Týden v ČR

Foto: Vláda ČR
0:00
/
0:00

Příštího českého prezidenta si zvolí občané. Se změnou Ústavy, která takový postup zaručí, souhlasil Senát.

Příštího českého prezidenta si zvolí občané. Se změnou Ústavy, která takový postup zaručí, souhlasil Senát. Kandidáta na prezidenta budou moci vedle zákonodárců navrhnout i lidé a to pomocí petice s padesáti tisíci podpisy. Volba pak bude podobná jako nyní u senátorů. Podle místopředsedy Senátu za ODS Přemysla Sobotky tak Česko následuje většinu unijních zemí, kde si lidé prezidenta volí sami.

"Mohu říct, že v daném okamžiku je to změna ústavy, je to změna systému, kterým bude volen prezident. Řada zemí, třeba Slováci a Poláci to mají. Demokracii to neublížilo. V tuto chvíli se neobávám, že by byl zvolen nedemokratický prezident."

Odpůrci naopak zdůrazňovali, že lidmi zvolený prezident nebude mít žádné pravomoci navíc a tím pádem ani možnost plnit své předvolební sliby. Na to v diskuzi senátory upozornil i lidovec Petr Pithart.

"U nás se prezident sice bude moci negativně vymezovat proti vládě, možná už ve volební kampani, ale tím to bude končit. Z Hradčan nebude moci vládnout, protože k vládnutí má zcela nedostatečné pravomoce k pozitivním činům."


Foto: Vláda ČR
Zákonodárci a ústavní soudci by mohli přijít o doživotní trestně právní imunitu. Poslanci schválili změnu ústavy, která imunitu omezuje jen na dobu mandátu. Nadále bude podle předlohy platit, že poslance ani senátora nelze trestně stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem. Omezení imnity mělo podporu napříč politickým spektrem. Šéf poslanců TOP09 a Starostů Petr Gazdík proto věří, že změna uspěje i v Senátu.

"Jsem velmi rád, že imunita prošla. Pokusů o její omezení bylo několik. Vždy si z tho jedna politická strana udělala pro voliče svoji kampaň. Tím se to pro ostatní stalo nehlasovatelné. Pod tento návrh se podepsali všichni předsedové poslaneckých klubů a vedení sněmovny, prošlo to velmi hladce a věřím, že to bude přijato v Senátu."


Foto: archiv Radia Praha
Premiér Petr Nečas nevylučuje, že se Česko nakonec připojí ke smlouvě o rozpočtové kázni v zemích Evropské unie. Řekl to ve čtvrtek v Poslanecké sněmovně, když obhajoval svůj postup na lednovém summitu v Bruselu. Premiér dodal, že neměl na jednání lídrů unie mandát od vlády, aby dokument podepsal:

"Chtělo se jasné a závazné "ano". Cokoli jiného by bylo řazeno mezi "ne". Proto jsem nemohl než jasně říci, že souhlas s podpisem v dané chvíli nemohu dát, a proto v tuto chvíli říkám "ne." Tím jsem mimochodem podpis nevyloučil, pouze jsem se k němu nezavázal."


Poslanci v úterý opět jednali o církevních restitucích. Sněmovna dala v prvním kole projednávaní restitucím zelenou a koalici se podařilo vládní návrh prosadit i přes protesty opozičních poslanců. Stát má církvím vyplatit 59 miliard korun. Církve také mají dostat zpět 56 procent majetku. Opozice dohodu neuznává a sociální demokraté a komunisté proto předlohu nepodpoří. Potvrdil to předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka.

"To, co navrhuje Nečasova vláda je riskantní, je to rozpočtově nezodpovědné a je to nespravedlivé,. Jde o obrovský převod majetku, který se tato koalice snaží prosadit jak proti vůli opozice, tak i proti vůli občanů. 70 až 80 procent občanů je trvale proti takovémuto způsobu narovnání s církvemi."


Tým policistů a státních zástupců zabývající se privatizací Mostecké uhelné odjede do Švýcarska s novými důkazy. Ty by mohly vést až ke znovuotevření případu ve Švýcarsku. Česká republika by se tak ještě mohla řádně připojit k celému řízení a usilovat až o 3,5 miliardy korun zadržených při vyšetřování sporné privatizační kauzy. Českému rozhlasu to potvrdil pražský vrchní státní zástupce Stanislav Mečl:

"Domníváme se, že mezi těmito písemnostmi a těmito důkazy mohou být i takové, které mohou vést ve Švýcarsku ke znovuotevření případu, respektive k jeho vrácení do přípravného řízení. To je ale plně v kompetenci švýcarské strany, zda zvolí tento procesní postup, či nikoli. Myslím si, že tam ta šance ještě může být, ale jak říkám, je to v kompetenci Švýcarska."


Nová exportní strategie vlády do roku 2020 chce pomáhat také malým a středním firmám. A to nejen politickou podporou v zahraničí, ale také lepším přístupem k finančním zdrojům. Soustředí se na nová odbytiště a poskytne lepší servis podnikům. Premiér Petr Nečas představil hlavní priority strategie.

"Chceme udržet tempo našeho vývozu, který je motorem naší ekonomiky a pomáhá vytvářet nová pracovní místa. Chceme snížit naší exportní závislost na zemích Evropské unie a navýšit podíl vývozu do neevropských teritorií. Chceme výrobcům nabízet kvalitní proexportní služby státu, zjednodušit řízení těchto proexprotních služeb. Chceme zjednodušit vývozní procedury a poskytnout konkurenceschopné financování a pojišťování vývozu."


Foto: ČTK
V Česku se stále drží arktická zima. Na začátku týdne už padly desítky teplotních rekordů. Silné mrazy mají už nejméně 17 obětí, azylová zařízení proto navyšují své kapacity. Praha má pro lidi bez domova tři velkokapacitní stany a uvažuje o zřízení dalšího. V Česku vydrží mrazivé počasí i nadále, očekává se prolomení teplotních rekordů.