Týden v ČR

Listopad 1989, foto: ČTK

Přehled nejdůležitějších události tohoto týdne v České republice připravil Josef Kubeczka.

Listopad 1989, foto: ČTK
Ve středu jsme si připomněli 15. výročí sametové revoluce. Na mnoha místech České republiky se konaly vzpomínkové akce. Politici se vůbec poprvé v tento den sešli na slavnostním shromáždění v Poslanecké sněmovně. Prezident Václav Klaus přednesl projev, ve kterém odmítl zjednodušující pohledy na komunistickou minulost. Komunismus byl podle něj nesmazatelnou součástí české národní historie, a proto tvoří část české identity. Zároveň varoval před vytvářením nových mýtů přikrašlováním skutečnosti a snahou přepisovat dějiny.

"Nedopusťme ani to, aby byli za jediné skutečné odpůrce tehdejšího režimu a za jeho hlavní oběti považováni jenom ti, kteří o tom později uměli napsat paměti či knihu nebo o nichž byla taková kniha napsána. Bezejmenných odpůrců a bezejmenných obětí ze všech vrstev naší společnosti bylo daleko více."

Z důstojného průběhu setkání vybočil jen projev šéfa komunistů Miroslava Grebeníčka, který ostře kritizoval polistopadové poměry v zemi. Pravda a láska jako symboly listopadové revoluce podle něj skončily kádrováním a kriminalizováním živých i mrtvých. Před jeho vystoupením opustila zasedací sál většina občanských demokratů, unionistů a bývalý prezident Václav Havel.

Studenti pražských vysokých škol se pokusili pochodem kopírujícím trasu demonstrantů z roku 1989 vyjádřit své znepokojení nad současnou společenskou situací.

U památníku na pražské Národní třídě lidé celý den zapalovali svíčky a pokládali květiny. Nadšené přivítání tam čekalo jednoho z předních aktérů tehdejších událostí Václava Havla. Večer položil věnec také jeho nástupce Václav Klaus. Jak řekl, naše společnost udělala za posledních 15 let od pádu totalitního režimu takový pokrok, jakého byla schopná.

"Já nevěřím, že by bylo možné nějakým zásadním způsobem to udělat lépe. To nebyla laboratorní věc, to nebylo cvičení, to byla reálná věc, kde se zúčastňují miliony lidí a s těmi nikdo nemůže hýbat, diktovat jim, navádět je. Těch deset milionů lidí v naší zemi to prostě udělalo, tak jak to udělalo."

Na Národní třídu přišly s rodiči i děti, které 17. listopad nezažily. Rodiče se jim i na těchto místech snažili vysvětlit, co se od té doby změnilo.

"K jakému došlo posunu za těch 15 let, jaké možnosti pro vývoj lidí byly tehdy a jak se to posunulo dnes. Samozřejmě je ještě mladý na to, aby pochopil všechny věci do detailů, ale to, co může, tak doufám, že mu do hlavy dostanu."


Foto: ČTK
Vypsání předčasných voleb nebo aspoň podíl na vládě - takový je požadavek Občanské demokratické strany, která jasně zvítězila v senátních i krajských volbách. V Senátu získala 18 křesel, sociální demokracie ani jedno. Podle ODS se tak výrazně změnil poměr sil na politické scéně. Nelíbí se jí ani postupné sbližování sociálních demokratů a komunistů. Jak řekl místopředseda strany Petr Nečas, občanští demokraté jsou pro zabránění vzestupu komunistů ochotni jednat o duhové koalici demokratických stran.

"Jsme připraveni tato jednání vést a jsme připravení je i vyvolat. V tuto chvíli ještě není jasný termín. V prvé řadě samozřejmě budeme kontaktovat předáky ostatních českých demokratických politických stran. Na základě těchto jednání a jejich případné ochoty nebo neochoty zasednout k jednacímu stolu bude určen případný termín jednání."

Část sociální demokracie začíná mimořádné volby zvažovat. Premiér Stanislav Gross ale soudí, že snaha o předčasné volby může vyvolat nestabilitu země. Zároveň se ohradil proti tomu, že by sociální demokracie hledala případné spojení s komunisty.

"Je evidentní, že nic takového pravdou není, protože kdybychom to chtěli udělat, tak už jsme přece mohli přes dva roky s komunisty vládnout. My ale rozhodně nic takového v úmyslu nemáme. Je to o tom, aby se opozice samozřejmě také chovala zodpovědně, protože i ona má svou odpovědnost."

Lidovci myšlenku uspořádat předčasné volby nepodporují. Podle jejich předsedy Miroslava Kalouska volby do Senátu nijak nezměnily mandát vlády, která se zodpovídá Poslanecké sněmovně. A tam drží vládní koalice nejtěsnější většinu 101 hlasu. Užší spolupráci parlamentních stran, kromě komunistů, ale Kalousek vítá.

"Pokud by někdo chtěl jednat o duhové koalici, tak jsme samozřejmě připraveni jednat, ale mám pocit, že to je v tuto chvíli velmi předčasný výstřel. Já si netroufám předjímat konce nějakých politických jednání, ale že bychom měli jednat o nové situaci, všechny demokratické politické strany, jak zajistit politickou stabilitu a průchodnost legislativního procesu, to bychom určitě jednat měli."


Knihovna Václava Havla, inspirovaná americkými prezidentskými knihovnami, byla založena v červenci a nyní představila svou první publikaci. Přestože se Václav Havel původně ke vzniku podobné instituce stavěl skepticky, podařilo se ho před několika měsíci přesvědčit o smyslu existence knihovny.

"Hlavní důvod je ten, že já jsem si uvědomil, jak mi léta přibývají a zdraví ubývá, kolik důležitých věcí mám po různých bednách a půdách, od padesátých let až po různé rukopisné návrhy zákonů, ústav, korespondenci se státníky a pokyny Pražskému hradu, a já nevím, co všechno. A že to je škoda, když to leží a někde hnije, že by to někdo měl odborně zpracovávat jako dokument. Ne ani tak o mě, jako o té době, v níž jsem žil."

První publikací Knihovny Václava Havla, nazvanou Praha - Washington - Praha, je soubor depeší americké ambasády v Praze z konce roku 1989, které zpřístupňují americký pohled na sametovou revoluci.