Týden v ČR

Barbora Špotáková, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Vláda ve středu schválila své programové prohlášení. Návrh státního rozpočtu počítá s většími příjmy státu a s nutností radikálních úspor. Veřejnost se ve středu v divadle v Poděbradech naposledy rozloučila se členem skupiny bratří Mašínů Milanem Paumerem, který zemřel minulý čtvrtek ve věku 79 let. Ústav pro studium totalitních režimů nedopatřením spolu se jmény někdejších komunistických špionů zveřejnil na internetu i jména 380 doposud aktivních agentů. Česká atletická výprava přijela v pondělí z mistrovství Evropy pouze s jednou medailí.

Petr Nečas,  foto: ČTK
Vláda ve středu schválila své programové prohlášení. Jeho hlavními prioritami jsou zastavení růstu veřejného dluhu a vyrovnání rozpočtu v roce 2016 a také důchodová reforma. Prohlášení slibuje i modernější a výkonnější zdravotnictví a změny v systému vysokoškolského vzdělávání. Nečasův kabinet chce také snížit prostor pro korupci ve státních úřadech a zajistit transparentnost veřejných zakázek. V programovém prohlášení zůstala i věta o zachování výše prostředků na budování dopravní infrastruktury. Tam předseda vlády Petr Nečas počítá s využitím peněz ze soukromého sektoru, které doplní finance od státu:

"Vláda je opravdu přesvědčena, že za stejné peníze se dá postavit více. Tím, že bude větší kontrola, větší tlak, ale také tím, že dojde k některým úpravám zbytečně luxusních záležitostí při dálniční síti - každých pět kilometrů přivaděč nebo odvaděč z dálnice, odbočovací pruhy a podobně. Čili je to třeba brát v tomto kontextu větší efektivity a zapojení PPP projektu. Pak bude snaha vlády, aby prostředky na infrastrukturu byly v podstatě tohoto typu."

Nově se do dokumentu dostal bod, podle kterého bude vláda usilovat o uznání protikomunistického odboje.

Opozice vládní prohlášení kritizuje. Komunisté v něm postrádají vizi vývoje v Česku. Sociální demokraté tvrdí, že některé závazky převzaté z koaliční smlouvy jsou za současné rozpočtové situace nesplnitelné. Lídr ČSSD Bohuslav Sobotka řekl, že politika vlády povede k větší nerovnosti, škrty v policii zhorší bezpečnost lidí a sníží se i kvalita školství či zdravotnictví:

"Je tady v řadě oblastí programového prohlášení a koaliční smlouvy cítit to, že lidé, kteří psali jednotlivé oblasti, neznali přesnou rozpočtovou realitu. Řada členů vlády vůbec před těmito volbami nebyla ve veřejném životě, neměla zkušenost s fungováním takto velkých úřadů a dost dobře si při vyjednávání koaliční smlouvy možná nedokázala uvědomit, jak jednotlivé škrty budou mít vážný dopad na funkčnost státu a kvalitu veřejných služeb."


Návrh státního rozpočtu počítá s většími příjmy státu a s nutností radikálních úspor. Vláda by měla příští rok ušetřit 58 a půl miliardy korun. Vyplývá to z návrhu státního rozpočtu, který podle úterních Hospodářských novin připravilo ministerstvo financí. Podle neověřených informací by měl schodek státního rozpočtu v roce 2011 dosáhnout 135 miliard korun za předpokladu, že poroste výkonnost ekonomiky a příjmy státní pokladny stoupnou o téměř 20 miliard korun. Hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík ale upozorňuje, že plánované vládní škrty zatím postrádají systém:

"Vláda nemá čas. Zatím se plošně škrtá způsobem 'všem 10 procent třeba na platech dolů' bez ohledu na to, jaká je skutečná personální situace v jednotlivých resortech, to znamená, jestli tam je přezaměstnanost, nebo naopak nedostatek. Jinak v notoricky známé věcí, že největší nesmyslné výdaje u nás jsou v oblasti veřejných zakázek, necítím a nevidím směřování tímto směrem."


Foto: ČTK
Veřejnost se ve středu v divadle v Poděbradech naposledy rozloučila se členem skupiny bratří Mašínů Milanem Paumerem, který zemřel minulý čtvrtek ve věku 79 let. Smutečního obřadu v poděbradském divadle se zúčastnil i premiér Petr Nečas, vicepremiéři Karel Schwarzenberg a Radek John, ministr Alexandr Vondra, předseda Senátu Přemysl Sobotka, předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová a další vysocí představitelé státu. Premiér Nečas při obřadu řekl, že Milan Paumer byl odvážný, rovný člověk. Proti zotročení lze bojovat všemi prostředky, opak by zpochybnil všechny odboje, uvedl premiér. Na Milana Paumera vzpomněl jeho spolubojovník a kamarád Ctirad Mašín:

"Ztrácíme v něm velmi dobrého kamaráda a spolupracovníka, ovšem ta spolupráce už je dost dávná, před padesáti, šedesáti lety. Nicméně byl to velmi dobrý kamarád. Čeho já si opravdu nejvíc vážím je to, že Milan nebyl mluvka. On, když se mu něco řeklo, tak to u něj zůstalo. Tím se stalo, že jeho rodina neskončila ve vězení."


Ústav pro studium totalitních režimů nedopatřením spolu se jmény někdejších komunistických špionů zveřejnil na internetu i jména 380 doposud aktivních agentů. Podle pondělní Mladé fronty Dnes jsou tak vystaveni nebezpečí a může jim jít i o život. Informace, že se na veřejnost dostala i jména aktivních spolupracovníků, ale vyvrátil bezpečnostní ředitel zpravodajství Štefan Bačinský. Podle něj v seznamu žádný současný agent není:

"Ani jeden příslušník Vojenského zpravodajství nebo jeho spolupracovník mezi těmito osobami není uveden. Ani život, ani bezpečnost těchto příslušníků nebo spolupracovníků není ohrožena. Samozřejmě nejsou ohroženy ani zájmy Vojenského zpravodajství, potažmo ministerstva obrany, či České republiky nebo našich aliančních partnerů."


Barbora Špotáková,  foto: ČTK
Česká atletická výprava přijela v pondělí z mistrovství Evropy pouze s jednou medailí. Bronz získala v Barceloně jen oštěpařka Barbora Špotáková, další sportovci své tabulkové postavení nepotvrdili. Šéftrenér atletické reprezentace Tomáš Dvořák ale takový medailový zisk nepovažuje za tragédii:

"Použiju fotbalový žargon - chybělo trošku toho štěstíčka. Ač jsem si myslel, že tým je mladý, ale zkušený, tak jim prostě ještě nějaký ten krůček chybí. Říkal jsem si, že třeba Zuzka Hejnová je zkušená závodnice, prošla několik šampionátů, závodila na olympijských hrách, takže víc, jak na to, ale evidentně se nechala strhnout. Petra Svobodu nemá cenu komentovat, v závodě nad vysokými překážkami není první ani poslední, komu se něco podobného stalo. A pak takové prkotiny, jako bodanec Jardy Báby do nohy. Troška nejistoty a maličkosti rozhodovaly."