Týden v ČR

0:00
/
0:00

V rámci schvalovaní státního rozpočtu se letos zřejmě nebude konat žádné takzvané porcovaní medvěda. Sněmovní rozpočtový výbor odmítl všech 8 žádostí o státní dotace. Nové Město nad Metují například chtělo 75 milionů korun na novou tělocvičnu. Výbor neschválil ani požadavek školského výboru na posílení výdajů na vysoké školy o 1,2 miliardy korun.

Foto: Barbora Kmentová
V rámci schvalovaní státního rozpočtu se letos zřejmě nebude konat žádné takzvané porcovaní medvěda. Sněmovní rozpočtový výbor odmítl všech 8 žádostí o státní dotace. Nové Město nad Metují například chtělo 75 milionů korun na novou tělocvičnu. Výbor neschválil ani požadavek školského výboru na posílení výdajů na vysoké školy o 1,2 miliardy korun. Návrh rozpočtu na příští rok projedná sněmovna příští týden ve druhém čtení. Definitivně o něm rozhodne v polovině prosince. Šéf rozpočtového výboru Pavel Suchánek z ODS věří, že žádné velké změny poslanci neprosadí.

"Sněmovna dostala doporučení rozpočtového výboru a já věřím, že ho sněmovna schválí. Očekávám, že ve druhém čtení ještě poslanci některé věci načnou, ale myslím si, že je všeobecná vůle, aby neprocházely žádné změny."

Foto: Archiv Českého rozhlasu
Policistům, hasičům nebo celníkům příští rok zůstanou platy na stávající úrovni. Tento postup odsouhlasila vláda. Naopak učitelé nebo státní zástupci si finančně polepší. Jak doplňuje premiér Petr Nečas, zmrazení platů příslušníků bezpečnostních sborů souvisí s úspornými kroky, které dopadly na státní zaměstnance.

"Vláda se rozhodla objem platů, které jdou do veřejné správy, včetně tedy bezpečnostních složek, snížit o 10 procent. Pak je další tři roky zakonzervovat, čili toto je jenom pokračování v tomto kroku. S tím, že součástí koaliční smlouvy a vládního programového prohlášení je navýšení platů učitelů. Vláda přesně postupuje podle programového prohlášení."

Rozhodnutí vlády kritizuje opoziční ČSSD. Podle stínového ministra vnitra Jeronýma Tejce povede k dalším odchodům.

"Je to jen další důkaz o tom, že vláda neplní ani své vlastní sliby. Byl to Radek John, místopředseda vlády, který sliboval, že už bude jenom lépe, že to zmrazení a snížení platů je jen pro jeden rok. Jednoznačně to v kombinaci s rozhodnutím Ústavního soudu povede k dalším odchodům policistů, hasičů a dalších. To je nemilá zpráva pro všechny, kteří se budou potýkat s vyšší kriminalitou a také a agresivitou pachatelů v těch příštích měsících."


Za korupci při obchodu s armádními tatrovkami si obvinění vyslechnou dva muži. Policisté se jim nyní pokoušejí předat dokumenty o zahájení trestního stíhání. Vše odstartoval bývalý americký velvyslanec v Česku a předseda dozorčí rady automobilky Tatra William Cabaniss. V médiích prohlásil, že po něm chtěl tehdejší náměstek ministryně obrany Martin Barták miliony dolarů za to, že automobilka už nebude mít problémy s armádní zakázkou. Státní zástupce Dušan Táborský upřesnil, že při vyšetřování rozsáhlé kauzy museli prověřit stovky listin.

"Bylo to skutečně náročné. Byla vyslechnuta velká řada osob, přes padesát. Byly zajišťované důkazy formou právní pomoci z různých států a byly prováděny další a další vyšetřovací úkony."


V Česku se stále méně testuje na AIDS. Odborníci na to upozorňují v souvislosti se Světovým dnem boje proti AIDS, který jsme si připomenuli 1. prosince. Před pěti lety vyšetřili za rok skoro sedmnáct tisíc pacientů na jejich vlastní žádost. Letos do konce října jich nebylo ani devět tisíc. I to může být důvod, proč letos nově odhalených případů HIV infekce v Česku ubývá. Potvrdil to vedoucí Národní referenční laboratoře pro AIDS Státního zdravotního ústavu Vratislav Němeček.

"Jsou určité skupiny lidí, ve kterých se méně testuje. Jednoznačně je to vidět u té skupiny na vlastní žádost, Ať už v té anonymní, ale zejména v té skupině, kdy je to takzvaně pod jménem. Takže ten pokles je tam významný a dlouhodobý. Nedá se říci, že by vysvětlil pokles v jednom roce, ale určitě se na něm také podílí."


Martin Dvořák,  foto: ČTK
Martin Dvořák v pondělí rezignuje na všechny funkce ve vedení pražského dopravního podniku! Hlavním důvodem je podle Dvořáka nedůvěra strany TOP 09, která od minulého čtvrtka vede Prahu v koalici s ODS. Martin Dvořák se cítí oslaben také některými kauzami, jako například předraženou výrobou jízdenek.

"Už v minulosti jsem byl opakovaně atakován a to nejde donekonečna zvládat a unášet. Už nedokážu reálně reagovat na fikce, jsem člověk, který je naprosto racionální a věcný. Některé věci já neumím komentovat a neumím vysvětlovat permanentně dokola."


Zdeněk Miler s plyšovým Krtečkem,  foto: ČTK
Ve věku 90ti let zemřel ve středu výtvarník, ilustrátor a režisér animovaných filmů Zdeněk Miler - autor populárního Krtečka. Jeho tvorba je svázána především s činností studia Bratři v triku, kde spolupracoval s Jiřím Trnkou. Zdeněk Miler získal za svou tvorbu mnoho ocenění včetně státního vyznamenání. V roce 2006 mu prezident udělil Medaili za zásluhy. A takto jeho příběh s krtkem začal:

"Krtek je taková figurka, která není moc hezká. Ale říkáte si, přece jenom je to něco jiného. Začal jsem kreslit, to zase bylo dlouho, než jsem tu figurku zestylizoval, říkal jsem ona je celá černá, udělám alespoň červený čumák. Udělal jsem červený čumák, takovou světlou náprsenku. Tak jsem si s tím pomalu hrál."