Týden v ČR

Foto: Ministerstvo obrany
0:00
/
0:00

V Afghánistánu vyšetřují smrt českého vojáka a zranění dalších dvou. K incidentu došlo v úterý v provincii Vardak. Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek potvrdil úmrtí a vyjádřil upřímnou soustrast pozůstalým.

Foto: Ministerstvo obrany
V Afghánistánu vyšetřují smrt českého vojáka a zranění dalších dvou. K incidentu došlo v úterý v provincii Vardak. Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek potvrdil úmrtí a vyjádřil upřímnou soustrast pozůstalým:

"Přesouvali se naši vojáci ve vozidle IVECO. Ve vozidle byly čtyři osoby - tři čeští vojáci, jeden místní afghánský tlumočník. Bohužel jeden voják zaplatil životem na místě, ostatní zranění byli převezeni na nejbližší základnu Carwile, kde jim byla poskytnuta zdravotní pomoc, a dále byli přesunuti na vyšší stupeň zdravotnického zařízení."

Je to čtvrtý český voják, který v Afghánistánu zahynul.


Nebezpečná střevní infekce způsobená bakterii EHEC stále děsí Evropu. Zemřelo už 18 lidí, z toho 17 v Německu, kde evidují přes 2 tisíce nemocných. V Česku se zatím potvrdilo jedno podezření na nákazu. Odborníci nevědí, co nákazu, která se projevuje krvácivými průjmy a selháním ledvin, způsobilo. Podle ministra zemědělství Ivana Fuksy by zdrojem mohlo být špatně tepelně zpracované maso. Světová zdravotnická organizace oznámila, že tato bakterie může být živočišného původu. Zřejmě se jedná o dosud neznámou mutaci. Zajímavý názor vyjádřil ve čtvrtek prezident Václav Klaus:

"Je to uměle vytvořený cirkus, který se opakuje s železnou pravidelností a vždycky postihne někoho jiného. Teď to zrovna postihlo výrobce okurek. Myslím, že je to neštěstí a to, že premiér Zapatero žádá Německo, aby poslalo nějaké odškodné, i když myslím, že ho nedostane, je to docela smysluplný požadavek."

Testy už sice prokázaly, že údajně kontaminované španělské okurky byly v pořádku, přesto epidemie způsobuje v celé Evropě velký pokles zájmu o zeleninu. Podle předsedy Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslava Zemana se situace podepisuje i na českém vývozu:

"Bohužel zatím jsme zaznamenali pokles zejména u plodové zeleniny, a sice u rajčat to činí kolem 50 procent. Není to jenom pokles, co se týče objemu, ale je to i velký pokles ceny. Týká se to i našich okurek a salátu, tedy přesně těch druhů, které byly vyjmenovány jako rizikové. U ostatních druhů ten pokles je, ale není tak podstatný."


Jaroslav Zavadil,  foto: ČTK
Vláda by měla nejdříve skoncovat s plýtváním peněz v českém zdravotnictví, pak teprve začít připravovat zdravotnickou reformu. To je závěr středečního jednání odborářů a zaměstnavatelů o klíčových vládních reformách. Své stanovisko se rozhodli kabinetu předložit na nejbližším jednání tripartity. Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil řekl, že odbory budou požadovat stažení zdravotnické reformy:

"Bohužel se začíná od konce. Jde se na spoluúčast pacientů a neřeší se věci, o kterých tady bylo hovořeno a které jsme napadali, to znamená například zastropování odvodů zdravotního pojištění. Napřed se musí ten Augiášův chlév vymést, a pak je teprve možné připravovat reformu. My budeme požadovat, aby se reforma stáhla, dokud se tyhle věci nevyřeší, aby se nedělaly roky, které se připravují."

Podnikatelé i zástupci odborů nesouhlasí také s tím, aby si lidé v rámci důchodové reformy mohli vyvést část odvodů do soukromých fondů. Od vlády budou naopak požadovat zavedení možnosti, aby podniky mohly zaměstnancům zkrátit pracovní dobu a část ušlé mzdy jim uhradil stát. Sdělil to prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák:

"Vyzveme vládu, aby okamžitě připravila analýzy a legislativní kroky k co nejrychlejšímu zavedení. Z naší strany v tom žádný problém nevidíme. Jsme přesvědčeni, že to je dobrá, pozitivní věc pro naše firmy a pro ekonomiku."


Více než polovinu majetku, který církvím zabavil komunistický režim, chce stát vrátit v naturální podobě. Jedná se hlavně o pole, lesy a rybníky v celkové hodnotě 75 miliard korun. Za zbývající část majetku by v průběhu dalších let stát církvím doplatil 59 miliard korun. Návrh připravila vládní komise. Její předseda, ministr kultury Jiří Besser v neděli řekl, že se tato suma ještě o 2 miliardy korun sníží, pokud stát vydá církvi i její někdejší pozemky ve vojenských újezdech. Podle předsedy Ekumenické rady církví Joela Rumla teď návrh posoudí církevní experti:

"Ten návrh jsme takto přijali s vděčností, že končí období spekulací, co bude, jak bude, a že se teď může společně jednat. To znamená jak experti církevní všichni dohromady, tedy experti ze všech církví a náboženských společností, a v případě potřeby i s experty vládní komise. Takže pro nás je to posun a začíná konkrétní tvořivá práce."

Ministr Besser by rád znal stanovisko církví do konce července. Zákon o církevních restitucích by pak mohl začít platit od 1.července příštího roku. Opoziční ČSSD se ale návrh nelíbí a žádá jednání mezi vládou a opozicí. Podle ní by možná bylo na místě s restitucemi ještě počkat kvůli zadlužení státní pokladny.


Nároky společnosti Diag Human ohrožují majetek České republiky v zahraničí. Firma požaduje odškodnění za zmařený obchod s krevní plazmou ze začátku 90. let. Minulý týden o zabavení tří uměleckých děl zapůjčených na výstavu do Vídně rozhodl rakouský soud. A zabavování hrozí také ve Francii. Celkem je ve hře více než 10 miliard korun. Rozhodnutí zahraničních soudů o možných exekucích českého majetku ale odporují mezinárodnímu právu. Tvrdí to české ministerstvo zahraničí. Veronika Honsová z jeho tiskového odboru ve středu sdělila, že si ministerstvo nechalo vypracovat právní stanovisko:

"Ministerstvo zahraničích věcí se domnívá na základě názoru mezinárodněprávního odboru našeho ministerstva, že uvedené kauzy spojené s návrhem na exekuci českého majetku v zahraničí odporují obecně uznávaným zásadám mezinárodního práva v oblasti jurisdikčních imunit státu a současně i Vídeňským úmluvám o diplomatických, respektive konzulárních stycích."


Foto: ČTK
Po třinácti měsících oprav byla ve středu zpřístupněná Zlatá ulička v Praze. Domky na Pražském hradě prošly rekonstrukcí a v ulici je nová kanalizace i rozvody. Šlo o vůbec první tak zásadní rekonstrukci jednoho z nejvyhledávanějších míst na pražských Hradčanech. Ředitel Správy Pražského hradu Ivo Velíšek uvedl, že v uličce bude oproti předešlým letům víc expozic a méně obchodů se suvenýry:

"Základní myšlenka je, abychom představili Zlatou uličku jako jedno z míst na Hradě, kde návštěvník může vidět to, jak v průběhu období se ve Zlaté uličce žilo, jak prostě Zlatá ulička fungovala."