Týden v ČR

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Proti plánovanému snižování platů ve státní a veřejné správě demonstrovalo v úterý v Praze na 40 tisíc odborářů z celé republiky. V davu byli policisté, hasiči, zástupci školských odborů a zdravotníků i úředníků. Odbory, které tyto státní zaměstnance sdružují, se totiž dohodly na společném protestu.

Demonstrace odborářů v Praze,  foto: ČTK
Proti plánovanému snižování platů ve státní a veřejné správě demonstrovalo v úterý v Praze na 40 tisíc odborářů z celé republiky. V davu byli policisté, hasiči, zástupci školských odborů a zdravotníků i úředníků. Odbory, které tyto státní zaměstnance sdružují, se totiž dohodly na společném protestu, potvrdila šéfka Odborového svazu státních organizací Alena Vondrová:

"My jsme vytvořili prostor pro zaměstnance veřejných služeb a správy, aby mohli veřejně projevit svůj názor na snižování platů, na změnu systému odměňování, a zejména na škrty v některých resortech, které fakticky povedou ke snížení kvality a dostupnosti veřejných služeb, ke snížení kvality veřejné správy."

Alena Vondrová
S demonstranty souhlasí levice, pochopení pro demonstranty měl i premiér Petr Nečas:

"To, že někdo demonstruje proti tomu nebo onomu kroku vlády považuji v demokratické zemi za běžnou věc. To, že se někomu snižuje objem platu tak, že se tato věc nelíbí, považuji také na přirozené. Asi nikdo by tomu netleskal."

Vláda podle premiéra Nečase ale musí trvat na úsporných opatřeních. Jen tak lze zastavit další zadlužování země, což je priorita jeho kabinetu. Odbory ale také na svých požadavcích trvají. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil odbory vyzval, aby se připravily na další protestní akce:

Petr Nečas,  foto: ČTK
"My nechceme a nebudeme nikomu vyhrožovat. Chceme jen vládu, poslance a senátory upozornit, že se o svoje věci budeme brát, a když bude potřeba, tak se budeme prát. Připravme se na to, že ten boj nekončí, protože už dneska dal Petr Nečas najevo, že nebudou ustupovat z některých věcí. Takže holt půjdeme do dalších a dalších střetů. To je moje výzva!"

K případné stávce by mohlo dojít 15. října.


Miroslav Kalousek,  foto: ČTK
Pro příští rok by měl schodek našeho státního hospodaření klesnout ve srovnání s letoškem o 27 miliard na 135 miliard korun. Vláda Petra Nečase chce šetřit hlavně úsporami. Přijala proto ve středu návrh státního rozpočtu, který například mění podmínky pro pobírání podpory v nezaměstnanosti, snižuje objem peněz pro státní zaměstnance a příspěvek pro politické strany, či zavádí daň pro nejbohatší penzisty. Nově bude daň ze své mzdy platit i prezident. Podle ministra financí Miroslava Kalouska chce vláda vyrovnaného rozpočtu dosáhnout v roce 2016. Pro příští rok bude deficit 4,6 procenta hrubého domácího produktu:

"Rok 2011 bude rokem zásadních reforem a zásadní změny legislativy na příjmové i výdajové straně. To, co platí a co je významný signál a vyjádření vůle vlády, je ona trajektorie ze 4,6 na 3,5 procenta v roce 2012, a 2,9 procenta, tedy těsně pod 3 procenta, v roce 2013."

Jedinou kapitolou, kde vláda peníze neškrtala, je věda a výzkum.


Imunita českých zákonodárců by se mohla přiblížit evropskému standardu. Sněmovna totiž v úterý poslala do dalšího projednávání koaliční návrh novely ústavního zákona, který imunitu českým poslancům a senátorům omezuje. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil dobrý start novely vítá:

"Já jsem rád, že ten návrh prošel. Prošel zatím prvním čtením, to znamená, že další diskuse jak na ústavně-právním výboru, tak následně na plénu nás ještě čekají. Tento návrh omezuje imunitu zákonodárců na evropskou standardní úroveň. Například ruší přestupkovou imunitu a omezuje imunitu samotnou, tu trestněprávní, pouze na dobu, kdy dotyčný je poslancem, respektive zákonodárcem."

Sociální demokraté znovu neuspěli s návrhem na zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví.


Nový úsek pražského okruhu,  foto: ČTK
Ředitelství silnic a dálnic otevřelo v pondělí nový, 23 kilometrů dlouhý úsek jihozápadní části pražského okruhu. Zahájení provozu se událo v režii policie, jejíž vozy jely v čele kolony prvních nedočkavců. Na otevření jihozápadní části pražského okruhu netrpělivě čekaly desítky tisíc řidičů, kterým nová spojka umožní objet pravidelné kolony v Praze. Nový úsek propojil plzeňskou dálnici D5 s brněnskou D1. Prezident Václav Klaus otevření nové silnice uvítal:

"Potřebovali ji nejen Pražané, ale i všichni lidé, kteří Prahou projíždějí. A je to dobře. Je dobře, že už je dokončená, že ji pan ministr ještě nestačil zarazit,"řekl prezident Klaus v narážce na snahy ministra dopravy Víta Bárty zastavit některé stavby s cílem snížit ceny dálnic.

Tunel v Lahovicích,  foto: ČTK
Nová dálnice je největší silniční stavba v České republice. Její součástí je 2,5 kilometru dlouhá mostní estakáda přes řeky Berounku a Vltavu, dva téměř dvoukilometrové tunely, či dvě velké mimoúrovňové křižovatky. Celková délka okruhu kolem Prahy má být 83 kilometrů, nyní je hotovo 40.


Radek Štěpánek reprezentoval Česko v daviscupovém semifinále proti Srbsku,  foto: ČTK
Kazachstán bude prvním soupeřem českých tenistů v příští sezoně Davis Cupu. Utkají se s ním v domácím prostředí od 4. do 6. března. Rozhodl o tom středeční los v Bruselu. Nehrající kapitán Jaroslav Navrátil brzdí přehnaný optimismus, přestože Kazachstán byl jednou z nejlepších možností, které los nabízel:

"Je to nováček první divize, ale je to soupeř, který určitě není až tak jednoduchý, protože mají tři slušné hráče, kteří to teď dokázali v utkání se Švýcarskem. Je to Andrej Golubjov, Michail Kukuškin a Jevgenij Koroljov. Jsou to mladí kluci, ale v žebříčku jsou mezi 40. a 80. místem. Jediná velká výhoda je, myslím, že i pro naše diváky, protože jsme teď hráli v zahraničí na cizí půdě, že budeme hrát doma, v domácím prostředí."

Češi letos skončili v semifinále, v kterém podlehli Srbsku 3:2 na zápasy.