Týden v ČR

Karel Hubáček, foto: ČTK
0:00
/
0:00

V Praze ve čtvrtek neočekávaně rychle vznikla nová koalice. Vláda trvá na vypracování návrhu správní žaloby na pozastavení činnosti KSČM. Temelín a česká energetická koncepce dominovaly jednání premiéra Petra Nečase a jeho bavorského kolegy Horsta Seehofera v Praze. Do expozic v Praze a Brně se vrátila tři výtvarná díla zadržovaná v Rakousku kvůli kauze Diag Human. Zemřel jeden z nejznámějších českých architektů Karel Hubáček.

Nová koaliční smlouva,  foto: ČTK
V Praze ve čtvrtek neočekávaně rychle vznikla nová koalice. Na společném vládnutí se domluvily TOP 09 a ODS. Koalice ODS a ČSSD se rozpadla na začátku týdne. Občanští a sociální demokraté se už delší dobu rozcházeli v názoru na způsob financování města. Prezident Václav Klaus, který dříve podpořil vznik koalice ODS a ČSSD na pražské radnici, uvedl, že ho její rozpad překvapil. Premiér a šéf občanských demokratů Petr Nečas naopak vznik nové koalice ODS a TOP 09 přivítal:

"Je to konec konců řešení, které jsem podporoval již před rokem po komunálních volbách v Praze. Jsem také rád, že k tomu rozhodnutí došlo poměrně rychle. Praha si zaslouží plnohodnotnou městkou radu a komunální koalici."

Dohodu o nové koalici s TOP 09 původně uzavřela pouze část občanských demokratů kolem primátora Bohuslava Svobody. Ten také primátorem zůstal. Pod tlakem okolností se k nim připojili i další občanští demokraté. Změny ve vedení města doprovodilo ukončení mnohamiliardové zakázky na svoz odpadu.


Jiří Dienstbier,  foto: ČTK
Vláda trvá na vypracování návrhu správní žaloby na pozastavení činnosti KSČM. Původně mělo návrh vypracovat ministerstvo vnitra, ale úřad místo toho zadal vypracování čtyř analýz, podle kterých by Česko případný soud s komunisty zřejmě prohrálo. Návrh správní žaloby vypracují ministerstva vnitra a spravedlnosti do jednoho měsíce. Podle senátora Jaromíra Štětiny by na návrhu měli pracovat jiní lidé.

"Je velmi dobře, že to budou vypracovávat dvě ministerstva. Tím se zvýší profesionálnost práce. Co se týče týmu ministerstva vnitra, myslím si, že pan ministr vnitra, který byl de facto podveden svými úředníky, by měl ten tým vyměnit a nechat zpracovat správní žalobu jinými úředníky."

Podle stínového ministra spravedlnosti opoziční ČSSD Jiřího Dienstbiera byl čas na zákaz komunistické strany počátkem 90. let:

"Komunisté jsou dnes součástí našeho politického spektra, nepřetržitě zasedají v parlamentu a pokud někdo chtěl řešit rozpouštění komunistické strany, tak na to byl čas začátkem 90. let, krátce po listopadu 1989. Dneska už to beru jako trošku směšnou aktivitu, protože nikdo nemá odvahu, ani vláda podle mě nebude mít odvahu, poslat tu věc Nejvyššímu správnímu soudu."


Temelín a česká energetická koncepce dominovaly jednání premiéra Petra Nečase a jeho bavorského kolegy Horsta Seehofera v Praze. Nečas ho informoval, že nabídl německé kancléřce Angele Merkelové uspořádání veřejné diskuse o dostavbě české jaderné elektrárny Temelín:

"Nemáme co tajit, máme špičkové odborníky, budeme maximálně transparentní. Tato nabídka padla vůči spolkové republice Německo. Bude-li o podobný krok zájem i ze strany Rakouska, nemáme důvod, proč bychom postupovali jinak."

Česko chce v zahraničí rozptýlit obavy z dostavby jaderné elektrárny Temelín. Společnosti, které mají o dostavbu zájem by měly nabídky podat příští rok tak, aby byla v roce 2013 vybraná vítězná firma. Německo, a tudíž i Bavorsko, se na rozdíl od Česka rozhodlo opustit výhledově využívání jaderné energie k roku 2021. Reagovalo tak na nedávnou havárii v japonské elektrárně Fukušima po tamním zemětřesení. Nabídku veřejné diskuse ocenil politolog Robert Schuster z Ústav mezinárodních vztahů:

"Nejhorší by bylo, kdyby se ve věci dostavby Temelína opakovala situace z přelomu století ve vztahu k Rakousku, kdy si tenkrát rakouská strana, zejména občané v rakousko-českém pohraničí připadali, že o jejich názory na věc nemá nikdo zájem."


