Týden v ČR

Zleva: Radek John, Petr Nečas a Karel Schwarzenberg, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Sociální demokracie s 22 procenty hlasů vyhrála v závěru minulého týdne parlamentní volby v České republice. Od občanských demokratů ji ale dělí jen dvě procenta. Třetí TOP 09 získala necelých 17 procent, komunisté mají přes 11 procent a těsně pod touto hranicí jsou Věci veřejné. Další strany se do sněmovny nedostaly, včetně lidovců a zelených.

Sociální demokracie s 22 procenty hlasů vyhrála v závěru minulého týdne parlamentní volby v České republice. Od občanských demokratů ji ale dělí jen dvě procenta. Třetí TOP 09 získala necelých 17 procent, komunisté mají přes 11 procent a těsně pod touto hranicí jsou Věci veřejné. Další strany se do sněmovny nedostaly, včetně lidovců a zelených. Jejich předsedové Cyril Svoboda za KDU-ČSL a Ondřej Liška za zelené oznámili rezignaci. Také předseda ČSSD Jiří Paroubek v reakci na výsledky voleb ohlásil odchod z funkce.

Zleva: Radek John,  Petr Nečas a Karel Schwarzenberg,  foto: ČTK
S ohledem na výsledky voleb se zdá, že pouze trojkoalice ODS, TOP 09 a Věci veřejných má šanci vytvořit akceschopnou vládu s pohodlnou podporou v Poslanecké sněmovně. V tomto směru už také probíhají jednání lídrů těchto stan. Ve středu všichni tři podepsali prohlášení, že se pokusí vytvořit vládní koalici. Podle úřadujícího šéfa ODS Petra Nečase okamžitě začnou jednat expertní týmy o sedmi okruzích a jejich debata bude neveřejná:

"My jsme tady jednoznačně deklarovali vůli pokračovat v jednání o tříkoaličním projektu, o koalici rozpočtové odpovědnosti, vlády práva a boje proti korupci. Chceme dospět k dohodě a budeme teď vyjednávat o jednotlivých programových tématech."

Předseda Věcí veřejných Radek John ale zdůraznil, že prohlášení není žádný bianco šek na vznik koaličního kabinetu. Pochvaloval si však atmosféru a věcnost jednání:

"Skutečně všichni si říkáme, že jednáme proto, abychom dosáhli co nejlepšího výsledků v programových bodech. Když ten výsledek bude, tak samozřejmě koalice bude nejlepší způsob, jak spravovati stát vzhledem k případným rozkolísáním trhu a podobně. A případné prohlubující se krizi, protože víme, jak vypadá státní rozpočet oproti plánu. Velmi mě přesvědčuje to, že zatím nedošlo k jednomu jedinému konfliktu."

Lídr ODS Petr Nečas, kterého v pátek prezident Václav Klaus pověřil sestavením vlády, předpokládá, že koaliční dohoda by mohla být uzavřena do jednoho, nejdéle dvou měsíců.


Miroslava Němcová,  foto: ČTK
Poslanecká sněmovna začne fungovat v novém složení v pátek 11. června. K tomuto dni ji v úterý svolal prezident Václav Klaus. O termínu ustavující schůze ale rozhodnuto není. Měl by tak učinit předseda dosavadní sněmovny, jenže ten krátce před volbami odstoupil z funkce. Očekává se proto, že se této povinnost ujme buď jeho první zástupkyně Miroslava Němcová nebo nejstarší nově zvolený poslanec, tedy předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Miroslava Němcová by byla ráda, kdyby ustavující schůze nové sněmovny byla už 22. června:

"Vzhledem k tomu, že musí vláda předložit do sněmovny do 30. září rozpočet na příští rok, tak já jsem přesvědčená, že to bude ten klíčový zákon a že čím dříve bude ustavena nová sněmovna, čím dříve vznikne nová vláda, tím více času bude mít na přípravu právě tohoto klíčového zákona. Proto si myslím, že ten 22. červen by bylo dobré datum."

Teprve po ustavující schůzi podá demisi dosavadní kabinet premiéra Jana Fischera. Úřadovat ale bude až do jmenování nové vlády.


Foto: ČTK
Senát ve čtvrtek schválil vydání povodňových dluhopisů ve výši 3 miliardy korun. Vláda zatím neuvažuje o jejich dalším navýšení, i když vytrvalé deště a vzestup hladin řek i nadále trápí Českou republiku. Škody, které způsobily současné povodně, by se měly hradit z právě schválených dluhopisů, které se vláda rozhodla vydat po květnových záplavách. Podle premiéra Jana Fischera by měly tyto peníze na odstranění škod stačit:

"Buďme zodpovědní v tom, vždyť ty 3 miliardy nejsou malé peníze. My jsme je brali jako horní limit. Spíše vyčkejme na to, jak budeme dál přistupovat alespoň k odhadu škod z této povodňové fáze. Zatím na té výši se nic nemění."


S proplácením poplatků za pacienty krajských nemocnic je možná konec. Definitivně se rozhodne až po sestavení nové vlády, ale hejtmani hned po volbách připustili, že změna může přijít brzy. A také přišla. Jako první přestal ve středu poplatky za pacienty v krajských nemocnicích hradit Pardubický kraj. Co bylo hlavním důvodem řekl náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek:

"Předkladatelem toho materiálu byla paní radní a pan hejtman, což jsou členové sociální demokracie. Výsledky voleb v podstatě znemožnily variantu, že by se o tématu jednalo v reálné době v parlamentu. My jsme to od prvopočátku měli jako dočasné opatření. Myslím, že to rozhodnutí bylo politicky zodpovědné a správné."

Ostatní hejtmani z ČSSD zvažují, zda také za pacienty přestanou platit.


Vyhořelé křídlo Průmyslového paláce v pražských Holešovicích opraví hlavní město podle návrhu studia architekta Jakuba Ciglera. Ten se svou variantou zvítězil nad dvanácti dalšími účastníky veřejné soutěže. V úterý o tom rozhodla rada hlavního města. Ciglerovo řešení počítá s přesnou replikou levé části této secesní stavby a také s podchodem, který bude spojovat horní a dolní část Výstaviště. Nad rámec zadání přišel Jakub Cigler také s variantou přestavby Křižíkovy fontány:

"Tím, že jsme nechtěli dělat pouze propojovací chodbu, tak jsme to vlastně spojili i s vyřešením zázemí, které by se přeneslo z přízemí Průmyslového paláce do podzemí, kde by vlastně byly schodiště, šatny, toalety, prodejny lístků, případně různé prodejny. Tím pádem by se ta historická část vyčistila, a potom by byla další na to navazující hala, což je už takový bonus."