Týden v ČR

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Ve znamení vládní krize byl celý tento týden. Výkonná rada ODS jeho začátkem vypověděla koaliční smlouvu. Konec koalice s Věcmi veřejnými předsedy Radka Johna mělo původně potvrdit úterní jednání koaličních špiček. To se ale nekonalo. Věci veřejné totiž oznámily, že pro ně není závazná nedělní dohoda lídrů stran o podpoře dříve domluvených úsporných návrhů kabinetu, a že konec koalice nechtějí v pátek, ale už v úterý.

Věci veřejné, foto: ČTK
Aktuální informace o dění kolem vládní krize najdete na našich internetových stránkách na www.radio.cz. Ve znamení vládní krize byl celý tento týden. Výkonná rada ODS jeho začátkem vypověděla koaliční smlouvu. Konec koalice s Věcmi veřejnými předsedy Radka Johna mělo původně potvrdit úterní jednání koaličních špiček. To se ale nekonalo. Věci veřejné totiž oznámily, že pro ně není závazná nedělní dohoda lídrů stran o podpoře dříve domluvených úsporných návrhů kabinetu, a že konec koalice nechtějí v pátek, ale už v úterý. Není prý záruka, že do budoucna budou naplněny priority VV. Jak uvedl Radek John, Věci veřejné přejdou do "konstruktivní opozice".

"Podpoříme každý rozumný návrh, ať přichází zprava nebo zleva. Například zákon o majetkových přiznáních, který chceme, a který se nám nepodařilo vyjednat s koaličními partnery, podpoříme kdykoliv bude znovu ve sněmovně nebo ho dáme sami. Zákon o zrušení anonymních akcií, který se nám podařilo vyjednat s koaličními partnery, samozřejmě podpoříme a takhle to bude případ od případu."

Petr Nečas a Karolína Peake, foto: ČTK
Karolína Peake, která minulý týden s částí poslaneckého klubu opustila řady Věcí veřejných, oznámila, že pro kabinet dokázala sehnat mezi poslanci zvolenými za Věci veřejné "bezpečnou podporu" ve sněmovně. Sociální demokraté odmítají licitace - a jak říkají "dražby poslanců". Vláda postavená na přeběhlících je podle nich nelegitimní a nemůže být stabilní. Poslance pak o důvěru požádal v pátek premiér Petr Nečas. Krátce shrnul příčiny současné vládní krize a poukázal také na to, v jaké mezinárodní politické a hospodářské situaci se za poslední rok Česká republika ocitla. Zdůraznil, že jeho vláda ale své priority nemění:

"Dámy a pánové, tyto kroky musíme udělat dnes. Budeme-li je odkládat, budou muset být stejně provedeny a budou jenom bolestivější a těžší. Právě proto je nezbytné z této cesty nesejít a v cestě rozpočtové konsolidace pokračovat."

Ve svém vystoupení premiér taky zdůraznil, že dosavadní rozpočtová odpovědnost jeho kabinetu přináší pro Česko jak úspory při splácení státního dluhu, tak lepší hodnocení od mezinárodních organizací a ratingových agentur.

Krizi Nečasova kabinetu už v průběhu týdne komentovaly i deníky okolních zemí. Například rakouský pravicový list Die Presse rozebírá příčiny i možné vyústění krize. Zároveň varuje před návratem českých komunistů k moci. Češi jsou podle komentátora tak naštvaní na středo-pravicovou vládu, že by jim komunistický comeback snad ani nevadil.


Podle průzkumu veřejného mínění nedůvěřuje současné vládě bezmála 70 procent obyvatel České republiky. Dokladem nespokojenosti části české veřejnosti s Nečasovou vládou byla sobotní demonstrace na Václavském náměstí nazvaná "Stop vládě". Organizovaly ji odbory společně s dalšími občanskými sdruženími a iniciativami a přišlo na ni přes sto tisíc lidí z celé republiky. Na největší protivládní demonstraci od roku 1989 demonstranti požadovali odchod současné vlády, zastavení reforem a předčasné volby. Ministr financí Miroslav Kalousek řekl, že každý má právo vyjádřit svůj názor a proti krokům vlády protestovat. Kabinet ale musí pokračovat ve snižování veřejného dluhu a z reforem a úsporných opatření proto vláda neustoupí.

"Končí éra, kdy vlády přifukovaly životní úroveň své populace na dluh budoucích časů. To prostě končí. Dokud bude v Poslanecké sněmovně většinová podpora těm východiskům, na základě kterých chceme konsolidovat veřejné rozpočty, tak tu práci jsme připraveni dodělat."

Podporu demonstrujícím naopak vyjádřili sociální demokraté. Podle jejich předsedy Bohuslava Sobotky vedou vládní reformy k růstu sociálního napětí.

"Takzvané vládní reformy zvyšují sociální rozdíly ve společnosti a prudce roste sociální napětí. Za těmi vládními reformami je velmi často pouze chamtivost a snaha zprivatizovat ještě zbylou část státu a veřejného sektoru."

Odbory se radikalizují. Na květen slibují další a hlavně bolestivější protesty, nevylučují blokády měst nebo stávky v dopravě. Naopak k jednacímu stolu už se zástupci kabinetu usednout nehodlají. Na jednání tripartity se vrátí až tehdy, pokud vláda zastaví reformy nebo se moci ujme vláda nová. Podporu odborové konfederaci už vyjádřila také Asociace samostatných odborů. Jak řekl její předseda Bohumír Dufek, jednání s vládou ztratila pro odbory smysl:

"My jsme vždycky byli pro jednání, ale s vládou se jednat nedá. Jediné možné místo, kde bychom s vládou jednali, by bylo za přítomnosti televizních kamer. Nemíníme už dál trpět důležitou věc, vláda neustále občanům lže a je potřeba, aby si občané sami udělali vlastní názor, kdo chce jednat, kdo neustále jednání blokuje a kdo je konstruktivní."

Podle premiéra Petra Nečase odboroví předáci vyhrocují situaci, vláda chce s odbory dál jednat.


Zmocněnec MZV ČR pro krajanské záležitosti Stanislav Kázecký (vlevo) a generální ředitel ČRo Peter Duhan
Češi ve světě - to bude téma letošních oslav Dne české státnosti, které potrvají poslední zářijový týden a posluchači Českého rozhlasu se mohou do akce zapojit. Mimo jiné se připravuje hlasování prostřednictvím textových zpráv a internetu o nejvýznamnější české osobnosti žijící v zahraničí. Důvody, proč se Český rozhlas projektů spojených s oslavami aktivně účastní, vysvětlil generální ředitel Peter Duhan:

"Smysl, že se tomu budeme věnovat ve vysílání Českého rozhlasu je i ten, že prostřednictvím našich vln a našich kolegů redaktorů, moderátorů chceme svým způsobem projevit úctu a uznání lidem, kteří častokrát odešli za velmi nepříjemných podmínek z našeho území, z naší republiky. A stali se jakýmsi předvojem, často zapomínaným předvojem naší nynější svobody."

Závěrečný večer, který se uskuteční 28. září v Národním divadle, bude určen především našim krajanům, kteří žijí v zahraničí.