Týden v ČR

Místopředseda strany Petr Nečas na tiskové konferenci ODS, foto: ČTK

Cílem občanských demokratů je dosáhnout pádu vlády Vladimíra Špidly. Shodli se na tom delegáti víkendového kongresu ODS ve známých moravských lázních Luhačovice. Vyhrát chtějí i troje volby v příštím roce - senátní, krajské a do Evropského parlamentu. Místopředseda strany Petr Nečas uvedl, že pokud ODS potvrdí v krajských volbách své silné postavení v regionech, bude na vládu tlačit shora i zdola.

Místopředseda strany Petr Nečas na tiskové konferenci ODS, foto: ČTK
Cílem občanských demokratů je dosáhnout pádu vlády Vladimíra Špidly. Shodli se na tom delegáti víkendového kongresu ODS ve známých moravských lázních Luhačovice. Vyhrát chtějí i troje volby v příštím roce - senátní, krajské a do Evropského parlamentu. Místopředseda strany Petr Nečas uvedl, že pokud ODS potvrdí v krajských volbách své silné postavení v regionech, bude na vládu tlačit shora i zdola:

"My jsme v loňském roce získali velice silné, nejsilnější zastoupení ze všech parlamentních stran na komunální úrovni. Pokud se nám tento úspěch podaří zopakovat v krajských volbách, tak vlastně dostaneme vládní koalici pod dvojí tlak. Budou to jakési kleště, které je nakonec stisknou."

Místopředseda strany Petr Nečas na tiskové konferenci ODS, foto: ČTK
Na kongresu zazněla velmi ostrá kritika vládní koalice. Jeden řečník za druhým opakoval, že vláda škodí a ožebračuje zemi, omezuje práva a činorodost občanů, podporuje korupční prostředí. Stínový ministr průmyslu a obchodu Martin Říman se v narážce na premiéra a ministry Grosse a Sobotku uchýlil až k termínu z oblasti psychiatrie.

"Největší tragédií našich dnešních dnů je to, že této zemi vládnou dva polodospělí, mocichtiví kluci, kteří se v tom parlamentu narodili, a vládnou prostřednictvím paranoidního autisty, který si libuje ve čtení odposlechů."

Euforie, která převládala na kongresu, je přirozeně pochopitelná. ODS si rok po odchodu svého otce zakladatele Václava Klause zatím stojí velmi dobře. Jak řekl Radiu Praha publicista Václav Žák, někdejší vysoký představitel Občanského hnutí a šéfredaktor Listů, ODS se chová v logice kursu, který nastoupila po loňských prohraných volbách, tedy tak, že bude nesmiřitelnou opozicí. Václav Žák bude také hostem dnešní rubriky Česko v komentáři.


Sto tisíc korun měsíčně - tolik budou napříště jako doživotní rentu pobírat exprezidenti České republiky. Tato částka je určena na plat bývalé hlavy státu, mzdu asistenta a náklady na vedení kanceláře. Jako první ji dostane Václav Havel.

Na Hradě opět vlaje prezidentská standarta...
Stotisícovou rentu pro exprezidenta určuje zákon, který ve středu schválila Poslanecká sněmovna. Poslanci přitom o platu pro bývalou hlavu státu nejednali poprvé. Letos v únoru návrh zákona, který počítal s částkou přesahující 150 tisíc korun, zamítli. Nový zákon, který kabinet předložil, navrhoval rentu ve výši sto dvaceti tisíc, i to se však některým poslancům zdálo příliš. Proti byli především komunisté a několik občanských demokratů. Táňa Fischerová, nezávislá poslankyně na kandidátce Unie svobody, naopak požadovala částku vyšší než sto tisíc korun:

"Já jsem byla vždycky přesvědčena, že padesát tisíc na kancelář a asistenta a padesát tisíc jako renta je málo a že to není dvakrát důstojné hlavy státu, která odešla ze své funkce."

Boj o výši renty pro bývalou hlavu státu byl však podle politologa Bohumila Doležala také sporem o osobu Václava Havla:

"Já myslím, že je to na jedné straně otázka politického boje mezi Václavem Klausem a Václavem Havlem a pak nevraživosti mezi Václavem Havlem a opozicí, protože jak ODS tak komunisté mají k Havlovi výhrady, které v případě komunistů nejsou myslím úplně věcné a nejsou na místě. Samozřejmě se tato otázka nerozhoduje jenom pro Václava Havla, ale rozhoduje se pro jakéhokoliv budoucího prezidenta České republiky. A z tohoto hlediska by se to taky mělo pojímat a na osobní věci by se nemělo hledět."

Doživotní rentu pro exprezidenty musí ještě schválit Senát a podepsat současný prezident Václav Klaus.


Turistický ruch zažívá špatné časy. Počet turistů, kteří přijíždějí do Česka, stále klesá. Proto se vláda snaží přilákat vedle návštěvníků z tradičních zemí i klienty z Asie, především z Číny a Japonska. Od letošního podzimu navíc platí dohoda, která zjednodušuje vízový styk mezi Čínou a Evropskou unií. Právě po vstupu do unie chce novou šanci využít i Česká republiky. Proč? To nám řekla Hana Čermáková z agentury Czechtourism:

"Podle odhadů Světové turistické organizace Čína v budoucnosti ovládne světové žebříčky v cestovním ruchu. V současnosti do Evropy přijíždí zhruba 1,2 milionů turistů z Číny a Česká republika dosud byla pro cestovní ruch z Číny uzavřená, protože jsme nebyli tzv. autorizovanou destinací pro Číňany. Maďarsko tuto výjezdní doložku získalo, a v roce 2002 tam přijelo 126 tisíc turistů z Číny. My odhadujeme, že kdyby do České republiky mohl přijet každý dvacátý pátý čínský turista, který Evropu navštíví, tak by se u nás mohly zvednout příjmy z cestovního ruchu o 15 až 20 milionů amerických dolarů."

Hana Čermáková nám také sdělila, co Česká republika a agentura Czechtourism dělají pro to, aby turisty z Číny, ale i dalších východoasijských zemí přilákala:

"Především jsou to naše nově spuštěné webové prezentace v čínštině a japonštině, vydali jsme i nové prospekty o České republice, které jsou také v těchto dvou jazycích. V letošním roce se nám podařilo otevřít velmi strategicky zastoupení v Tokiu a v současné době se snažíme najít důvěryhodného partnera pro zahraniční zastoupení v Číně."

Agentura Czechtourism se podle Hany Čermákové neobává, že by nový akcent na potenciální asijské klienty zároveň znamenal opomíjení tradičních turistů z Evropy a USA.