Dvě ženy,  Emil Filla
Do expozic v Praze a Brně se vrátila tři výtvarná díla zadržovaná v Rakousku kvůli kauze Diag Human. Dva obrazy a jedna plastika už jsou na svých místech a zpřístupněné veřejnosti. Jejich zabavení bylo součástí téměř dvacetiletého sporu mezi firmou Diag Human a českým státem o několikamiliardové odškodnění za překažený obchod s krevní plazmou. Od počátku roku se společnost začala domáhat zabavení českého majetku u zahraničních soudů. Své nároky vznesla ve Francii, USA, Velké Británii a Lucembursku a také Rakousku. Minulý týden vídeňský soud ale exekuci tří děl označil za neplatnou. Podle českého velvyslance v Rakousku Jana Koukala, by verdikt rakouského soudu mohl být signálem pro další země:

"Je samozřejmě třeba vnímat různost správních systémů těch zemí, čili ten postup může být trochu jiný. Nicméně rozhodnutí toho rakouského soudu je poměrně silný signál."

Kvůli osudu tří zabavených děl ministerstvo kultury od letošního jara nepovoluje vyvážet umělecké předměty do zahraničí a jen za půl roku tak resort přišel o víc jak milion korun. Kvůli zákazu vývozu obrazů i soch utrpělo 58 mezinárodních projektů. Některé výstavy byly bez českých zápůjček dokonce zrušeny.


Karel Hubáček,  foto: ČTK
Zemřel jeden z nejznámějších českých architektů Karel Hubáček. Bylo mu 87 let. Spolu s kolegou Milanem Masákem stáli u zrodu slavného ateliéru SIAL. Hubáčkovým nejúspěšnějším návrhem se stal televizní vysílač a hotel na Ještědu. Odborníci ho oceňují i pro dokonalé propojení moderní architektury s okolním prostředím, pokračuje teoretička architektury Eva Novotná:

"Je to taková organická architektura, která je pokračováním té hory. Jak Karel Hubáček sám řekl, když se na Ještěd koukal a přemýšlel jakým způsobem věž řešit na takto exponovaném místě."


Archeologický průzkum v klášteře ve Vyšším Brodě potvrdil, že se ve zdejším klášteře nachází hrobka 39 Rožmberků. Podle vědců je výrazně větší, než ukazují současné prostory. Více Jiří Šindelář z občanského sdružení Naše historie:

"Hledání rožmberské hrobky běží už několik set let. Poslední Rožmberk umírá 1611. Pohřben je na začátku roku 1612 a už nějakých 50 nebo 60 let po jeho pohřbu přichází Balbín s obrovskými legendami o tom, že Rožmberci nejsou pohřbeni klasicky v rakvích, ale u stolu jako u sněmu. A od té doby dochází k tomu, že se rožmberská hrobka hledá."

Na cínové rakvi posledního Rožmberka Petra Voka ležel dámský zlatý prsten. Dá se předpokládat, že je to prsten, který patřil jeho ženě Kateřině z Ludanic. Vědci jsou zatím rozhodnuti sarkofágy nenarušit. Metoda, jak nahlédnout nedestruktivně do jejich nitra, kde Vok údajně leží s mečem a šperky, zatím neexistuje.


Foto: ČTK
Skončíme fotbalem. Plzeň v běloruském Minsku bodovala. Porazila BATE Borisov 1:0 a má první výhru v Lize mistrů. Vítězství zařídil ve 42. minutě útočník Marek Bakoš a čeští šampióni tak v pravý čas utnuli šňůru porážek v soutěži. Plzeň udělala výhrou významný krok k tomu, aby obsadila konečné třetí místo ve skupině za AC Milán a Barcelonou, které zajišťuje pokračování v jarní fázi Evropské ligy. Fotbalisté si také zjistili prémii ve výši téměř 20 milionů korun. Marek Bakoš, střelec vítězného gólu, bude mít i po letech na co vzpomínat.

"Teď si to ještě neuvědomuji, jsem šťastný, že jsme dokázali vyhrát, že jsme zvládli těžký zápas. Možná v budoucnosti, když se podívám do análů, že jsem nějaký zápas rozhodl, tak na to budu samozřejmě pyšný,"

V kabině se po utkání hromově slavilo. Trenér Pavel Vrba byl šťastný a uvedl, že výhra nad Borisovem potvrzuje výjimečný rok.