Týden v ČR

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Stávka dopravních odborů zastavila ve čtvrtek v Česku na celý den osobní i nákladní vlaky a někde omezila městskou dopravu. V Praze přestalo vůbec poprvé v historii jezdit metro. Odborářský protest proti vládním reformám ale kolaps dopravy nezpůsobil. Lidé se na zastavení dopravy připravili, část jich zůstala doma, část osedlala kola.

Foto: ČTK
Stávka dopravních odborů zastavila ve čtvrtek v Česku na celý den osobní i nákladní vlaky a někde omezila městskou dopravu. V Praze přestalo vůbec poprvé v historii jezdit metro. Odborářský protest proti vládním reformám ale kolaps dopravy nezpůsobil. Lidé se na zastavení dopravy připravili, část jich zůstala doma, část osedlala kola. Prázdné tak zůstávaly i autobusy, které měly zajišťovat náhradní provoz. Šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek označil stávku za vítězství odborů. Premiér Petr Nečas (ODS) míní, že ale nesplnila očekávání odborářských bossů. "Je to vítězství občanů České republiky, kteří projevili větší rozum než vedení odborů," komentoval předseda vlády klidný průběh akce.

Odbory požadují stažení zdravotnické reformy, jinou podobu reformy penzí i zachování daňového zvýhodnění benefitů. Odboráři uvítali, že vláda je ochotná o některých věcech v reformách dál diskutovat - od svého záměru stávkovat ale neustoupili. Postoj odborů schvaluje opozice. Podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky by stávku odvrátilo pouze to, kdyby vláda stáhla všechny reformní zákony.

Foto: ČTK
"Podle mého názoru i názoru ČSSD vláda nevyužila možnost stávku odvrátit tím, že by kontroverzní návrhy zákonů stáhla z projednávání na půdě Poslanecké sněmovny. Vláda mohla tyto návrhy zákonů stáhnout a vyzvat odbory k novému projednávání na půdě tripartity s tím, že by mohly být zapracovány pozměňující návrhy a připomínky, které odbory předložily."

Stávka postihla nejvíc Prahu, ale zasáhla i další města. Polovina spojů nevyjela v Olomouci. Omezená doprava byla v Brně, Ústí nad Labem, Havířově, na Krnovsku a Bruntálsku. Prázdnotou zela nádraží. Otevřené obchody byly bez zákazníků, na kolejích odstavené vlaky. Stávka zasáhla i do života prezidenta Václava Klause. Musel zrušit oslavu svých sedmdesátin, na kterou pozval na Hrad řadu oficiálních hostů. Podle prezidenta stávka nemůže nic vyřešit.

"Nechápu, co vede bosse našich odborů, aby se do této půtky s naší veřejností právě teď pustili."

Foto: ČTK
Odboráři upustili od blokád a vydali se na protestní pochod k ministerstvu financí. Nejdramatičtější okamžiky demonstrace nastaly u ministerstva financí, když mezi odboráře přišel jejich "úhlavní nepřítel a kritik" ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Před úřadem pak vznikla tlačenice, létaly sprosté nadávky i rajčata a vejce. Podle jednoho z odborových předáků Kalousek pouze provokoval. Proti tomu se ministr, který mezi demonstranty pobyl až 20 minut, ohradil. Svým příchodem prý chtěl dát najevo snahu jednat.

V pondělí se odboráři sejdou se členy kabinetu a zástupci zaměstnavatelů na tripartitě, aby společně debatovali mimo jiné o daňové reformě či části zdravotnické reformy. O ještě razantnějších protestech než čtvrteční stávka se předáci zmiňují už delší dobu. Několikrát uvedli, že k nim přikročí, pokud by vláda nebrala jejich požadavky vážně.


