Týden v ČR

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

V Česku skončily krajské volby. Na třetině území republiky navíc občané rozhodovali v prvním kole také o svých senátorech. Výsledky voleb najdete ve zprávách Radia Praha.

Foto: ČTK
V Česku skončily krajské volby. Na třetině území republiky navíc občané rozhodovali v prvním kole také o svých senátorech. Výsledky voleb najdete ve zprávách Radia Praha.


Joachim Gauck,  foto: ČTK
Německý prezident Joachim Gauck přijel ve středu do Česka. Poprvé v historii navštívil německý prezident Lidice, které se staly symbolem nacistické represe. Na místo, kde stávala vesnice, která v době heydrichiády lehla popelem, se německá hlava státu vydala v doprovodu českého prezidenta Václava Klause. Ředitelka obecně prospěšné společnosti Collegium Bohemicum, Blanka Mouralová vidí za symbolickým gestem prezidenta Gaucka vyjádření blízkých a otevřených vztahů s Českem:

"Jakousi roli tady hraje i to, že pan prezident Gauck vyrostl ve východním Německu, pro něj jsou česko-německé vztahy a zpracování česko-německé historie pořád dost čerstvé téma. Cítí to tak. Ví, že jsme na to měli pouze těch posledních dvacet let, zatímco politici vyrostlí v západním Německu zažili i tu dobu dvacet let předtím, kdy se Spolková republika Německo vyrovnávala s nacistickou historií. To jsme my přes železnou oponu vlastně nemohli."

Joachim Gauck chtěl jednodenní návštěvou Česka především vyjádřit respekt obětem lidického masakru. Jiné otázky, například vysídlení sudetských Němců otevírat nechce:

"Tohle je moje první návštěva tady a jsem tu proto, abych uctil památku těch, kteří padli rukou nacistických vrahů. Další otázky do toho míchat nechci. Osud často nevinných lidí, kteří tu před válkou žili, mě ale pochopitelně zajímá a přijde čas toto téma otevřít. Považuji to za vnitřní českou debatu a nechci do ní vstupovat. Vaše společnost si musí vyjasnit uvnitř sebe, co přesně se tu stalo na konci války a těsně po ní."

Návštěva Lidic ale nebyla jediným bodem programu. Gauck v Praze zdůraznil odpovědnost za myšlenku sjednocené Evropy. Václav Klaus u slavnostního oběda naopak varoval před evropským superstátem a vyzval k rozvolnění eurozóny. Na závěr návštěvy se německý prezident setkal se šesticí zástupců české veřejnosti, bývalých disidentů a aktivistů.


Foto: Barbora Kmentová
Vláda schválila návrh ústavního zákona o rozpočtové zodpovědnosti, tzv. finanční ústavu. Má omezit zadlužení státu a zpřísnit rozpočtová pravidla pro obce a kraje. Teď míří do sněmovny. Zákon o rozpočtové odpovědnosti by měl platit od roku 2014, pokud na něm vládní strany najdou dohodu s opozicí. K prvním aktivním opatřením by vláda - podle návrhu - měla přistoupit už při překročení hranice veřejného dluhu 40 procent hrubého domácího produktu /HDP/, řekl ministr financí z TOP 09 Miroslav Kalousek:

"Překročí-li zadlužení 40 procent, pak vláda bude povinna zdůvodnit tuto míru zadlužení v Poslanecké sněmovně, předložit účinné návrhy opatření a současně nastává poměrně tvrdé omezení státních záruk."

A pokud veřejný dluh stoupne na 50 a více procent HDP, bude vláda muset požádat Sněmovnu o důvěru. Loni byl veřejný dluh podle údajů Českého statistického úřadu 41 procent HDP.


Slovensko a Polsko zrušilo zákaz dovozu a prodeje českého tvrdého alkoholu. Legální výrobky jsou totiž podle testů v pořádku. Ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09 postoj našich sousedů ocenil:

"Trh se čistí, i když nemůžeme vyloučit různé zásoby doma ve skladech. Jsem velmi rád, že Slovensko přistoupilo na tézi, že bezpečnost je zajištěna a obchod se může znovu otevřít."

Ruský zákaz dovozu českého tvrdého alkoholu by mohl být zrušen příští týden. Ministr Heger (TOP 09) řekl, že legální distribuční cesty Česko garantuje, nelegální si musejí země ohlídat samy. Metanol má na kontě 28 úmrtí. Metanolová aféra ale ještě neskončila, ve velmi vážném stavu skončil v nemocnici třiašedesátiletý pacient z Frýdecko-Místecka. Podle testů se opravdu otrávil metanolem. Policie obvinila na 50 lidí, třem hlavním organizátorům hrozí výjimečný trest.


Marek Dalík,  foto: ČTK
Policie v souvislosti s údajnými úplatky v kauze armádních transportérů Pandur zadržela lobbistu Marka Dalíka. Blízký přítel bývalého premiéra Mirka Topolánka si měl na sklonku roku 2007 údajně říct o úplatek půl miliardy korun jako provizi za uskutečnění obchodu - i když věděl, že slíbené nemůže splnit. Dopustil se tak podvodu. Do vazby však nešel. Soud lobbistu ve středu propustil s tím, že vyšetřovat ho bude policie na svobodě, říká mluvčí soudu Libuše Jungová:

"Obviněný má stálé bydliště, při výslechu podrobně popsal své majetkové a rodinné poměry. Uvedl, že jak rodinné, tak finanční zázemí má pouze v ČR. Podle soudkyně ani hrozba vysokého trestu 5 až 10 let neodůvodnila důvod vazby útěkové."

Soud Marku Dalíkovi neodebral ani cestovní pas. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová rozhodnutí soudu respektuje.