Týden v ČR

Petr Nečas a Iveta Radičová, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Poslanecká imunita by se v Česku měla snížit. Poslanecký návrh na přímou volbu prezidenta byl dalším bodem středečního jednání nové středopravé vlády. Vztahy mezi Českou republikou a Slovenskem jsou velmi dobré. Česká firma RS Dynamics vynalezla jako první na světě detektor výbušnin, který během několika sekund rozpozná i stopy po plastických trhavinách jako je například Semtex. Klasická hudba v lázeňském prostředí zněla až do pátku v Luhačovicích.

Poslanecká imunita by se v Česku měla snížit. Počítá s tím vládní návrh zákona, o kterém ve středu na svém prvním zasedání jednal kabinet. Jít by mělo o formální stvrzení dohody, se kterou přišla rodící se koalice ODS, TOP09 a Věcí veřejných už po volbách. Novela omezuje imunitu jen na dobu mandátu zákonodárců, potvrdil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil:

"Dnes, když dotyčný poslanec není vydán Parlamentem k trestnímu stíhání, tak trestní stíhání je v zásadě navždy vyloučeno. Nová právní úprava počítá s tím, že když dotyčný poslanec nebude vydán k trestnímu stíhání z nějakých politických důvodů, například že to trestní stíhání nese znaky politického stíhání, tak nebude vydán pouze po dobu, kdy je poslancem. Následně, po ukončení jeho mandátu, bude trestní stíhání pokračovat."

K prosazení změny Ústavy potřebuje vládní koalice alespoň sto dvacet hlasů, dva jí tak chybí. Vyjednávat chce proto i s opozicí. Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka nevylučuje, že dohodu najdou:

"My jsme připraveni s koalicí o tom jejím návrhu vážně jednat. Velmi rádi bychom zejména omezili přestupkovou imunitu a zajistili to, aby trestněprávní imunita se týkala pouze příslušného volebního období. Myslím si tedy, že je šance na to, abychom se po možných drobných úpravách nakonec dohodli."


Poslanecký návrh na přímou volbu prezidenta byl dalším bodem středečního jednání nové středopravé vlády. Předloha, kterou vypracovala ČSSD, počítá s tím, že kandidáta na hlavu státu by mohlo navrhnout čtyřicet poslanců, sedmnáct senátorů nebo padesát tisíc občanů. Prezidentem by se stal ten, kdo v prvním kole získá víc než polovinu hlasů. Podle premiéra Petra Nečase chce koalice připravit vlastní návrh, vůči tomu sociálnědemokratickému má výhrady:

"Ta norma má celou řadu technických problémů, na které upozornila i Legislativní rada vlády. Bude tedy lépe vyčkat na vládní návrh přímé volby prezidenta, který bude zpracován legislativními odborníky z ministerstva spravedlnosti a Legislativní rady vlády. Samozřejmě jsme připraveni o detailech toho zákona nejenom jednat, ale dohodnout se i s Českou stranou sociálně demokratickou."

ČSSD soudí, že přímá volba prezidenta je ohrožená. Podle lídra ČSSD Bohuslava Sobotky je postoj kabinetu k návrhu jejich poslanců signál, že vládní koalice chce vyčkávat, taktizuje a se zavedením přímé volby nespěchá. I proto je ČSSD ochotná o podobě návrhu ještě debatovat:

"Já bych chtěl navzdory negativnímu stanovisku Nečasovy vlády jasně deklarovat, že v zájmu občanů a v zájmu přímé volby prezidenta jsme připraveni debatovat o podobě této naší ústavní novely. Jsme připraveni na kompromisy, jsme připraveni na to, abychom tuto ústavní novelu změnili tak, aby mohla být podpořena i ze strany současných vládních stran a institut přímé volby prezidenta mohl být do našeho právního řádu zakotven ještě v letošním roce."


Petr Nečas a Iveta Radičová,  foto: ČTK
Vztahy mezi Českou republikou a Slovenskem jsou velmi dobré. V Bratislavě to v pondělí po setkání se svou slovenskou kolegyní Ivetou Radičovou prohlásil premiér Petr Nečas. Česko i Slovensko teď podle Petra Nečase čelí podobným problémům. Mimo jiné musejí zastavit zadlužování a posílit energetickou bezpečnost:

"Je nezbytné konsolidovat veřejné finance v obou zemích, je nezbytné zastavit zadlužování obou našich zemí. Čelíme výzvám v oblasti energetické bezpečnosti, to znamená na jedné straně rozvoj jaderného programu, na straně druhé nutnost nebýt jednostranně závislý na dodávkách klíčových energetických surovin. Čelíme také výzvám pokračujícího integračního procesu v rámci Evropské unie."

Pokud parlamenty schválí programová prohlášení obou vlád, budou se premiéři Česka a Slovenska setkávat pravidelně na Moravě - relativně na půli cesty mezi Prahou a Bratislavou.

Petr Nečas také vyjádřil pochopení pro postoj Bratislavy ve sporu s Maďarskem o dvojím občanství a varoval před jakoukoliv nestabilitou v regionu:

"Jakýkoliv náznak politického napětí mezi dvěma členskými zeměmi Evropské unie v tomto středoevropském regionu za stavu stávající globální ekonomické krize se může velmi snadno nepříznivě odrazit i v ekonomické oblasti. To je také jeden z důvodů, proč my máme zájem na maximálně stabilních vztazích v rámci visegrádské čtyřky."


Jiří Bláha
Česká firma RS Dynamics vynalezla jako první na světě detektor výbušnin, který během několika sekund rozpozná i stopy po plastických trhavinách jako je například Semtex. Detektor je unikátní hlavně tím, že upozorní během několika sekund i na látky, které za pokojové teploty neuvolňují páry. Ředitel firmy Jiří Bláha v pondělí sdělil, které látky dokáže přístroj rozeznat:

"Jedná se samozřejmě o mikrozbytky prakticky všech trhavin, speciálně plastických trhavin, které jsou velmi obtížné k nalezení. Jsou to klasické trhaviny, jako trinitrotoluen, všechny plastiky českého původu, jako Semtex. Jsme ale schopni efektivně detekovat i tzv. doma vyráběná explozíva, jako například triaceton triperoxid."

Jak přístroj funguje, popsal Zdeněk Truhlář, ředitel bezpečnostní kontroly ruzyňského letiště:

"Je to v podstatě přenosné zařízení, které slouží k tomu, že odhaluje i zbytkové množství výbušnin. Znamená to, že pokud dané zavazadlo nebo věc přišla do styku s výbušninou, tak tohle dokáže odhalovat až do úrovně nějakých nanogramů zbytků výbušnin, a tím pádem upozornit na to rizikové zavazadlo."

Letiště Praha-Ruzyně už rok využívá předchozí verzi detektoru od této české firmy. O zavedení novinky zatím letiště přemýšlí.


Klasická hudba v lázeňském prostředí zněla až do pátku v Luhačovicích. Tamní divadlo hostilo 19. ročník mezinárodního festivalu Janáček a Luhačovice. Do lázeňského města se sjeli významní umělci z celého světa, aby vzdali hold českému hudebnímu velikánovi. Ředitel hostitelských Lázní Luhačovice Josef Krůžela přiblížil vztah slavného skladatele k tomuto místu:

"Byly pro něj jednak zdrojem fyzického, psychického osvěžení, a za druhé byly pro něj velkou inspirací v tvůrčím myšlení, ve skladatelské tvorbě. Protože on při svých pobytech v Luhačovicích, kterých bylo celkem 25, velmi citlivě vnímal to přírodní prostředí."