Týden v ČR

Foto: Kristýna Maková/ Archiv ČRo 7 - Radio Praha
0:00
/
0:00

Senátní volby vyhrála levice. Vláda přepracuje návrh státního rozpočtu na příští rok. Zástupci českých a kazašských firem v rámci státní návštěvy kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva v Česku uzavřeli ve středu obchodní dohody a investiční smlouvy v hodnotě 200 milionů dolarů.

Foto: Kristýna Maková/ Archiv ČRo 7 - Radia Praha
Senátní volby vyhrála levice. Horní komora má 81 členů a každé dva roky se obměňuje jeho třetina. Voliči tak rozhodovali o 27 senátorech. Sociální demokraté získali 13 obvodů. Celkem má strana 46 senátorů, nejvíc v historii. Levice bude mít v horní komoře i ústavní většinu. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka tvrdí, že strana splnila hlavní cíl, aby mohla v horní komoře blokovat vládní návrhy:

"To, že má sociální demokracie nadpoloviční většinu v Senátu, je velmi důležité pro to, abychom mohli korigovat záměry vládní politiky v legislativní oblasti, abychom mohli napravovat chyby ve vládních návrzích. Také je to šance na to, abychom zablokovali jakékoliv snahy měnit Ústavu ČR způsobem, který by byl nepřijatelný pro většinu společnosti."

Pro občanské demokraty skončily volby neúspěchem. V Senátu budou mít svůj zatím nejmenší klub - jen 15 křesel. Ve volbách získala ODS čtyři křesla. Podle předsedy strany a premiéra Petra Nečase bude ODS řešit, proč ve volbách důvěru voličů ztrácí:

"Nám postoupilo do druhého kola deset senátních kandidátů a čtyři z nich se stali senátory. Ty volby je nezbytné vnímat v celku s výsledkem, který byl minulý týden. Minulý týden i tento týden je neúspěch. To jsme konstatovali naprosto jednoznačně."


Miroslav Kalousek,  foto: ČTK
Vláda přepracuje návrh státního rozpočtu na příští rok. Sněmovna ve středu kývla na žádost ministra financí Miroslava Kalouska z TOP09 a neschválila jeho základní parametry. Šéf státní pokladny o tento krok poslance požádal poté, co se ODS neshodla na změnách v balíku daňových změn. Návrh rozpočtu tak neměl oporu v platné legislativě. Vláda bude dál šetřit ve školství nebo v policii. Výrazně škrtne i peníze na vědu a výzkum. Stát vybere na daních míň, než vláda předpokládala. Ministr financí Miroslav Kalousek ale odmítá zvyšovat rozpočtový schodek:

"Protože já nepředložím rozpočet s vyšším deficitem, tak to bude znamenat o 20 až 25 miliard méně výdajů. My jsme nikdy nesahali na investice do vědy a výzkumu. Ty jsme pokládali za prioritu sine qua non. V této situaci už dojde i na ně. Dojde samozřejmě i na investice do infrastruktury, dojde na provozní výdaje ve školství, dojde na provozní výdaje v policii, v obraně."

Rebelové z ODS podají vlastní pozměňovací návrh k daňovému balíčku. Ten mimo jiné zachovává stávající sazby DPH, škrtá takzvanou milionářskou daň i zdanění pracujících důchodců. Podle šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury vyjednávání uvnitř klubu ještě nekončí. Pro koaliční partnery ale zatím ODS jednotný návrh nemá:

"Pokud nemáme jednotné stanovisko klubu - a v tuto chvíli ho nemáme - tak nemůžeme vyjednávat s koaličními partnery, protože nemáme obsah, o kterém bychom je chtěli přesvědčit. Až budeme mít stanovisko klubu, pak s nimi samozřejmě budeme jednat. Nicméně platí, že neformální jednání jsou nepřetržitá, informace mají z naší strany velmi rychle."

Opozice ve sněmovně znovu žádala odchod vlády a předčasné parlamentní volby, nejlépe spojené s prezidentskými. Šéf strany Bohuslav Sobotka tvrdí, že vůbec není jistota, zda a jak dlouho bude kabinet pokračovat:

"Zásadně jsme proti tomu, aby 10 milionů obyvatel ČR sloužilo jako rukojmí vládní koalice, která se není schopna dohodnout na klíčových zákonech a která vlastně ani není schopna jasně říci, jestli bude dále vládnout, nebo ne. Dostává tak zemi do velmi chaotické a nepředvídatelné situace."


Nursultan Nazarbajev  (vlevo) a Václav Klaus,  foto: ČTK
Zástupci českých a kazašských firem v rámci státní návštěvy kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva v Česku uzavřeli ve středu obchodní dohody a investiční smlouvy v hodnotě 200 milionů dolarů. Prezident Václav Klaus věří, že prostor pro ekonomickou spolupráci je mnohem větší:

"Velký důraz klademe na rozvoj ekonomických vztahů, které v posledních letech narůstají. Ale pořád ještě jsme si vědomi toho, že existuje obrovský potenciál, jak tomu významně přidat."

Největší kontrakt přesahuje miliardu korun. Společnost Impex podepsala s kazašskou stranou dohodu na dodávky oleje ze semen řepky do Česka.


Konference Forum 2000,  foto: ČTK
Účastníci a organizátoři letošní konference Forum 2000 se přihlásili k prosazování odkazu prezidenta Václava Havla a jeho myšlenek. Uvedli to v úterním závěrečném prohlášení po skončení třídenní konference, jejíž 16. ročník byl věnován roli médií v demokracii. Nadace Forum 2000 téma vybrala loni na podzim, na přání zesnulého prezidenta Václava Havla, říká ředitel Nadace Jakub Klepal:

"Jeho úvaha tenkrát byla taková, že média hrají roli jednak při šíření demokracie a svobodných informací v zemích, které nejsou svobodné, které mají autoritativní vlády, jako třeba u nás to byla Svobodná Evropa nebo Hlas Ameriky. Ale že vlastně dneska my, jako společnost, která už je poměrně vyspělá, svobodná a demokratická, začínáme čelit i problémům, které se týkají role médií, vlastnictví médií, odpovědnost médií, a vůbec jejich role ve společnosti. Jejich role v tom, jak funguje demokracie."

Cílem konferencí Fórum 2000 je poskytnout prostor pro debaty o nejrůznějších problémech současného světa.


Zahájení festivalu,  foto: ČTK
V Jihlavě tento týden probíhal festival dokumentárních filmů. Jednou z nejatraktivnějších sekcí festivalu byla i letos soutěž tuzemských dokumentů - Česká radost. Festival láká nejen diváky, ale také samotné filmaře. Nabízí jim možnost setkání a debat. Letos tu jako hosta přivítali pákistánsko-britského filosofa, spisovatele a dokumentaristu Tárika Alího. Možnost mluvit se zkušenými zahraničními kolegy si pochvaluje i český filmař Filip Remunda:

"Pokud jsem byla na FAMU, tak jsem měl možnost svoje filmy konzultovat s vynikajícími režiséry, profesory. Když jsem byl potom vypuštěn do světa, tak mi to začalo chybět. Líbí se mi, že v Jihlavě máme možnost nám dokumentaristům zprostředkovat kontakt s někým, s kým by se nám to jen tak nepodařilo."