Týden v ČR

Předseda ODS Mirek Topolánek (vlevo) a prozatímní šéf ČSSD Stanislav Gross, foto: ČTK

Hlavní událostí uplynulého týdne bylo jednání o sestavení nové vládní koalice. Jeho začátek však znamenal pro většinu lidí prodloužený víkend v podobně dvou státních svátků.

Předseda ODS Mirek Topolánek  (vlevo) a prozatímní šéf ČSSD Stanislav Gross,  foto: ČTK
Po dvou dnech volna, kdy byly v Česku státní svátky, ve středu opět úřadující předseda sociálních demokratů Stanislav Gross naplno rozjel další jednání o podpoře nového kabinetu. Odpoledne se sešel s předsedou nejsilnější opoziční strany - ODS - Mirkem Topolánkem. ODS ale odmítla podporu vlády a trvá na předčasných volbách. A to přesto, že jí Stanislav Gross nabídl výměnou posty v kontrolních orgánech vlády a odůvodňoval to tím, že takto si představuje kultivaci vztahu vláda - opozice. Ze strany předsedy ODS Mirka Topolánka ale zaznělo jasné NE.

"Daleko důležitější, než kultivace vztahů mezi koalicí a opozicí, je kultivace politického prostředí a důvěra v ústavní instituce. Hrátky a tahanice o jednoho poslance té kultivaci zcela jistě neprospívají a proto my voláme po daleko čistší hře, která nám připadá demokratičtější. A to je nové rozdání karet a nový mandát ve volbách, který umožní té nové vládní konstelaci provádět ty kroky, které potřebuje dělat."

Ve čtvrtek jednání sociálních demokratů s opozicí pokračovalo, Stanislav Gross se sešel s předsedou KSČM Miroslavem Grebeníčkem.

Ještě před tímto jednáním ale stávající koalice získala opět většinu stojednoho hlasu ve sněmovně. Rebelující poslanec Marian Bielesz totiž rezignoval na svůj mandát a uvolnil tak místo Zdeňkovi Kořistkovi z Unie svobody. Na jednání s komunisty už tedy Stanislav Gross nemusel probírat podmínky pro podporu menší opoziční strany. Gross KSČM neudělal ani kontrétní nabídku na posty v kontrolních orgánech vlády, jako to udělal při jednání s Topolánkovou stranou. Diskuse s komunisty o tom byla, podle Grosse jen v obecné rovině.

"My jsme neprobírali žádná konkrétní místa v té či oné instituci, my jsme hovořili obecně o tom, že by opozice měla mít možnost uplatňovat svoji kontrolní pravomoc. Nemluvili jsme o tom, v jakém konkrétním orgánu. To je princip, který by měl platit pro obě opoziční strany. Budeme se snažit v průběhu té normální politické praxe ho postupně naplňovat."

Cyril a Metoděj
Stanislav Gross se ale ještě s výsledky vyjednávání o vládě za prezidentem Václavem Klausem nechystá. Příští víkend totiž bude jeho kroky schvalovat vrcholný orgán ČSSD, tedy Ústřední výkonný výbor.

Jak už jsem uvedla, uplynulý pracovní týden byl v Česku tentokrát kratší. První dva dny v týdnu byly totiž státní svátky. V pondělí jsme si připomněli příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Moravu. V roce 863 je povolal kníže Rostislav, který chtěl, aby jeho lidu hlásali evangelium srozumitelným jazykem. Přeložili totiž písmo svaté do slovanského jazyka. Kardinál Miloslav Vlk připomíná, že tehdejší cesta Cyrila a Metoděje na Moravu nebyla jen klidnou misií, ale opravdovým dobrodružstvím.

"Byla to cesta do situace, kdy už tady před tím byla iro-skotská misie, kdy si na tuto oblast dělala určité nároky také německá misie a tyto vlivy se tady všechny střetly. Takže Metoděj byl také v německém vězení právě z těchto důvodů, ale myslím si, že k osudu misionáře toto zcela patří."

V úterý tomu bylo právě 589 let, kdy byl upálem Mistr Jan Hus. Životem zaplatil za své přesvědčení, že je třeba reformovat katolickou církev. Jeho myšlenky rozhýbaly v 15. století husitské hnutí. Jak řekl patriarcha církve československé husitské Jan Schwarz, některé myšlenky Mistra Jana Husa jsou aktuální i pro dnešní dobu.

"Na Husovi je impozantní opačný pohled na úspěšnost. Mistr Jan Hus pochopil ve svém životě, že je velice důležité, abychom se naučili prohrávat ve chvíli, kdy je nutné tuto prohru přijmout a zůstat věrni pravdě. Nás stále někdo učí, abychom vítězili, abychom byli úspěšní, zatímco mistr Jan Hus nám ukazuje zcela opačný model."

Oba státní svátky upozorňují na významné historické kořeny českého národa spojené s křesťanstvím. Mnozí lidé však byli hlavně rádi, že mají na začátku prázdnin o dva dny volna více.

Johna Cleese,  foto: ČTK
Kinosály zaplněné do posledního místa, šedesát filmů denně a občas déšť - tak vypadal letošní 39. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Devítidenní maraton projekcí nabídl divákům na 230 snímků. Projekce letos sledovalo celkem 420 akreditovaných odborníků. Z hvězd, které letošní ročník festivalu navštívili připomeňme například amerického herce Harveyho Keitela, jeho krajana Elijaha Wooda, představitele role Frodo Pytlíka z filmové trilogie Pán prstenů, britskou herečku Jacqueline Bissetovou, či britského herce Johna Cleese - člena legendární a dnes už neexistující skupiny Monty Python.

V pracovní projekci představil svůj nový film také režisér Jan Svěrák. Je to dokument Tatínek, který natočil spolu s Martinem Dostálem o svém otci - oblíbeném autorovi, herci, textaři a scenáristovi Zdeňku Svěrákovi. Zachytili ho v soukromí doma i na chalupě, na zimním zájezdu Divadla Járy Cimrmana do Krkonoš a vzali ho na místa, kde vyrůstal. Byli s ním v Praze na Bohdalci, kde se odehrává děj filmu Obecná škola, podívali se do Kopidlna, kde jako sedmiletý kluk prožil válku, i do Žatce, kde začínal jako učitel. Jak Jan Svěrák řekl, většinu většinu životních příhod svého otce už znal.

"Většinu těch historek jsem znal, vzali jsme tátu na ta místa, kde se to odehrávalo, abychom se ho na tom místě zeptali znovu. Aby to mělo tu správnou emoci. - Já jsem se tady znovu divil s jakou důkladností ten tým pracuje. Kde všude jsme byli a kolik se toho natočilo,"

dodává Zdeněk Svěrák.

V soutěži celovečerních hraných snímků se také představil český film Mistři. Jde o příběh o fotbalu a hokeji a taky fanoušcích. Hlavní roli v groteskní vizi zkaženého národa mají normální i zvláštní příběhy lidí z jedné české vesničky.