Týden v ČR

0:00
/
0:00

Ruské tajné služby pronikají do menších obcí a regionů. Ve výroční zprávě na to upozorňuje Bezpečnostní informační služba. Skupiny podnikatelů a lobbistů podle zprávy ovlivňují obecní zastupitelstva. Ruské zpravodajské služby tak získávají důležité informace, varuje mluvčí BIS Jan Šubert.

Ruské tajné služby pronikají do menších obcí a regionů. Ve výroční zprávě na to upozorňuje Bezpečnostní informační služba. Skupiny podnikatelů a lobbistů podle zprávy ovlivňují obecní zastupitelstva. Ruské zpravodajské služby tak získávají důležité informace, varuje mluvčí BIS Jan Šubert.

"Tato dysfunkce samospráv na komunální a krajské úrovni umožňuje ruským zpravodajským službám získávat z prostředí komunální a krajské politiky informace, které jsou potom využitelné k podpoře ruských obchodních a podnikatelských zájmů v daném regionu."

Hlavní nebezpečí ale spočívá v tom, že tajné služby navazují styky s komunálními politiky, kteří se v budoucnu můžou propracovat i do státní správy a na jiné vysoké posty. Největší zájem ruských tajných služeb byl přitom podle zprávy BIS o dostavbu jaderné elektrárny Temelín.


David Rath,  foto: ČTK
14 milionů korun - tak vysokou kauci stanovil soud na propuštění poslance a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha z vazby. Jeho blízcí přitom navrhovali jako záruku jeden milion korun. 14 milionů korun není jeho rodina s to dát dohromady. Rathovi obhájci i státní zástupce se měli možnost proti kauci do čtvrtka odvolat. Učinil tak středočeský žalobce Petr Jirát. Obává se totiž, že by Rath mohl po případném propuštění z vazby utéct:

"My máme skutečně důvodnou obavu, že by v tomto případě uprchl nebo se skrýval před orgány činnými v trestním řízení. Nebyl by tak k zastižení ať už pro účely přípravného řízení nebo pro řízení před soudem. To znamená, že tu je prioritně obava z útěkové vazby."

Stížnost proti kauci podali i Rathovi obhájci. Za exhejtmana se ale nechtěl zaručit ani podnikatel a šéf protikorupční nadace Karel Janeček, na kterého se advokáti obrátili s prosbou o složení kauce.


Foto: Jiří Němec
44. výročí srpnové okupace vojsky Varšavské smlouvy si 21. srpna před budovou Českého rozhlasu na Vinohradské třídě v Praze připomněly desítky lidí. Právě odtud se totiž v r. 1968 vysílalo celou noc poté, co tanky Varšavské smlouvy překročily státní hranice a ukončily pokus o demokratizaci socialismu. Během pietního aktu promluvili vrcholní představitelé státu, například předseda Senátu za ČSSD Milan Štěch nebo předsedkyně Poslanecké sněmovny občanská demokratka Miroslava Němcová. Ta ve svém projevu připomněla, že události ze srpna 1968, kdy se národ sjednotil v odporu proti okupaci, mají svůj přesah i do současnosti:

"Čeká-li nás mimořádně těžká situace, věřím, že jsme se z historie poučili. A to je také odpověď na častou otázku, kterou dostávám: zda má smysl podobná výročí připomínat a zda jsou příkladem moudrosti a zdrojem řešení pro budoucí generace."

V první den okupace bránilo svobodné vysílání asi 500 občanů. Po bojích zůstalo na ulici před rozhlasem 15 mrtvých.


Cizincům ze zemí mimo Evropskou unii zrychlí české úřady ověřování vzdělání. Reagují tak na stížnosti především amerických firem, pro které bylo dosavadní řízení příliš drahé a zdlouhavé. Podle náměstka ministra práce a sociálních věcí Karla Machotky se změny týkají především vysokoškolsky vzdělaných lidí. Stávající takzvanou nostrifikaci může prý nahradit dokument ministerstva školství.

"Například na pozici právníka musí být právní vzdělání v České republice podle českého práva. Ten člověk ale má vysokoškolské vzdělání, a pokud na té pozici jde o vysokoškolské vzdělání, tak mu může být uznáno. A je to procesem na ministerstvu školství, nikoliv nostrifikací."

Změny by mohly ulehčit hlavně nadnárodním korporacím, které hledají lidi do vysokých pozic.


Foto: ČTK
Prezident republiky Václav Klaus přijal na Pražském hradě olympijské medailisty z Londýna. S výjimkou atletek Špotákové s Hejnovou a tenistek Hlaváčkové s Hradeckou, které měly soutěžní povinnosti v zahraničí, převzali všichni ostatní z rukou hlavy státu pamětní medaili. Pro bikera Jaroslava Kulhavého bylo přijetí u prezidenta vyvrcholením oslav úspěchu z Londýna ....

"Bylo to příjemné setkání, ať už ta oficiální část, nebo ta neoficiální. Já jsem spokojený. Byla to taková příjemná tečka za naším úspěchem."