Týden v ČR

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Hladiny rozvodněných moravských řek, které po celý týden zaplavovaly tisíce domácností zejména v Moravskoslezském a Zlínském kraji, pozvolna klesají. Ničivá povodeň si vyžádala v Třinci jeden lidský život, následné sesuvy půdy s sebou berou rodinné domy. Vodní živel se nevyhnul ani obci Troubky, která se stala symbolem povodní v roce 1997, kdy tam zemřelo devět lidí a voda strhla 150 domů.

Hladiny rozvodněných moravských řek, které po celý týden zaplavovaly tisíce domácností zejména v Moravskoslezském a Zlínském kraji, pozvolna klesají. Ničivá povodeň si vyžádala v Třinci jeden lidský život, následné sesuvy půdy s sebou berou rodinné domy. Vodní živel se nevyhnul ani obci Troubky, která se stala symbolem povodní v roce 1997, kdy tam zemřelo devět lidí a voda strhla 150 domů. Tentokrát byly díky včasné evakuaci lidské životy ušetřeny, ale materiální škody jsou značné. Vyhlášený stav nebezpečí se týkal 141 obcí v Moravskoslezském a 161 ve Zlínském kraji, tedy zhruba poloviny obcí. To umožnilo snadnější koordinaci záchranných prací, řekl hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas:

Foto: ČTK
"Můžeme například nařídit přednostní zásobování, ať už dezinfekčními prostředky, vodou. Můžeme neprodleně začít stavět, dělat zemní práce a odklízet. Po opadnutí vody budeme teprve vidět, jestli některé stavby po posouzení statikem nebude nutné strhnout. K tomu potřebujeme zvláštní režim, a to právě tento stav nebezpečí umožňuje."

Vláda hned v pondělí vyčlenila na pomoc postiženým povodní 50 milionu korun a dala k dispozici 800 vojáků. Úterní jednání Ústřední povodňové komise však dospělo k závěru, že povodně si už vyžádaly víc peněz než bylo v první fázi uvolněno. Proto po jejím jednání vicepremiér a ministr obrany Martin Barták oznámil, že vláda má k dispozici 100 milionů a případně může použít víc než 3 a půl miliardy korun z rozpočtové rezervy. Kraje organizují většinu záchranných prací samostatně a centrální řízení jednotlivé požadavky koordinuje, řekl ministr Barták:

Foto: ČTK

"Vláda uvolnila z všeobecné pokladní správy čerpání až do výše 50 milionů. Ten požadavek byl překročen. Ne nějak závratně, ale předpokládá se, že budou uvolněny další rezervy. V tuto chvíli se pohybujeme v počátečních odhadech nebo nákladech. Je otázka týdnů a měsíců, jak budou ty reparace vypadat, a od toho ty rezervy jsou."

Podle odhadů Asociace krajů současné záplavy na Moravě způsobí miliardové škody.


Poslanci v úterý schválili vládní protikorupční balíček, který mimo jiné zavádí institut korunního svědka. Normu kromě sociálních demokratů podpořili zelení, většina komunistů a část lidovců. Občanští demokraté, kteří označují balíček za propolicejní, se odmítli debaty účastnit a doufají, že v Senátu, kde mají převahu hlasů, tato norma neprojde.

Poslanci také rozhodli, že veškeré informace o veřejných zakázkách zatím nebudou muset být zveřejněny na internetu. Dali tak zapravdu senátorům, kteří zákon o veřejných zakázkách vrátili sněmovně s tím, že část týkající se publikování informací na internetu není dobře připravená. Šéf zelených Ondřej Liška připustil, že chyby v návrhu mohly být:

"Namísto toho, aby Senát ten poslanecký návrh opravil, změnil dvě slovíčka a tím pádem podpořil návrh, že všechno musí být zveřejněno na internetu, tak navrhl to úplně vyškrtnout. To je pro mně velké zklamání, protože Senát se postavil na stranu těch, kteří nechtějí, aby veškeré dostupné informace kolem veřejných zakázek byly na internetu. A to je velká škoda. V tomto Senát rozhodně selhal."


Lékařské odbory v úterý odstartovaly kampaň nazvanou "Děkujeme, odcházíme", kterou podporuje zatím zhruba 1500 lékařů. Lékařské odbory požadují změnit postgraduální vzdělávání, chtějí jednotnou mzdovou tabulku s upraveným tarifem a změnu úhradové vyhlášky. Pokud stát jejich požadavky nesplní, odejdou prý po prvním lednu příštího roku do zahraničí tisíce nemocničních lékařů. Podle předsedy Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů Martina Engela ale podpora není mezi lékaři jednoznačná:

"Podpora není zcela rovnoměrná. Pokud se týče spektra nemocnic, ke špičce patří menší nemocnice, kde podpora je i sedmdesátiprocentní, což je skvělý výsledek na počátek akce. Na druhou stranu jsem ale trošku smutný, co se týče situace v Praze, kde je lékařů mraky a tam se zatím jedná o zlomkovou podporu."

Podle ministerstva zdravotnictví jsou požadavky lékařských odborů "mimo realitu a možnosti zadluženého státu".


Foto: ČTK
Politici a představitelé veřejného života se v pondělí v Praze naposledy rozloučili s historicky prvním veřejným ochráncem práv v Česku Otakarem Motejlem, který zemřel ve věku 77 let. Smuteční řečníci vyzdvihli jeho statečnost i široký právní rozhled. Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová na ombudsmana vzpomínala s nostalgií:

"Velké srdce, velký člověk, který si na nic nehrál a pro každého měl příjemné slovo. Já jsem se vedle něho cítila vždycky jako jeho vnučka a měla jsem ho moc ráda."

Lidé zdůrazňovali jeho odvahu, se kterou za minulého režimu obhajoval disidenty.


Josef Koudelka,  foto: ČTK
Jeden z nejznámějších fotografů světa Josef Koudelka chce odkázat větší část své umělecké tvorby českému státu. Dvaasedmdesátiletý český fotograf to oznámil při úterním přebírání medaile za šíření dobrého jména české kultury. Umělce proslavil mimo jiné cyklus snímků ze srpna roku 1968, na kterých zachytil okupaci Československa. Dar v hodnotě několika desítek milionů korun by mělo spravovat Uměleckoprůmyslové muzeum, potvrdil Josef Koudelka:

"Radši jsem to já, který se chce rozhodnout, kam ty fotografie půjdou, než aby to byl někdo jiný. Hlavní důvod, proč já jsem chtěl, aby to tady skončilo, v této zemi, je, že jsem se tady narodil a že si myslím, že to. co jsem udělal nejlepšího, by tady mělo zůstat."