Týden v ČR

Vlastimil Rampula, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Vlastimil Rampula končí ve funkci šéfa pražských vrchních žalobců. Sněmovna přesně týden po Davidu Rathovi zbavila imunity dalšího poslance. Model státních maturit se musí změnit. Podle premiéra Petra Nečase z ODS jsou jednotné zkoušky v současné podobě mrtvé.

Vlastimil Rampula,  foto: ČTK
Vlastimil Rampula končí ve funkci šéfa pražských vrchních žalobců. Nejvyšší správní soud uznal stížnost ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila z ODS, který o Rampulovo odvolání dlouhodobě usiloval. Vyčítal mu především průtahy v některých případech, jako například v kauze gripeny. Rozsudek soudu Pospíšil uvítal s tím, že pomůže k očistě celé justice.

"Pro mne i pro ministerstvo spravedlnosti je to osobní zadostiučinění. Jsem velmi rád, že Nejvyšší správní soud konstatoval, že mé rozhodnutí o odvolání pana Rampuly je správné. Vyloučily se tak různé spekulace, které konstatovaly, že ministerstvo spravedlnosti neodvedlo dobrou práci a že neumí odvolat vedoucího státního zástupce."

Rampula se zatím odmítl k rozhodnutí soudu vyjádřit, počká až na oficiální verdikt s odůvodněním rozsudku.


Vlasta Parkanová,  foto: ČTK
Sněmovna přesně týden po Davidu Rathovi zbavila imunity dalšího poslance. K trestnímu stíhání vydala Otto Chaloupku z Věcí veřejných. Policie ho chce obvinit z přijetí úplatku. Chalupka měl údajně nutit svého asistenta, aby mu odevzdával část platu. Poslanec vinu odmítá s tím, že šlo o domluvené peníze na volební kampaň.

A ve středu sněmovna dostala žádost policie o vydání k trestnímu stíhání dalšího poslance, respektive poslankyně a místopředsedkyně sněmovny Vlasty Parkanové z TOP 09. Mělo by to souviset s nákupem letadel CASA, v době kdy byla Parkanová ministryní obrany. Ministr spravedlnosti za ODS Jiří Pospíšil ale upozorňuje, že je třeba napřed důkladně prostudovat policejní spis.

"Nevím přesně, co je paní Parkanové kladeno za vinu. Jedna věc je kolektivní rozhodnutí vlády a druhá věc jsou úkony, které byly realizovány v rámci příslušného resortu. V takto citlivé věci je třeba znát spis, znát fakta, a pak je možné je nějak právně kvalifikovat."

Politici také upozorňují na to, že o nákupu vojenských letadel CASA rozhodovala celá vláda - nejen tehdejší ministryně Parkanová.


Model státních maturit se musí změnit. Podle premiéra Petra Nečase z ODS jsou jednotné zkoušky v současné podobě mrtvé. Konkrétní změny ale musí přijít až po analýze předchozích ročníků. Zkoušky pod dohledem státu ale podle něj svůj význam stále mají.

"Má zajistit tři věci: nepodkročitelný standard maturitního vzdělání, zadruhé možnost srovnávat jednotlivé střední školy stejného typu a za třetí by časem měly nahradit přijímací řízení na vysoké školy. Ani jeden z těchto parametrů touto státní maturitou vlastně nebyl splněn. Teď by nemělo být s vaničkou vylito i dítě. Přece jenom jsme získali za ty dva roky celou řadu dat. Ta by měla být zanalyzována a následně rozhodnuto o dalším postupu."

Změny v maturitách podporují i ČSSD nebo TOP 09. Jednotné maturity se připravují od druhé poloviny 90. let, proces stál stovky milionů korun. Letos se snesla vlna kritiky na hodnocení slohů, kvůli příliš těžkému testu z matematiky se muselo zpětně zmírňovat hodnocení. Několik škol navíc při písemkách podvádělo.


Jarní emise spořících dluhopisů vynesla státu 15 miliard 300 milionů korun. Ministerstvo financí považuje prodej za úspěšný a na podzim plánuje vydání dalších dluhopisů. Podle ekonomky Markéty Šichtařové ze společnosti Next Finance měli investoři největší zájem o 1,5letý diskontovaný dluhopis. Stát může být podle ní spokojen:

"Za celý první kvartál se dokázal předzásobit tak, že vlastně sehnal peníze, které potřebovat sehnat za půl roku. Je tím pádem hodně předzásobený a může být spokojený, protože kdyby v Řecku nebo kdekoliv jinde v Evropě se něco zkomplikovalo, tak nebude tlačen do nějakých krajností."


Stovky seniorů protestovaly ve středu v centru Prahy. Svou vůbec první demonstraci svolaly hlavně kvůli omezení růstu penzí. Mají ale i další požadavky - odklad důchodové reformy nebo přijetí zákona o sociálním bydlení. Senioři varují, že náklady rostou rychleji a jejich životní úroveň se snižuje.


Národní divadlo v Praze dostane nový kabát. Začala dlouho očekávaná rekonstrukce fasády jeho historické budovy. Složité opravy potrvají až do konce roku 2015. Chod divadla to ale nijak neomezí. Pokračuje Pavel Jerie z Národního památkového ústavu.

"Začíná se opravou kamenné části do Národní třídy, protože míra vyčištění této části bude trošku určující pro další fasády Národního divadla. Zítek velice dbal na to, aby Historická budova divadla byla postavena z kamene. Ovšem po požáru ty další připojené části, tzv. Prozatímní divadlo a Schulzův dům novostavba, už byly jenom omítnuty."