Týden v ČR

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Oslavy Dne české státnosti se nesly v duchu odkazu svatého Václava. Česko opět zasáhly povodně, avšak zdaleka ne s tak ničivou sílou jako začátkem srpna. Ministr obrany Alexandr Vondra v pondělí navštívil české jednotky v Kosovu. Senát připomněl význam generála Aloise Eliáše, popraveného nacisty. Praha tento týden hostila Mezinárodní astronautický kongres.

Foto: ČTK
Oslavy Dne české státnosti se nesly v duchu odkazu svatého Václava. Tradiční slavnostní mši ve Staré Boleslavi - městě, kde byl svatý Václav zavražděn, sloužil v úterý arcibiskup pražský a primas český Dominik Duka. Zdůraznil mimo jiné, že česká země potřebuje svatého Václava i dnes, protože učil úctě ke statečnosti a statečným. To ocenil i prezident Václav Klaus, který se společně s manželkou Livií Národní svatováclavské poutě také zúčastnil:

"Myslím, že žít z této svatováclavské tradice je třeba. Abychom na ni zapomínali a nepředávali ji dalším generacím, to by byla neodpustitelná chyba. To je jedna z nejvýznamnějších tradic naší země a myslím, že také je autentická. Není umělá,. nepřidáváme si ji tam jen tak. Já myslím, že jsme se s tím narodili a od dětství to každý vnímáme. Čili udržme si ji."

Prezident Klaus vzpomenul i loňský rok, kdy ve stejnou dobu navštívil Starou Boleslav papež Benedikt XVI..

O státním svátku se před diváky vrátil po 80 letech první český historický velkofilm Svatý Václav. Obnovená premiéra díla režiséra Jana Stanislava Kolára v hlavní roli se Zdeňkem Štěpánkem se odehrála v pražském Rudolfinu.


Foto: ČTK
Česko opět zasáhly povodně, avšak zdaleka ne s tak ničivou sílou jako začátkem srpna. Jak řekla starostka obce Višňová ve Frýdlantském výběžku Marie Matušková, lidé jsou už unaveni. Jejich domy ještě nevyschly, a znovu je zaplavila voda. První mrazy se přitom mohou objevit už brzy a k únavě se přidávají obavy ze zimy. Skepsi prohlubují časté, náhlé a takřka nevypočitatelné změny počasí:

"Vážně? Vážně v tuto chvílí nebereme bohužel žádnou informaci, protože předpověď byla taková, že nebude pršet, a zatím nám prší celý den. Takže bohužel už předpovědím nevěřím," konstatoval Lubomír Erban, velitel višňovských hasičů, kteří v kritické úterý přestali spoléhat na rozporuplné informace o vývoji povodně a věřili pouze vlastním hlídkám a hlášením starostů proti proudu řeky Smědé. V samotné Višňové bylo v pondělí evakuováno asi 30 lidí.

Ve středních Čech potrápila velká voda Mladoboleslavsko i Nymbursko. Nejhůře postiženou středočeskou obcí byl Řepov u Mladé Boleslavi, kde voda z říčky Klenice zatopila asi 20 domů a několik zahrad. Podle tamní starostky Marie Pelechové může za vytopení obce nově postavené obchodní centrum na kraji Mladé Boleslavi, "kde došlo k navýšení toho původního pozemku. Tam se vždycky voda rozlévala. Já tady bydlím 46 let a vždycky byla voda až té silnici, plavaly tam kachny až u silnice. Teď se to tam navýšilo, vlastně se to uškrtilo, a tím nám tady zůstává víc vody. Jinak si to neumím vysvětlit."

Na mnoha místech zůstaly laguny plné vody, které bylo nutno odčerpávat.


Zleva Alexandr Vondra,  slovenská premiérka Iveta Radičová a slovenský ministr obrany Ľubomír Galko na základně Šajkovac,  foto: ČTK
Ministr obrany Alexandr Vondra v pondělí navštívil české jednotky v Kosovu. Tamní vládě představil plán postupného odchodu našich vojáků z oblasti. Za měsíc jich tam má zůstat 90 z původních skoro čtyř stovek. Podle Alexandra Vondry ale budou vojáci v případě potřeby připraveni k návratu do Kosova:

"My neděláme žádný dramatický krok, nečekaný krok. Je to krok, který jsme už dříve naplánovali. Myslím si, že Kosovo nemá jinou šanci než si postupně budovat vlastní bezpečnostní síly. Není možné, aby tu byla mezinárodní přítomnost věky věků."

Ministr Vondra musí peníze ušetřit i na jiné zahraniční operace. Chce posílit například misi v Afghánistánu. Jak řekl, česká armáda bude mít v Afghánistánu řadu úkolů:

"Budou plnit v zásadě podobné nebo stejné úkoly jako plní dnes, to znamená jednak podíl na práci Provinčního rekonstrukčního týmu tak, aby se Afghánistán mohl postavit na nohy sám, a zároveň se budeme podílet i větší měrou na výcviku afghánských ozbrojených složek."


Foto: ČTK
Praha tento týden hostila Mezinárodní astronautický kongres. Přijely dva tisíce špičkových vědců a kosmonautů z celého světa, kteří diskutovali mimo jiné o průzkumu vesmíru, nebo využití vesmírných technologií pro sledování životního prostředí, sdělil ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář:

"Nesmíme zapomenout ani na problematiku sledování klimatu, protože planeta Země je naprosto ojedinělá ve vesmíru. A poznat, podle jakých pravidel, podle jakých procesů na ní probíhají jednotlivé jevy, to je pro nás jako pro lidstvo naprosto klíčové. Sledovat to v jednom lokálním regionů je sice zajímavé, nicméně to nikdy nedá obrázek o celé planetě. To je možné získat právě jenom z vesmíru."