Týden v ČR

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Položením věnců před budovu Českého rozhlasu na pražské Vinohradské třídě uctili ve čtvrtek politici i další významné osobnosti společenského života památku padlých v květnových bojích o rozhlas.

Foto: ČTK
Položením věnců před budovu Českého rozhlasu na pražské Vinohradské třídě uctili ve čtvrtek politici i další významné osobnosti společenského života památku padlých v květnových bojích o rozhlas. Slavnostní projevy přednesli prozatímní ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan, předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, předseda Senátu Milan Štěch, pražský primátor Bohuslav Svoboda a také předseda vlády Petr Nečas, který uvedl, že smyslem květnových oslav musí být boj za svobodu jako takovou:

"Symboliku vidím v tom, že se v krutých bojích v budově tehdejšího rozhlasu podařilo jeho pracovníkům vyvěsit vlajku československou spolu s americkou. Přestřelka nedovolila vyvěsit také vlajku sovětskou. Všichni dobře víme, jak nám rudá vlajka byla po pár letech na dalších 41 let vnucována, a ta, která tehdy symbolizovala skutečnou svobodu, byla naopak zcela zatracena. Jsem ale přesvědčen, že náplní tradičních květnových oslav musí být boj za svobodu jako takovou, ať již vedenou pod jakoukoli vlajkou."

Vzpomínkové akce se konaly i na jiných místech v Praze, například u pamětní desky na radnici, v kapli Staroměstské radnice, u památníku padlých pod mostem Barikádníků nebo u pamětní desky budovy Vrchního soudu.


Foto: Archiv Policie ČR
Česká policie odhalila první případ napojení na mezinárodní terorismus v České republice. Osm cizinců zatčených na našem území pracovalo pro islámské radikály z Kavkazu. Opatřovali pro ně falešné doklady, peníze a zbraně. Ve skupině byli tři Bulhaři, Moldavané, Dagestánci a jeden Čečenec. Trestnou činností přímo napomáhali radikální organizaci Džamaat Šariat, která měla také podíl na útoku sebevražedných atentátnic v moskevském metru loni v březnu, jenž si vyžádal na 40 obětí. Čeští policisté sledovali ve spolupráci se zahraničními kolegy skupinu od roku 2008. Ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta upřesnil, jakou trestnou činnost pachatelé prováděli:

"Vyšlo najevo, že tato skupina má zajišťovat materiální, finanční a personální podporu teroristických aktivit na území severního Kavkazu. Osoby na území Česká republiky zajišťovaly falešné doklady, finanční prostředky, zbraně, výbušniny pro tzv. Nové bojovníky."

Policejní prezident Petr Lessy upozorňuje, že celá akce nesouvisí se smrtí vůdce Al-Kajdy:

"Realizace tohoto případu byla dříve než došlo k událostem kolem úmrtí Usámy bin Ládina. Proto bych chtěl zcela jasně sdělit české veřejnosti, že momentálně, pokud jde o možný teroristický atak, ze všech dostupných zpravodajských informací vyplývá, že takové reálné ohrožení České republice nehrozí."


2,5 až 20 tisíc korun - taková by měla být v Česku nově pokuta za méně než tří desetiny promile alkoholu za volantem. Tříbodový trest zmizí. Poslanci v úterý schválili senátní verzi silničního zákona, která napravila fakt, že ve své novele na sankce za malé množství alkoholu zapomněli. Nová podoba silničního zákona zjednodušila bodové tresty tak, že přidala u přestupků ohrožujících život a zdraví a vymazala body za ty méně závažné. Za vyšší množství alkoholu bude hrozit sedmibodový trest. Bez trestných bodů bude i mírné překročení rychlosti. Zimní pneumatiky mají být nově povinné od listopadu do března. Poslanec TOP09 Stanislav Polčák je s tím, že prošla senátní verze novely, spokojený:

"Skutečně tam byla neprovázanost právě v bodovém ohodnocení. Při nulové toleranci alkoholu bylo třeba více se na tu normu zaměřit, a to jsme my poslanci úplně nezvládli. Vítám také to, že zůstala zachována nulová tolerance v případě alkoholu, a zároveň jsem trošičku zklamán tím, že zůstává zachována povinnost zimních pneumatik. Na druhou stranu je tam jisté zpřesnění toho návrhu. Senátní vymezení toho období je daleko přesnější."

Bezpečnostní expert ČSSD Jeroným Tejc s novelou nesouhlasí. Podle něj není dobře připravena.


Na 62 středních školách začaly v pondělí státní maturity. Zbytek škol si novou maturitu rozvrhl do dalších květnových týdnů. Žáci začínají ústními zkouškami z českého a cizího jazyka. Pokud si maturant vybral místo cizího jazyka matematiku, čeká ho až písemný test v červnu. Koncem května pak všichni žáci usednou do lavic k didaktickým testům a písemným pracím. Zahájení státních maturit se podle ředitele CERMATu, tedy centra pro přípravu maturit, Pavla Zeleného povedlo:

"Já si myslím, že když nebude závažný problém, tak lze považovat start této státní maturity za úspěšný. Ostatně ve většině zemí, kde se to nasazovalo, ten start nebyl samozřejmě bez problémů. My zatím děláme všechno pro to, aby ty problémy byly zcela minimální, ale spolupracujeme na tom s 20 tisíci učiteli na 1300 školách, a to je velký systém. Drobných chyb se rozhodně nevyvarujeme."

Velkým testem ale ministerstvo projde hlavně u písemných prací a didaktických testů koncem června. U nich je zapotřebí technické vybavení. A právě to dělalo při říjnové generálce největší problémy.