Týden v ČR

Prezident Václav Klaus (vlevo) se 7. dubna setkal na Pražském hradě s premiérem Vladimírem Špidlou, foto: ČTK

Vládní koncepce směřování České republiky v Evropské unii - to bylo hlavní téma středeční schůzky prezidenta Václava Klause a premiéra Vladimíra Špidly na Pražském hradě. Prezident tvrdě kritizoval vládní koncepci už v dopise, který Špidlovi zaslal v půlce března. Hrad nyní tento dopis zveřejnil na svých internetových stránkách. Klaus v něm píše, že koncepce vlády je plná obecných proklamací, ideologických frází a nedůležitých slov. Názor prezidenta tlumočil mluvčí Hradu Petr Hájek.

Prezident Václav Klaus (vlevo) se 7. dubna setkal na Pražském hradě s premiérem Vladimírem Špidlou, foto: ČTK
Vládní koncepce směřování České republiky v Evropské unii - to bylo hlavní téma středeční schůzky prezidenta Václava Klause a premiéra Vladimíra Špidly na Pražském hradě. Prezident tvrdě kritizoval vládní koncepci už v dopise, který Špidlovi zaslal v půlce března. Hrad nyní tento dopis zveřejnil na svých internetových stránkách. Klaus v něm píše, že koncepce vlády je plná obecných proklamací, ideologických frází a nedůležitých slov. Názor prezidenta tlumočil mluvčí Hradu Petr Hájek.

"Prezident nepovažuje tento text za dobrý. Nepovažuje jej za konzistentní, provázaný a příslušně strukturovaný. Chybí mu v něm vymezení našich představ o budoucí podobě integračního procesu a jasné zadání naši diplomacii pro vyjednávání o budoucích závazcích České republiky."

Otázka priorit Česka v rámci Evropské unie podle Klause přesahuje významem mandát jedné vlády. Jak řekl Petr Hájek, podle prezidenta musí být tak dlouhodobý materiál předmětem široké politické diskuse.

"Shodl se proto s předsedou vlády, že na toto téma bude vedena debata relevantních politických sil, na textu bude dále pracovat tým odborníků, který při dopracování bude konzultován i s experty pana prezidenta. Prezident přislíbil, že se zúčastní zasedání vlády, na kterém tento dokument bude projednáván. Spolu s premiérem se prezident shodl také na nutnosti konečný dokument následně předložit veřejnosti."

Premiér Špidla ale upozornil, že koncepcí se zevrubně zabývala Poslanecká sněmovna i zahraniční výbor Senátu, diskutovalo se o ní veřejně v rámci Ústavu státu a práva a v Ústavu mezinárodních vztahů. Vladimír Špidla řekl, že má ze schůzky s prezidentem dobrý pocit.

"Spíš jsme debatovali o některých akcentech a formulacích a hlavně jsem panu prezidentovi popisoval ještě proces, kterým ten text projde, než bude schválen. Je to už asi čtvrtá nebo pátá schůzka s panem prezidentem a mluvili jsme o Evropské unii a o některých dalších věcech."

Vládní koncepce na období 2004 až 2013 by podle premiéra Špidly měla být hotova do konce dubna.


Česká republika už zná jména všech dvaceti čtyř poslanců, kteří po vstupu země do Evropské unie dočasně zasednou v Evropském parlamentu. Poslanecká sněmovna ve středu odsouhlasila, že 17 jejích členů, kteří od loňska působili v europarlamentu jako pozorovatelé, tam zůstanou také jako dočasní poslanci. Všech 24 europoslanců bude v Evropském parlamentu pracovat od 1. května do 19. července. Od 20. července je nahradí europoslanci zvolení v řádných červnových volbách, zdůraznil ministr zahraničí Cyril Svoboda.

"Já si myslím, že budou hrát dobrou roli těch, kteří budou pokračovat ve své práci, kterou tam dosud dělali. Ten parlament už ale nic zázračného nepředvede, protože má ruksak na zádech."

Do úterního odpoledne musely politické strany a seskupení dodat ministerstvu vnitra své kandidátky pro červnové volby řádných poslanců Evropského parlamentu. Podle mluvčí resortu Marie Masaříkové odevzdalo své sestavy 31 stran nebo hnutí. Ministerstvo vnitra podle ní bude nyní posuzovat, zda všechny kandidátky splňují volebním zákonem dané podmínky.

"V případě, že nemá všechny náležitosti, které ukládá volební zákon, tak v tu chvíli vyzve případnou politickou stranu či koalici k odstranění chyb. To musí udělat do 14. dubna a tato politická strana nejpozději do 22. dubna musí odstranit všechny tyto chyby."

Poslanecká sněmovna už také stanovila plat budoucích europoslanců. Ve čtvrtek schválila předlohu, která stanoví, že základní měsíční plat každého ze 24 českých poslanců Evropského parlamentu bude 65 tisíc korun hrubého. To je o 18 a půl tisíce korun více, než činí základní plat řadového člena českého Parlamentu, a skoro čtyřikrát více než loňská průměrná hrubá mzda v Česku.


Představitelé romských sdružení i romští intelektuálové a umělci se ve čtvrtek v Praze sešli na celostátní konferenci. U příležitosti Mezinárodního dne Romů ji pořádala Mezinárodní romská unie. Mnozí z účastníků se na akci chystali hlavně proto, aby prodiskutovali vznik organizace, která by aktivity romských neziskových sdružení a společností zastřešovala. Romové se vzájemně informovali mimo jiné o působení expertní skupiny Evropského romského fóra ve Štrasburku, o začleňování Romů do české společnosti či o budování pozitivního obrazu menšiny.

Mezinárodní den Romů se slaví na památku celosvětového setkání Romů 8. dubna 1971 u Londýna. Účastníci na něm přijali romskou vlajku a hymnu. Za mezinárodní svátek byl uznán v roce 1990. Větší pozornosti se mu dostalo v roce 2000, kdy na něj upozornil papež Jan Pavel II. Vyzval tehdy věřící, aby Romům projevovali větší úctu.

Přestože se už jejich postavení u nás zlepšilo, podle romské novinářky Jarmily Balážové na plnou emancipaci ve společnosti stále ještě čekají.

"Já myslím, že pokroku se dosáhlo zejména médiích. Jednak existují romská, a jednak i ta česká pochopila, že je potřeba nějakým způsobem diferencovat. Pokrok nastal také v oblasti vzdělání. Naopak v oblasti nezaměstnanosti, latentního a fyzického, rasismu, sociální úrovně a s ní souvisejícího vystěhovávání a ghettoizace, s níž nemáme žádnou zkušenost, jsou problémy."

Teprve nová generace novinářů bude mít podle Jarmily Balážové korektní vztah k Romům vrozený.

"Pokud jde o tuto a starší generaci novinářů, rozhodně ještě nemůže být řeč o nějaké vrozenosti. Na druhou stranu si myslím, že situace se zejména v seriozních médiích opravdu od druhé poloviny 90. let začala lepšit. Zejména tam, kde pochopili, že je potřeba mít i na tuto tématiku novináře specializujícího se."

Letošní svátek Romů připomněly koncerty a další akce v mnoha místech České republiky.