Týden v ČR

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Na začátku týdne se koalice dohodla na řešení vládní krize, kterou odstartovalo údajné uplácení poslanců vlastní strany ministrem dopravy Věcí veřejných Vítem Bártou. Česko bude mít největší laser na světě. V Národním parku Šumava se bude moci kácet i v prvních, tedy nejcennějších zónách. Pardubickou chemičkou Explosia otřásla exploze nitroglycerinu. Inspekce policie se začala zabývat únikem videonahrávky z výslechu Otakara T., podezřelého z vraždy a znásilnění devítileté Anny Janatkové.

Vít Bárta,  foto: ČTK
Na začátku týdne se koalice dohodla na řešení vládní krize, kterou odstartovalo údajné uplácení poslanců vlastní strany ministrem dopravy Věcí veřejných Vítem Bártou. Po více než pětihodinovém nočním jednání v Kramářově vile se koaliční špičky dohodly na obměně vlády. Premiér a předseda ODS Petr Nečas změny označil za přijatelný kompromis, který přispěje ke stabilizaci politické situace.

ODS například přestala trvat na odchodu Josefa Dobeše z Věcí veřejných z čela ministerstva školství. Změny naopak nastaly na ministerstvu dopravy, které namísto Víta Bárty povede dosavadní náměstek Radek Šmerda. Nejzásadnějším bodem jednání byla shoda na novém šéfovi resortu vnitra. Stal se jím bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice. Podle Petra Nečase bylo obsazení vnitra nestraníkem jediným schůdným řešením.

"Pan Jan Kubice byl vybrán ze seznamu, který jsem koaličním partnerům předložil a kde bylo, prozradím, celkem šest jmen nadstranických a uznávaných osobností se silnou vnitřní integritou. Jeho nominací jsem dal jasně najevo, že občanským demokratům nešlo o získání kontroly nad resortem vnitra z úzce partikulárních zájmů."

Zleva Radek John,  Jan Kubice a Petr Nečas,  foto: ČTK
Pro dosavadního šéfa resortu vnitra Radka Johna vznikne nový post vicepremiéra pro boj s korupcí.

"Já sám chci dále garantovat plnění námi navržené protikorupční strategie a hlavně pomoci, až nový ministr vnitra nastoupí do své funkce, aby ten přechod byl plynulý a abychom v těch termínech, ke kterým jsme se zavázali, nezakolísali. Proto jsem v této chvíli přijal funkci vicepremiéra pro boj proti korupci."

Kabinet podpoří i Věci veřejné. Mají ale podmínky. Trvají na tom, aby se koalice shodla na zásadních reformách a aby premiér Petr Nečas výrazně obměnil kabinet. Ten další změny ve své vládě už avizoval. Mělo by k nim dojít do léta. Neupřesnil ale, zda ze své funkce ministra obrany odejde Alexandr Vondra. Po jeho demisi volají Věci veřejné.

Jan Kubice  (vlevo) a Václav Klaus,  foto: ČTK
S koaličním řešením vládní krize není ale spokojená sociální demokracie. Považuje to prý za aprílový vtip. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka tvrdí, že premiér nesplnil svůj slib, že z vlády odejdou všichni ministři napojení na bezpečnostní agenturu ABL.

"Pro socialní demokracii na základě této rekonstrukce nezmizel žádný důvod pro to, abychom příští týden po Velikonocích nehlasovali o vyjádření nedůvěry vládě. Naopak platí, že po této rekonstrukci máme řadu nových argumentů pro to, abychom jako sociální demokraté o nedůvěře této vládě jednoznačně hlasovali."

Šéfka sněmovny Miroslava Němcová svolala schůzi na úterý 26. dubna.

Nové ministry jmenoval prezident Václav Klaus jmenoval ve čtvrtek. Jan Kubice při přebírání úřadu řekl, že změny ve vedení resortu vnitra nebudou masivní - alespoň ne zpočátku.


Vizualizace projektu superlaser ELI,  foto: ČTK
Česko bude mít největší laser na světě. Evropská komise schválila jeho vybudování v Dolních Břežanech u Prahy. Takzvaný super laser ELI má přinést nové poznatky v oblasti radioterapie, testování nových materiálů, nebo nakládání s radioaktivním odpadem. Vědecké centrum za téměř sedm miliard korun začne fungovat od roku 2014. Jeho význam popsal Jaroslav Kuba, který má na ministerstvu školství na starosti velké vědecké projekty.

"Je to také první zařízení tohoto typu v České republice a také v zemích střední a východní Evropy. Je to laser, který bude sloužit pro výzkumníky z celé Evropské unie, protože bude součástí evropské sítě těchto velkých zařízení neboli infrastruktur."


Protestní akce turistů a příznivců Národního parku Šumava,  foto: ČTK
V Národním parku Šumava se bude moci kácet i v prvních, tedy nejcennějších zónách. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa to povolil kvůli boji s kůrovcovou kalamitou. Stanovil ale několik omezení: kácet se smí jen ručně, bez použití těžké techniky. Dřevo nechají dělníci ležet na místě. Bez zásahů mají zůstat rašeliniště. Chalupa také zakázal použití biocidních látek a letecké postřiky na celém území Národního parku:

"Považuji za nutné oproti návrhu pracovní skupiny provést zákaz kácení v dále uvedených prvních zónách s převahou rašelinišť a navrhuji tyto zóny zařadit do bezzásahového režimu nebo ponechat v něm. Věřím, že tyto mé návrhy, podrobené diskusi s kolegy na ministerstvu, budou kompromisním a nejlepším řešením efektivního boje s kůrovcem a zároveň šetrnou péčí v bezzásahových zónách parku."

Podle aktivisty Jana Duška z platformy ŠumavaPro se ale i tak v prvních zónách kácet nesmí a musí se počkat na nezávislý posudek vlivu na přírodu.

"Je potřeba provést odborné hodnocení těchto navržených zásahů tak, aby všechny negativní vlivy byly vyloučeny. Toto vlastně ukládá i zákon a jakékoliv zahájení kácení bez předchozího hodnocení je protizákonné."


Povýbuchový oblak zplodin na snímku pořízeném 20. dubna v 6:45 v Lázních Bohdaneč,  foto: ČTK
Pardubickou chemičkou Explosia otřásla exploze nitroglycerinu. Výbuch byl velmi silný a poničil část objektu. Firma pohřešovala čtyři zaměstnance. Záchranáři na místě ošetřili další lidi s lehčími zraněními. Starostové obcí v sousedství chemičky dostali hned po výbuchu od firmy varovnou SMS zprávu.


Inspekce policie se začala zabývat únikem videonahrávky z výslechu Otakara T., podezřelého z vraždy a znásilnění devítileté Anny Janatkové. Inspekce má podezření na spáchání trestných činů přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Asi desetiminutové video z výslechu Otakara T., který se pokusil ve vazbě o sebevraždu a následně zraněním podlehl, se objevilo na serveru Novinky.cz.