Týden v ČR

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

O společném vládním programu diskutovali tento týden vyjednavači ODS, Top 09 a Věcí veřejných. Tým odborníků zveřejnil ve středu v Senátu dvě varianty reformy důchodového systému. V úterý se poprvé sešla expertní komise, která má prozkoumat text dosud neschválené česko-vatikánské dohody podepsané před osmi lety. Průměrná mzda v České republice v prvním čtvrtletí stoupla, nezaměstnanost se snížila, říkají data zveřejněná v úvodu týdne. Rodina Alfonse Muchy se kvůli Slovanské epopeji obrátí na soud.

O společném vládním programu diskutovali tento týden vyjednavači ODS, Top 09 a Věcí veřejných. Strany se shodly, že chtějí prosadit zavedení školného na vysokých školách. Odlišný názor zatím mají strany možné budoucí vládní koalice například na počet zdravotních pojišťoven, pokračování obří ekologické zakázky nebo převod deseti miliard z rozpočtu armády do resortu školství.

Po vyjednávacích týmech se ve středu sešli i lídři stran. Prohlásili, že předseda Poslanecké sněmovny by měl reprezentovat sněmovní většinu. Není to však názor definitivní. Předsedu sněmovny si totiž nárokuje i ČSSD.

Foto: ČTK
Ve čtvrtek se vyjednavači ODS, TOP 09 a Věcí veřejných dohodli na tom, že se vznikající kabinet bude snažit prosadit přímou volbu prezidenta. Bude to jedna z programových priorit středopravé vlády a ocitne se i v koaliční smlouvě. Podle lídra ODS Petra Nečase by mohli změnu ústavy navrhnout ještě do komunálních voleb:

"Předložit to určitě chceme do podzimu, to je naší ambicí, to myslím mohu říci i za naše politické partnery. Samozřejmě je to ústavní změna, čili uměle tam zkracovat lhůty by nebylo správné. Předloženo to určitě bude, zda to bude schváleno přesně do termínu komunálních voleb, to považuji spíše za méně pravděpodobné."

Vyjednavači se také shodli na tom, že o důchodové reformě budou jednat i s ČSSD. Chtějí také, aby vláda měla co nejméně křesel. Tento cíl uvítal předseda Věcí veřejných Radek John:

"My jsme jinak spokojeni s tím, že to bude nejúspornější vláda v dějinách, že tam odpadnou ministři bez ministerstev. Jediné, co jsme si řekli, že když nějaká strana ve vládě řekne, že to či ono je pro ní zcela nepřijatelné, tak to samozřejmě při jakémkoliv počtu jakýchkoliv křesel ostatní partneři musí respektovat a jednat, jednat, jednat."


Tým odborníků zveřejnil ve středu v Senátu dvě varianty reformy důchodového systému. Experty vedl ekonom Vladimír Bezděk, který navrhoval změny už v roce 2005. Nastínil také vývoj, pokud by se důchodový systém nezměnil ani tentokrát:

"Podle mého názoru zhruba za nějakých 30 let by se dostal do situace, kdy by vytvářel takové deficity, které by už mohly ohrožovat makroekonomickou stabilitu českého státu."

Návrh důchodové reformy počítá se snížením pojistného z 28 na 23 procent hrubé mzdy. Propad příjmů by kryla jednotná sazba DPH ve výši 19 procent, což by se dotklo cen většiny potravin a služeb. Bezděkova komise chce také zvyšovat věk pro odchod do důchodu a do budoucna zrušit vdovské důchody.


V úterý se poprvé sešla expertní komise, která má prozkoumat text dosud neschválené česko-vatikánské dohody podepsané před osmi lety. Většina poslanců tehdy dospěla k názoru, že je nevýhodná pro stát a narušuje rovnoprávnost církví. Česká republika je tak předposlední evropskou zemí, která nemá smluvně upravené vztahy s Vatikánem. Jak vysvětlil náměstek ministra zahraničí Hynek Kmoníček, smlouva se týká působení v kultuře, školství, zdravotnictví a sociální oblasti, i otázek spadajících do působnosti resortu vnitra:

"Možná ne všichni pochopili, že skutečně neřeší otázky restituční, nijak neposouvá otázku financování církví. Ona o všech těchto otázkách nepřímo také mluví, ale nikam tuto situaci z daného momentu neposouvá."


Průměrná mzda v České republice v prvním čtvrtletí stoupla, nezaměstnanost se snížila, říkají data zveřejněná v úvodu týdne. Průměrná mzda stoupla na úroveň 22.748 korun, tedy meziroční o 2,2 procenta, což je nejméně za deset let. Analytička Raiffeisenbank Helena Horská k tomu říká:

"Navzdory tomu, že nominální mzda neroste nijak rychle a v porovnání s předchozím čtvrtletím výrazně zpomaluje, tak reálná kupní síla českých domácností díky nízké inflaci zůstává nadále relativně vysoká a nadále roste."

Nezaměstnanost se v květnu meziměsíčně snížila z 9,2 na 8,7 procenta. Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek ale není příliš velký optimista:

"Počet nezaměstnaných proti dubnu klesl, což kontrastuje s květnem 2009, kdy nezaměstnaných přibývalo. Hlavním důvodem letošní klesající nezaměstnanosti ovšem byly sezónní práce. Nově vzniklých dlouhodobých míst se zatím objevuje málo. A také si myslím, že míra nezaměstnanosti bude po zbytek roku spíše stagnovat, než aby šla trendově dolů."


Slovanská epopej
Rodina Alfonse Muchy se kvůli Slovanské epopeji obrátí na soud. Prezident Nadace a Muchův vnuk John se po deseti letech neúspěšných jednání v pondělí rozhodl podat návrh na předběžné opatření. Chce tak zabránit Praze, aby přemístila dvacet obřích pláten o českých a slovanských dějinách z Moravského Krumlova do pražského Veletržního paláce. John Mucha si přeje, aby v Praze vzniklo Muzeum Alfonse Muchy. Stěhování je podle něj pouze provizorní řešení, které oddálí budování nového výstavního pavilonu:

"Není to otázka Veletržního paláce. Je to otázka provizorního přemístění, které není vhodné. To už není jen moje osobní poznámka. Vzal jsem sebou pana profesora Stretiho, což je expert, který zná epopej a viděl ji už před deseti, dvaceti lety, a ten také jasně řekl, že když by byla přemísťována, tak jen jednou, a to už do konečného, definitivního domova."

Praha považuje současnou situaci za nedorozumění a stále hledá nové prostory. Podle Muchových však příliš dlouho. Sami už mají vypracován projekt galerie na Letné, a také investora.