Týden v ČR

Místopředseda US-DEU František Pelc a předseda strany a vicepremiér Petr Mareš, foto: ČTK

Začátek tohoto týdne poznamenaly pochybnosti, zda Unie svobody zůstane nadále členem vládní koalice. Po odchodu dvou poslanců z nejmenší vládní strany je totiž ohrožena křehká většina 101 hlasu, kterou koalice sociálních demokratů, lidovců a Unie svobody - DEU v parlamentu má.

Místopředseda US-DEU František Pelc a předseda strany a vicepremiér Petr Mareš,  foto: ČTK
Začátek tohoto týdne poznamenaly pochybnosti, zda Unie svobody zůstane nadále členem vládní koalice. Po odchodu dvou poslanců z nejmenší vládní strany je totiž ohrožena křehká většina 101 hlasu, kterou koalice sociálních demokratů, lidovců a Unie svobody - DEU v parlamentu má. Stranickou jednotu při hlasování ve sněmovně ohrozila už v roce 2002 unionistka Hana Marvanová. Její strana poté musela podepsat dodatek ke koaliční dohodě, v němž se zavázala, že pokud se bude takováto "neposlušnost" jejích poslanců opakovat, odejde Unie z vlády. Předseda strany Petr Mareš potvrdil, že i když po víkendu zůstává Unie v koalici, dodatek platí:

"Pokud se Unie svobody zaváže ve vládě při konečných jednáních k prosazení nějakého zákona a nebude schopna pro něj získat potřebnou podporu, potom z vlády odejde."

Bývalé unionisty Tomáše Vrbíka a Mariana Bielesze, nyní už nezávislé poslance, musí teď Unie svobody - DEU před každým hlasováním přesvědčit, aby podpořili vládní návrhy. Oba se už ale nechali slyšet, že nebudou hlasovat pro některé klíčové zákony, které mají napomoci v boji s šedou ekonomikou. Jde například o majetková přiznání, která chce sociální demokracie prosadit za každou cenu. Zkouškou o přesvědčovacích schopnostech Unie se už tento týden stalo hlasování o deregulaci nájemného. Vláda navrhovala postupné zvyšování nájmů do roku 2006, a to třikrát vždy o deset procent. Bývalý unionista Tomáš Vrbík jako jediný z poslanců vládní koalice byl proti tomuto zákonu a sněmovna vládní návrh neschválila. Stalo se tak ale především kvůli opozici, která měla ve sněmovních lavicích více poslanců, a Vrbíkův hlas tak nebyl rozhodující. Koalice podle lídrů vládních stran tedy tuto zkoušku ustála.


Minutou ticha záhájili 10. března výuku žáci a kolegové zavražděného pedagoga Bohuslava Šíbla,  foto: ČTK
Pozornost se tento týden upírala také na školství. Po několika odkladech byl totiž ve vládě schválen návrh nového školského zákona. Pokud zákon projde i parlamentem, zmizí z českých škol direktivní osnovy, děti už nebudou přehlcovány fakty a měly by se spíš naučit, jak a kde získat informace. Vedle známkování budou žáci hodnoceni i slovně a změní se také podoba maturit. Zkouška dospělosti by měla mít dvě části: školní a státní. Řada učitelů proti novému zákonu protestuje, školské odbory ho však podle svého šéfa Františka Dobšíka vítají:

"My jsme usilovali, aby školský zákon byl projednán a schválen, potažmo poslán do parlamentu, protože v něm vidíme východisko, které ty změny ve vzdělávacím systému umožní. Je to pro nás nová norma, která může školství v určitém časovém horizontu zlepšit."

Na většině škol v České republice zavlály ve středu černé prapory. Učitelé tak uctili památku svého kolegy ze Svitav, kterého minulé pondělí při výuce ubodal šestnáctiletý učeň. Odbory chtějí, aby učitelé dostali status veřejného činitele, s tím však nesouhlasí ministryně školství Petra Buzková. Ta by uvítala, aby případné napadení učitele bylo zařazeno do vyšší trestní sazby, problém násilí na školách by však měli řešit spíše školní psychologové.


31. brigáda chemické ochrany v Liberci si slavnostním nástupem vojáků připomněla pět let členství ČR v NATO,  foto: ČTK
V pátek si veřejnost připomněla páté výročí vstupu České republiky do Severoatlantické aliance. Podle našeho velvyslance u NATO Karla Kovandy během uplynulých pěti let vzrostla prestiž české armády, členství v alianci urychlilo její reformu a Praha se nejen naučila využívat výhod větší bezpečnosti v rámci aliance, ale také k ní přispívat. Příkladem je zapojení české jednotky do operace v Afghánistánu. Tento týden do Kábulu odletěla necelá dvacítka prostějovských výsadkářů, pyrotechniků a meteorologů. Mnozí jedou do mise vůbec poprvé v životě a neskrývají určité obavy. Generál Emil Pupiš vojákům před odletem řekl, že se musí připravit to, že země je dlouhá desetiletí zmítaná válkami:

"Nesmíte dopustit pokles ostražitosti, sklouznout k rutině, protože taková situace má vždycky fatální důsledky."

Komunisté považují vyslání české bojové jednotky do Afghánistánu za porušení ústavy a mezinárodního práva. Jak řekl předseda KSČM Miroslav Grebeníček, chtějí napadnout jednání vlády u Ústavního soudu.