Týden v ČR

protipovodnova_vrata.jpg
0:00
/
0:00

Česko si připomíná desetileté výročí od katastrofálních povodní. Až k tisícileté hranici voda vystoupala v roce 2002 a způsobila tak mnohamiliardové škody. Pokud by dnes přišly povodně, jsme na ně mnohem lépe připraveni, než před dvěma lety. To říkají představitelé mnoha obcí v Libereckém kraji, na Českolipsku a také pražské části Kampa, Holešovice, Karlín, Smíchov a Chuchle by prý dnes pětisetletá voda nezatopila.

Potipovodňová vrata na pražské Kampě
Česko si připomíná desetileté výročí od katastrofálních povodní. Až k tisícileté hranici voda vystoupala v roce 2002 a způsobila tak mnohamiliardové škody. Pokud by dnes přišly povodně, jsme na ně mnohem lépe připraveni, než před dvěma lety. To říkají představitelé mnoha obcí v Libereckém kraji, na Českolipsku a také pražské části Kampa, Holešovice, Karlín, Smíchov a Chuchle by prý dnes pětisetletá voda nezatopila. Tvrdí to vedení města, které investovalo do protipovodňových opatření skoro 4 miliardy korun. Petr Beran z magistrátního odboru bezpečnosti a krizového řízení doufá, že podobná událost se už nebude opakovat:

"Je dobře, že máme tu ochranu připravenou, je to tak dobře udělané, že se to staví postupně, to znamená, když je třeba jenom stoletá voda, tak to nemusíme stavět úplně do konce. Tak by se to nedotklo života Pražanů jako když se to staví všechno. Prostě pak se vypíná proud, je jiná doprava, zkrátka jsou tam opatření, která nejsou populární, ale já si myslím, že Pražané by to pochopili."


Kampaň ČSSD proti chystaným církevním restitucím pobouřila představitele církví. Česká biskupská konference, Ekumenická rada církví a Federace židovských obcí sepsaly společné prohlášení. ČSSD podle nich vede předvolební boj nekulturní cestou a ve společnosti vyvolává atmosféru závisti a nenávisti k církvím, řekl teolog a sociolog Tomáš Halík:

"Já jsem zděšen tím, že česká sociální demokracie vede skutečně podlou, nepravdivou kampaň, která ji naprosto diskredituje. Tenhle krok prozrazuje, že oni vlastně nemají program, nemají vlastní vizi, nemají společnosti co nabídnout, tak se chytají toho, že budou oživovat staré předsudky."

Církevní představitele pobouřil billboard, ve kterém se ruka v ornátu natahuje po měšci se 134 miliardami.


Český průmysl zpomaluje. Statistický úřad oznámil, že tuzemská průmyslová výroba klesla v červnu meziročně o 2,2 procenta. Pokles je tak rychlejší než se předpokládalo. Hlavním důvodem je slabá domácí poptávka. Ztrácí ale už i ta zahraniční, vysvětlil analytik ČSOB Petr Dufek:

"V plusu se stále drží automobilky a výrobci elektrických zařízení, ovšem na druhé straně vidíme silné poklesy v případě výroby kovů, farmacie a elektroniky. Ze zakázek je patrné, že dobrých výsledků se nedočnáme ani v příštích měsících. Průmysl jako motor ekonomiky tedy začíná zadrhávat a zdá se, že recese české ekonomiky bude o něco delší než ta přechozí."

České ekonomice brání v růstu hlavně špatné fungování veřejného sektoru. Upozornil na to bývalý viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer. Pověst Česka u investorů podle něj poškozuje nejen korupce, ale i způsob rozhodování politiků.


Foto: Barbora Kmentová
Poprvé od vzniku Česka u nás klesly čisté příjmy rodin zaměstanců. Příjem na osobu se loni snížil měsíčně v průměru o 146 korun v porovnání s předchozím rokem - vyčíslilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Podle Jaroslava Šulce z Českomoravské konfederace odborových svazů vláda celkově dusí ekonomický růst:

"Jsou desítky tisíc rodin, které si toho ani nevšimnou, samozřejmě. Myslím zaměstnaneckých, ale především nezaměstnaneckých. Jsou ale rodiny, kterým to je tak dalece jedno, a těch můžou být taky řádově miliony. Ale jsou evidentně miliony domácností, které to velmi poznají. Protože těch 150 korun na osobu, to je jako by ta rodina jeden den v měsíci nevečeřela."


Starostové obcí ohrožených prolomením těžebních limitů si stěžují na postup ministerstva průmyslu a obchodu. Návrh Státní energetické koncepce sice počítá s utlumením těžby uhlí, prolomení limitů se ale objevuje v surovinové politice státu. Nezisková organizace Ekologický právní servis navíc tvrdí, že postup při schvalování obou dokumentů není v souladu se zákonem. Náměstek ministra průmyslu a obchodu Pavel Šolc namítá, že na diskusi s veřejností dojde v rámci posuzování dopadů na životní prostředí:

"V rámci tohoto procesu SEA samozřejmě bude řada veřejných diskusí, ale my to před tím předkládáme vládě na vědomí, že tyto dokumenty existují. Problém je v tom, že musí být jasné, co bude předmětem SEA, co bude předmětem té obrovské veřejné diskuse, která určitě bude probíhat. A to bude proces na řadu měsíců."


Barbora Špotáková,  foto: ČTK
Oštěpařka Barbora Špotáková podruhé vyhrála olympijské hry. Zlato z Pekingu obhájila v Londýně výkonem 69 metrů a 55 centimetrů. Druhá skončila Němka Obergfelová, třetí její krajanka Stahlová. Špotáková zvítězila suverénně o více než 4 metry, což samozřejmě ocenil i její trenér Jan Železný:

"Super. 69,55 - vyhrála o třídu, a to je důležité. Všem tady ukázala, že je jasná jednička. Vyhrála tady o čtyři metry, tak to je obrovský rozdíl."