Týden v ČR

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Vláda ve středu jednomyslně schválila úsporné kroky, které mají udržet deficit veřejných financí pod 5,3 procenta hrubého domácího produktu. Skandál kolem zmanipulovaných zakázek ministerstva obrany má první oběť. Také ministr dopravy Vít Bárta chce zkontrolovat všechny kontrakty. Slovanská epopej, tedy dvacítka obrazů o českých a slovanských dějinách malíře Alfonse Muchy, která se měla v pondělí stěhovat do Prahy, zatím zůstává v Moravském Krumlově. Do Prahy se tento týden sjeli nadprůměrně inteligentní lidé z celé Evropy na setkání členů mezinárodní organizace Mensa.

Zleva předsedové TOP 09 Karel Schwarzenberg,  ODS Petr Nečas a Věcí veřejných Radek John na tiskové konferenci po jednání vlády,  foto: ČTK
Vláda ve středu jednomyslně schválila úsporné kroky, které mají udržet deficit veřejných financí pod 5,3 procenta hrubého domácího produktu. Resorty musí zmrazit dvě a půl procenta svých výdajů. Tento postup původně vadil ministrům za Věci veřejné. Premiér Petr Nečas ale zdůraznil, že vázání výdajů je ke všem ministerstvům spravedlivé a jeho dopad posoudí analýza ministerstva financí, "a také připraví aktualizaci příjmové a výdajové stránky rozpočtu na letošní rok tak, aby vláda v souvislosti se schvalováním návrhu státního rozpočtu na rok 2011 mohla přijmout definitivní podobu vázání těch prostředků."

Věcí veřejné na návrh ministra financí přistoupily. Očekávají však, že v úsporách ještě nastanou změny. Vláda se k podvázání výdajů jednotlivých resortů vrátí v září, kdy vyhodnotí dopady tohoto rozhodnutí. Předseda Věci veřejných a ministr vnitra Radek John pohrozil, že nebude-li jeho strana s výsledkem jednání spokojena, nemusí hlasovat pro státní rozpočet na příští rok:

"Definitivně se všechno rozhodne do 30. 9., a kdyby se to nerozhodlo, tak je na naší straně možnost nehlasovat pro rozpočet roku 2011. Chceme rozpočtovou zodpovědnost, chceme abychom nepřesáhli 5,3 procenta HDP, proto teď vážeme, ale vázat znamená možnost rozvázat podle toho, jak se budou vyvíjet jednání i situace."


Alexander Vondra,  foto: ČTK
Skandál kolem zmanipulovaných zakázek ministerstva obrany má první oběť. Šéf resortu Alexander Vondra v úterý odvolal ředitele úřadu pro dohled nad akvizicemi Romana Hoštu kvůli nesrovnalostem v rekonstrukci vojenských ubytoven v Chotusicích, Táboře a Kozlově:

"Považuji za nemožné, aby úřad, který založilo bývalé vedení ministerstva mimo jiné jako reakci na kritiku organizací jako je Transparency International, vedl člověk, který ještě nedávno řídil správu vojenského bytového fondu a který je pod některými z inkriminovaných smluv dokonce osobně podepsán."

Ministr Vondra zároveň pozastavil všechny další akvizice ve správě vojenského bytového fondu a chystá forenzní audit.


Vít Bárta,  foto: ČTK
Také ministr dopravy Vít Bárta chce zkontrolovat všechny kontrakty. Podle něj je řada zakázek ministerstva netransparentní a on sám je prý pod tlakem lobbistů. Kvůli nevýhodným podmínkám zakázek, což poškozovalo hospodaření firmy, už také v pondělí podal trestní oznámení na v červnu odvolaného šéfa státem ovládaného železničního dopravce ČD Cargo Josefa Bazalu:

"Ty ztráty nejsou v řádu 3 či 5 procent slevy, ale jsou v řádu desítek procent. Vede to k závažné otázce, do jaké míry tato aktivita je aktivitou nedobrého manažéra, anebo naopak manažera, který takovouto aktivitu provádí zcela záměrně."

Ministrova slova ale Josef Bazala odmítá tvrzením, že vedení firmy nemohlo jednat jinak, jelikož hrozilo, že o zakázky přijde:

"Ta druhá možnost by byla, že by se ty zakázky nerealizovaly, anebo kdyby se zdražily, tak by odešli. A případné zrušení celé komodity, jako přeprava kontejnerů, která je pod úplné vlastní náklady, by vedlo jenom k tomu, že by se realizovalo méně přeprav a celková ztráta ČD Carga by se prohloubila."


Jaroslav Mokrý,  foto: ČTK
Slovanská epopej, tedy dvacítka obrazů o českých a slovanských dějinách malíře Alfonse Muchy, která se měla v pondělí stěhovat do Prahy, zatím zůstává v Moravském Krumlově. Tamní Městský úřad vydal na základě žádosti Muchovy nadace předběžné opatření, které zakazuje s Epopejí nakládat až do vyřešení otázky, kdo je jejím majitelem. Dílo kdysi věnoval Praze sám umělec, z různých důvodů je ale desítky let vystaveno na zámku v Moravském Krumlově. Praha žádá vrácení, Jihomoravský kraj trvá na morálním právu na ponechání díla v regionu. Jak dodal starosta Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý, vlastnictví Prahy zpochybňuje samotná Muchova rodina:

"To byla úplně nová zpráva pro nás, že Epopej nemá vlastníka, že se neví, kdo je vlastníkem. V darovací smlouvě z roku 1913 byla podmínka, že Praha vystaví výslovně k tomu účelu zvlášť určený pavilon, kde se bude epopej vystavovat a tato podmínka nebyla splněna, takže ta darovací smlouva je platná, ale není právně účinná."

Praha a Moravský Krumlov chtějí řešit spor o Muchovu Slovanskou epopej smírem. Podle radního Jihomoravského kraje Václava Božka by se mělo jednat věcně a bez emocí:

"Já si myslím, že našim cílem je to, aby se z této kauzy nestal nějaký 'osobní spor' mezi Prahou a Jihomoravským krajem, případně městem Moravský Krumlov. Protože pokud se z toho stane takovýto spor, tak samozřejmě žádná strana nechce, jak se říká, ztratit svou tvář, a to není dobrý základ k nějaké dohodě."

Prezident Václav Klaus podporuje úsilí o zachování Slovanské epopeje v Moravském Krumlově. Praha podle něj tyto obrazy nepotřebuje, protože má mimořádných památek dost.


Do Prahy se tento týden sjeli nadprůměrně inteligentní lidé z celé Evropy na setkání členů mezinárodní organizace Mensa. V programu měli nejrůznější hry, kvizy a odborné přednášky. Lidí s IQ nad 130 do hlavního města dorazilo asi 450. Jak před setkáním řekl předseda české Mensy Tomáš Blumenstein, hodně si slibují od přednášky na téma nadané děti:

"Význam má to setkání samozřejmě v tom, že ti lidé si rozšiřují obzory. My jako nový přínos očekáváme, a také tam vkládáme, je právě téma nadané děti, kterým se česká Mensa dlouhodobě zabývá. Máme na toto téma pozvaných několik odborníků ze Srbska, ze Spojených států, z Velké Británie, a máme tam celou programovou linii, takže předpokládáme, že to obohatí zkušenosti."