Foto: ČTK
Sněmovna ve středu schválila zákon o protikomunistickém odboji. Komunistům se nepodařilo prosadit návrh na jeho zamítnutí. Účastníci odboje dostanou podle předlohy peněžité ocenění 100.000 korun, pozůstalí manželé po nich pak poloviční částku. Šéf sněmovního klubu TOP 09 Petr Gazdík tvrdí, že Česko zákon o třetím odboji nutně potřebuje.

"Konečně po 21 letech od revoluce má ČR zákon o třetím odboji. Lidé, kteří aktivně bojovali proti komunistickému režimu, dosáhnou svého ocenění. Jednak jim bude dorovnán důchod na průměrnou výši, jednak dostanou finanční odměnu. A to nejhlavnější, co v tom zákoně je, dostanou morální satisfakci za to, co konali pro tuto zemi a pro tento národ."

Političtí vězni ale peníze ani výhody nechtějí, stačí jim morální ocenění a uznání třetího odboje. V tomto duchu také připravila Konfederace politických vězňů vlastní návrh, vysvětlil místopředseda Konfederace politických vězňů František Šedivý.

"Domníváme se, že by to společnost kritizovala, protože v dnešní finanční situaci další požadavek na nějaké odškodnění či vyrovnání se nám zdá být přehnaný a my ho nežádáme."

Sněmovna se nakonec rozhodla pro vládní návrh zákona. Ten na základě debaty historiků a dalších odborníků vymezuje, kdo bude mít na ocenění účastník protikomunistického odboje a s tím spojené výhody nárok.


Josef Dobeš
U státních maturit propadlo 19,5 procenta studentů, každý desátý k ní navíc nebyl připuštěn. Celkem tak neuspělo skoro 30 procent maturitního ročníku. Nejhůře dopadli studenti odborných. U nástavbových oborů byla neúspěšnost téměř 44 procent, z učňů neprošla asi třetina. Naproti tomu u gymnázií byla neúspěšnost jen 5,1 procenta. Na tiskové konferenci to oznámil ministr školství Josef Dobeš (VV). Neúspěšných škol je podle ministra až příliš.

"Z třinácti set škol je sto škol velmi, velmi problematických. Nejhorší jsou v té neúspěšnosti cizí jazyky, angličtina, němčina. Ale v tuhle chvíli nerozklíčuji, jestli to jsou veřejné či soukromé školy, jestli to jsou gymnázia, což neočekáváme nebo jsou to učiliště, odborné školy s maturitou, nástavby a podobně."

Opravné zkoušky se budou konat do konce září. Předpokládaný počet žáků pro podzimní termín je 27 až 28 tisíc.


Foto: ČTK
Pouhý týden je ve Valdštejnské jízdárně v Praze k vidění unikátní středověká listina, na které je zmíněn zakladatel rožmberské dynastie Vok I. z Rožmberka. Panovník Václav I. touto listinou z r. 1250 daroval chrámu sv. Víta na Pražském hradě kapli sv. Bartoloměje a Vok tu je jmenován mezi svědky. Originál listiny je nyní vystaven v expozici věnované právě Rožmberkům při příležitosti letošního Rožmberského roku. Více hlavní komisař výstavy a ředitel pobočky Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Petr Pavelec.

"To je první písemná zpráva o zakladateli rožmberské dynastie. Je zde zmiňován Vok I. z Rožmberka. Ta listina je cenná mimo jiné také tím, že dokládá, že už v této době, v r. 1250, Vok patřil mezi první aristokraty v zemi, protože v té svědecké řadě na královské listině je zmiňován mezi prvními. O důležitosti a ceně této listiny v současné době svědčí i to, že listina ještě nikdy nebyla vystavena. Zde se vlastně veřejnosti představuje vůbec poprvé v historii. Museli jsme ji nechat i speciálně ošetřit a vystavit zvláštním způsobem. Listina bude vystavena jenom týden a obávám se, že se tato situace nebude v naší generaci už opakovat."

Výstava o Rožmbercích připomíná 400 let od vymření tohoto rodu. Rožmberkové byli první aristokratický rod v českém království.