Týden v ČR

Petr Nečas (vlevo) a José Barroso, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Poprvé jako premiér přijel ve čtvrtek do sídla evropských institucí v Bruselu Petr Nečas. Stávka zdravotníků by mohla být ve větším rozsahu než ty minulé. Do čtyř let bude zrušena celá řada státních institucí. Ekonomika zřejmě pomalu vybředá z krize. Je to vidět i na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu, který od pondělí do pátku probíhal v Brně. Pavel Varvařovský se v pondělí ujal funkce ombudsmana.

Petr Nečas  (vlevo) a José Barroso,  foto: ČTK
Poprvé jako premiér přijel ve čtvrtek do sídla evropských institucí v Bruselu Petr Nečas. Setkal se s předsedou Evropské komise Josém Barrosem a s eurokomisařem pro hospodářské a měnové záležitosti Ollim Rehnem. Ujistil je, že Česko podporuje disciplinované dodržování rozpočtů a také ukládání sankcí za neukázněnost. Nová česká vláda chce být podle Petra Nečase konstruktivním partnerem pro Evropskou komisi:

"Současně jsem chtěl zdůraznit také to, že česká vláda bude vládou, která bude aktivní v Evropské unii, že s touto vládou nepřichází žádní troublemakeři, ale naopak politici, kteří mají zájem na kooperativním jednání. Samozřejmě při vědomí hájení zájmů naších občanů a naší ekonomiky."

Česko má podporu Evropy ve svém sporu s Kanadou, která loni zavedla vízovou povinnost pro české občany, prohlásil dále premiér Nečas, který ocenil postup Bruselu:

"Jsem přesvědčený, že tady je maximální vůle tuto věc pozitivně posunout ve prospěch České republiky, budeme v tomto s Evropskou komisí velice úzce spolupracovat a budeme v úzkém kontaktu. Vyměnili jsme si na toto základní stanoviska a musím říci, že opravdu Evropská komise si počíná aktivně."

Šéf Evropské komise José Barroso zopakoval, že v česko-kanadském sporu stojí na straně Prahy. Komise ale zatím nepředložila žádné návrhy případných odvetných kroků vůči Kanadě.


Stávka zdravotníků by mohla být ve větším rozsahu než ty minulé. Zdravotní odbory ji plánují na 15. října v případě, že by se s vládou nedohodly na zachování nebo navýšení svých platů. Zatím zdravotnické odbory vyhlásily stávkovou pohotovost. Od plánů na protestní akce je neodvrátil ani návrh ministra zdravotnictví, aby zdravotníci měli zvláštní tarifní tabulku. Vadí jim, že se nebude vztahovat na zaměstnance sociální péče. O konkrétní podobě stávky budou zdravotničtí odboráři ještě jednat. Potvrdila to v pondělí místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková:

"Samozřejmě se k tomu musí vyjádřit zase orgány našeho odborového svazu, musí se k tomu přihlásit základní odborové organizace. Představovali bychom si to tak, že určitě by došlo k podstatnějšímu omezení zdravotní péče než tomu bylo v uplynulých letech."

Předseda odborového svazu lékařů Martin Engel zdravotní sestry a sociální pracovníky navíc vyzývá, aby se připojili k podání hromadné výpovědi.

"Demonstrace, stávková pohotovost, eventuálně stávka, což je samozřejmě ve zdravotnictví virtuální pojem, nejsou činnosti, které povedou k zásadní změně stanoviska této vlády. Jediným rozumným řešením na to, jak získat splnění svých požadavků, je skutečně akt hromadné výpovědi."

Prezident Václav Klaus plán zdravotnických odborů považuje za "zbytečnou provokaci".


Do čtyř let bude zrušena celá řada státních institucí. Podle premiéra Petra Nečase je to nezbytná součást reforem. Na pondělním diskusním setkání s vrcholovými manažery se konkrétně zmínil o Ředitelství silnic a dálnic a Státním fondu dopravní infrastruktury:

"Já jsem přesvědčený, že se docela v pohodě obejdeme například i bez Státního fondu dopravní infrastruktury. Máme již dneska takovou úpravu rozpočtových pravidel, že tento institut nepotřebujeme. Čili po skončení stávajícího programovacího období z hlediska přísunu evropských fondů je možné tyto instituce rušit. Určitě redukce Ředitelství silnic a dálnic bude razantní."

Premiér Petr Nečas kritizoval také úroveň vzdělávacích služeb v Česku. Údaje ze srovnávacích testů českých žáků a studentů se zahraničními jsou podle něj alarmující. Jak řekl, české školství čeká důkladná reforma, která se bude týkat všech typů škol, od základních až po vysoké.


Foto: ČTK
Ekonomika zřejmě pomalu vybředá z krize. Je to vidět i na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu, který od pondělí do pátku probíhal v Brně. Své výrobky a služby tam předvádělo o zhruba 100 firem více než loni, kdy se hospodářské potíže projevily v plné síle. Vysoká účast překvapila i manažera veletrhu Jiřího Rouska.

"1600 vystavujících firem je pro nás až překvapivě dobrý výsledek. Ty firmy hlavně přijíždějí s velmi zajímavou exponátovou nabídkou, s řadou inovací, s řadou novinek, a tomu jsme nejvíce rádi, protože to je smyslem veletrhu - prezentovat novinky a inovace. Tím se letošní ročník určitě odlišuje. Věřím, že právě tyto exponáty velmi zaujmou a že budou atraktivní."

Rakousko bylo letos hlavním partnerem Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně.


Pavel Varvařovský,  foto: ČTK
Pavel Varvařovský se v pondělí ujal funkce ombudsmana. Po Otakaru Motejlovi, který byl zvolen dvakrát po sobě, je druhým ombudsmanem v historii tohoto úřadu v Česku. Pavel Varvařovský jako bývalý ústavní soudce chce získat právo sám se obrátit na Ústavní soud s návrhem na zrušení zákonů nebo jejich částí. Zatím to mohl dělat pouze u podzákonných norem. Jak řekl po slibu v Poslanecké sněmovně, chce navázat na práci svého předchůdce:

"Já jsem natolik dobře znal doktora Motejla, natolik vím, že ten úřad on vybudoval z ničeho a postavil ho na mladých lidech, že si budu považovat za čest, když to po něm nezkazím. Takže já nemám žádné revoluční plány. Samozřejmě budu-li zdráv těch šest let, je možné, že se objeví něco, kde řeknu, že tohle bychom mohli změnit."