Týden v ČR

Václav Klaus (vpravo) na Vítkově, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Prezident Václav Klaus s premiérem Petrem Nečasem, kardinálem Dominikem Dukou a dalšími politickými i vojenskými představiteli oslavili v úterý v Praze 67. výročí konce druhé světové války. Klaus při té příležitosti také povýšil trojici vojáků do generálských hodností.

Foto: ČTK
Prezident Václav Klaus s premiérem Petrem Nečasem, kardinálem Dominikem Dukou a dalšími politickými i vojenskými představiteli oslavili v úterý v Praze 67. výročí konce druhé světové války. Klaus při té příležitosti také povýšil trojici vojáků do generálských hodností. Je mezi nimi i Petr Pavel, o kterém média spekulují jako o budoucím náčelníkovi generálního štábu. Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) pak udělil 26 Křížů obrany státu a Vyznamenání Zlaté lípy. Byl oceněn například rotný Michal Novotný ze 102. průzkumného praporu v Prostějově, který letos v únoru obdržel vysoké vojenské vyznamenání USA Bronzovou hvězdu za to, že v Afghánistánu zachránil život americkému vojákovi.

Michal Novotný,  foto: Ministerstvo obrany ČR
"Byli jsme na rutinní patrole a asi 30 metrů ode mne, když jsme dělali bezpečnostní zastávku, kolega americký voják šlápnul na nástražnou výbušninu. Po výbuchu, když se tam trochu zkoordinovala činnost, jsem mu šel poskytnout první pomoc a následně i další pomoc. Zavolal se vrtulník a byl odsunutý na další roli."

V rámci oslav výročí konce války se lidem otevřela i Poslanecká sněmovna, Senát, Černínský palác, kde sídlí ministerstvo zahraničních věcí, a rezidence českých premiérů Kramářova vila. Příležitosti prohlédnout si prostory, které jsou po většinu roku veřejnosti nepřístupné, využily tisíce návštěvníků. Vzpomínkové akce se konaly také v dalších městech. Například v Brně byl odhalen pomník českým a slovenským válečným letcům, v Plzni zas československým pozemním jednotkám ze západní fronty.


Druhý český rodák dostane už brzy nejvyšší americké vyznamenání. Po Václavu Havlovi získá Medaili svobody bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová. V rozhovoru pro Český rozhlas mluvila i o tomto ocenění:

"Teď na to čekáme. Myslím, že bude předaná koncem měsíce. Je to báječný pocit! Vím, že je to důležité, a prezident Obama je člověk, kterého si opravdu vážím. Proto mi to dělá ještě větší radost. A jsem hrozně ráda, že jsem mohla něco udělat pro zemi, která nás přivítala v době, kdy komunisti převzali Československo."

První žena na postu americké ministryně zahraničí se v současné době věnuje hlavně rodině a také psaní. Nedávno vyšla její kniha Pražská zima, ve které se vrací ke svým rodinným kořenům. Madeleine Albrightová se ve Spojených státech zúčastnila i zahájení činnosti tamní pobočky Knihovny Václava Havla. Ta bude shromažďovat dokumenty o prvním českém prezidentovi, spisovateli a disidentovi. Chystá i vzdělávací a další aktivity, jež by měly prohlubovat česko-americké vztahy.


V přímé volbě prezidenta by nyní měli největší šanci postoupit do druhého kola boje o Hrad bývalý premiér Jan Fischer a ekonom Jan Švejnar. Fischera by podpořila třetina voličů, Švejnara 17,5 procenta. Za nimi by skončil někdejší předseda vlády Miloš Zeman s 11 procenty hlasů. Na čtvrtou příčku se nyní vrátil ministr zahraničí a šéf vládní TOP 09 Karel Schwarzenberg. Hlas by mu dalo šest procent lidí. Pětiprocentní podpora připadla bývalému moravskoslezskému hejtmanovi Evženu Tošenovskému (ODS). Stejně je na tom podnikatel Tomio Okamura. Vyplývá to z průzkumu agentury Median, do něhož se v dubnu zapojilo 907 lidí nad 18 let.


Miloslav Výborný,  foto: ČTK
Ústavní soud odmítl návrh ČSSD, aby lidem byly znovu propláceny první tři dny nemocenské. Soudci tak rozhodli zcela opačně než před čtyřmi roky. Soudce Miloslav Výborný při zdůvodnění rozsudku prohlásil, že tentokrát pro to není dostatečný důvod. ČSSD je verdiktem Ústavního soudu zklamaná. Podle svého místopředsedy Zdeňka Škromacha pro ni ale věc nekončí, i když k soudu pro lidská práva do Štrasburku se nechystá. Nemocenská se teď stane legitimním prostředkem politického boje i tlaků odborů, prohlásil Škromach v České televizi:

"Tohle soudy nevyřeší. Tyto věci myslím řeší volby a vlády, je to politické rozhodnutí. Takže po příštích volbách prostě budou první tři dny placeny, pokud vyhraje sociální demokracie a bude mít sílu tuto změnu prosadit."

Ministr práce a sociálních věcí za TOP09 Jaromír Drábek naopak rozhodnutí Ústavního soudu vítá.

"V době, kdy první tři týdny náhrady v nemoci platí zaměstnavatel, je také vhodné, aby se určitým způsobem zaměstnanec spolupodílel na nákladech. Jde o to, že ten systém skutečně musí být vyvážený. Není možné spoléhat na stoprocentní podporu státu."


Pravicové extremisty loni ovlivnily represe státních orgánů a osobní rozpory mezi vůdčími postavami. To mimo jiné vyplývá ze zprávy o extremismu a xenofobii v roce 2011 pro vládu. Radikálové také více než dřív používají pro šíření svých myšlenek diskusní fóra, blogy nebo sociální sítě. Odborník na extremismus Miroslav Mareš zdůrazňuje, že vládní koncepce ale nemůže řešit současnou náladu ve společnosti.

"Do koncepce se nevdá včlenit, aby od této chvíle měli všichni rádi všechny národnostní menšiny. Do koncepce se to sice dát může, ale nebude to mít žádný dopad. To je úkol státu, aby to řešil dlouhodoběji."


Foto: Štěpánka Budková
Cyklus několikametrových obřích pláten Slovanská epopej Alfonse Muchy je po více než 80ti letech opět k vidění v Praze. Vystavuje ho Národní galerie v prostoru Velké dvorany Veletržního paláce. Dvacet obrazů mapujících dějiny českého národa a Slovanů jsou kurátory řazeny chronologicky tak, aby celá koncepce výstavy co nejlépe odpovídala představám samotného Alfonse Muchy. Spoluautorka expozice Lenka Bydžovská uvedla:

"Mucha si vytvořil svůj fiktivní svět, do kterého si jednotlivé historické události upravil tak, aby odpovídaly jeho záměrům. Jeho záměrem bylo předvést metaforu národa, který je mírumilovný, pěstuje kulturu a písemnictví a který si dokáže postupem času obhájit svoji svobodu tak, aby dosáhl harmonie."