Týden v ČR

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Vládní koalice ustála další krizi. Lídři ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se v úterý dohodli na rozpočtových škrtech i revizi koaliční smlouvy. Od příštího roku se tak zvýší obě sazby daně z přidané hodnoty, důchody porostou pomaleji než dosud a bohatí budou platit vyšší daně.

Petr Nečas,  foto: ČTK
Vládní koalice ustála další krizi. Lídři ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se v úterý dohodli na rozpočtových škrtech i revizi koaliční smlouvy. Od příštího roku se tak zvýší obě sazby daně z přidané hodnoty, důchody porostou pomaleji než dosud a bohatí budou platit vyšší daně. Věci veřejné naopak prosadily zachovaní porodného. Koaliční špičky se také dohodly, že už nestihnou prosadit například odložené školné. Premiér Petr Nečas věří, že všechny strany teď budou dodržovat uzavřené dohody.

"Buďto dohoda a její naplňování, nebo předčasné volby. A já jsem jednoznačně řekl, že tento vládní projekt má smysl pouze tehdy, jestliže bude naplňovat konsolidační strategii. Ta je dohodnuta, přes tu nejede vlak. Pokud ji někdo nebude dodržovat, nemá význam v tomto vládním projektu pokračovat ani hodinu navíc."

Miroslav Kalousek,  foto: ČTK
Vládní krizi vyvolaly Věci veřejné minulé úterý, kdy se širší vedení strany usneslo na demisi svých ministrů. Premiér Nečas ale vzápětí prohlásil, že se nenechá vydírat, a pohrozil předčasnými volbami. Další pokračování vlády podmínil tím, že se strany dohodnou na úsporách ve státním rozpočtu. Dohodu lídru koalice ve středu potvrdila vláda. Schodek rozpočtu by se měl v letech 2013 a 2014 pohybovat pod třemi procenty hrubého domácího produktu. Od příštího roku vzrostou obě sazby daně z přidané hodnoty o procento, tedy na 21 a 15 procent. Valorizace důchodů se omezí na růst o třetinu inflace a třetinu nárůstu reálných mezd. Opatření má mít tříletou platnost, stejně jako zavedení solidární sedmiprocentní přirážky k dani z příjmů při výdělku nad 100.000 korun. Ministr financí Miroslav Kalousek zdůrazňuje, že výrazně šetřit bude i státní administrativa. Vláda podle něj nemá jinou cestu, jak kvůli našemu veřejnému zadlužení deficity hospodaření snižovat.

Bohuslav Sobotka
"Přes řadu nepříjemných zpráv, které tyto konsolidační kroky provázejí, jsme hluboce přesvědčeni, že to je jediná cesta, která může zajistit bezpečnost a jistoty občanů ČR, že se jim nestane, že by za cenu nereálných a populistických opatření byli za několik málo let ztraceni ve zcela frustrující situaci, která je bezvýchodná."

Opoziční sociální demokracie však vládní úsporná opatření odmítá. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka tvrdí, že škrty nejvíc dopadnou na důchodce a povedou k sociálnímu napětí.

"Vláda zvýšila všechny daně, na které si jen můžete vzpomenout. Podle našeho názoru to je opatření, které povede k dalšímu propadu ekonomiky, zvýší se sociální rozdíly. A především tím, že se likviduje stávající mechanismus valorizace důchodů, se tu prohloubí sociální nejistota velké skupiny důchodců."

ČSSD dál požaduje předčasné volby.


Foto: ČTK
O chystaných úsporách jednala s ministrem financí Kalouskem Asociace samostatných odborů. Odboráři mu přinesli vlastní návrhy, jak snižovat schodek státního rozpočtu. Ministr ale prohlásil, že vláda od rozpočtových škrtů neustoupí. Šéf Asociace Bohumír Dufek zopakoval, že odboráři vyjdou 21.dubna do ulic:

"Máme opravdu jiné názory a míníme za naše věci bojovat. Proto taky nepřipadá v úvahu, že bychom 21. dubna něco měnili. My počítáme, že se národ vyjádří. A nechť vláda uváží, jaké uplatní další kroky, protože my samozřejmě jsme připraveni za naše věci bojovat."

K odborářům se mimo jiné připojí i učitelé. Těm se nelíbí, že by mohli od května nebo června přijít kvůli škrtům až o tisíc korun měsíčně.


Vít Bárta  (vlevo) a Jaroslav Škárka  (vpravo),  foto: ČTK
Osmnáct měsíců s odkladem na dva a půl roku pro šéfa poslanců Věcí veřejných Víta Bártu a tři roky nepodmíněně pro dnes už nezařazeného poslance Jaroslava Škárku - takové tresty vynesl v pátek Obvodní soud pro Prahu 5 v kauze uplácení ve Věcech veřejných. Bárta podle soudce uplácel své bývalé stranické kolegy tím, že jim poskytl bezúročné půjčky. Jaroslavu Škárkovi uložil trest za to, že Bártu podvedl. Zakázal mu také po deset let být poslancem. Bárta v rozhovoru pro Českou televizi již dříve přiznal, že kdyby byl odsouzen, odchází z politiky.

"Já byl dlouhou dobu kormidelníkem lodi, která byla ve velké bouři. Kdybych byl odsouzen, končím ve vysoké politice. Znamená to jednoznačně odchod ze všech stranických funkcí i odchod z pozice předsedy poslaneckého klubu."

Odchod z politiky Vítu Bártovi doporučil i předseda poslanců TOP 09 a Starostů Petr Gazík.

"Já to rozhodnutí vítám. Myslím, že je to signál, že se situace v naší politice začíná stabilizovat. Očekávám, že jak pan Bárta, tak pan Škárka v nejbližších hodinách složí poslanecký mandát."

Premiér Petr Nečas řekl, že rozsudek neohrožuje naplňování koaličního programu. K rozsudku se přes svého mluvčího vyjádřil i prezident Václav Klaus. Podle něj je smutné, že se v české politice rozmáhá uplácení, odposlouchávání a vzájemné udávání.


Photo: Štěpánka Budková
Česká ekonomika bude ještě pár měsíců stagnovat. Nezaměstnanost zůstane poměrně vysoká, poroste inflace, klesnou reálné mzdy. Předpovídá to prognóza České bankovní asociace. Podle ní přijde oživení zřejmě už v druhé polovině roku a bude pokračovat i příští rok, vysvětluje jeden z autorů studie, hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík:

"V roce 2013 počítáme s tím, že česká ekonomika dosáhne tempa růstu dvou procent. S tím, že kromě vládní spotřeby, která by měla stagnovat, všechny ostatní složky hrubého domácího produktu už budou mírně růst. A to včetně spotřeby domácností, kde počítáme s jedním procentem."


Foto: ČTK
Účastníci protikomunistického odboje obdrželi z rukou ministra obrany Alexandra Vondry osvědčení, odznak a pamětní dekret za své činy. Jde o první ocenění, která vyplývají z nového zákona o protikomunistickém odboji. Ocenění obdrželo celkem 23 účastníků odboje.