Týden v ČR

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Česko získá exkluzivní smlouvu o spolupráci se Spojenými státy v obranném výzkumu. Na půl miliardy korun spočítaly své ztráty české cestovní kanceláře a hotely po uzavření leteckého provozu kvůli sopečnému prachu. Žáci gymnázií, středních škol a učilišť ve věku od 15 let měli první tři dny tohoto týdne možnost volit tytéž politické strany, hnutí a koalice, které o měsíc později kandidují do Poslanecké sněmovny. Praha se v úterý rozhodla, že zatím nebude opravovat pilíře, mostní věže a plášť Karlova mostu. Ocenění za propagaci českého umění převzal v úterý v Praze Sir Charles Mackerras.

Česko získá exkluzivní smlouvu o spolupráci se Spojenými státy v obranném výzkumu. Na svém úterním zasedání ji schválila česká vláda. Pokud dokument ratifikují obě strany, měl by dát českým vědcům jako jedněm z mála přístup k americkým projektům. Podobnou dohodu má s Američany jen deset států, například Finsko nebo Velká Británie. Ministr obrany Martin Barták předpokládá, že by mohl průlomovou smlouvu jménem české strany podepsat už v nejbližších týdnech:

"Je to první smlouva, která umožní našim vědeckovýzkumným kapacitám dostat se na stejnou úroveň jako americkým a mít možnost ucházet se o účast v projektech, které se týkají jak vývoje, tak konkrétního provádění."

Vědci dohodu vítají. Podle Vladimíra Maříka z pražského Českého vysokého učení technického je hned několik odvětví, ve kterých by se Češi mohli osvědčit:

"Já se domnívám, a dosavadní spolupráce to naznačuje, že se jedná o informatiku a kybernetiku, dále o základní výzkum ve fyzice, především v oblasti laserových technologií, optoelektroniky, radioelektroniky, jaderná a chemická bezpečnost, nanomateriály, biotechnologie."


Na půl miliardy korun spočítaly své ztráty české cestovní kanceláře a hotely po uzavření leteckého provozu kvůli sopečnému prachu. Zatímco cestovní kanceláře spočítaly své ztráty na 120 milionů korun, hotely přišly o sumu zhruba třikrát vyšší, sdělil za Asociaci hotelů a restaurací České republiky Václav Stárek:

"Hotely mají mnohem vyšší škody, protože tam samozřejmě došlo k tomu, že když to propočítáte na všechny hotely v České republice, na jejich průměrné tržby, které mají, tak v podstatě tam docházelo ke stornům, ale i do budoucna. Třeba konference a další věci se nekonaly, a není zcela jisté, jestli ty dané konkrétní akce se budou konat v následujícím nějakém náhradním termínu. Čili to je ztráta, kterou samozřejmě nelze nijak v tomto okamžiku nahradit."

Celková částka ztrát cestovních kanceláří a hotelů ale nezahrnuje navazující obchodní aktivity. Ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška ve středu zástupcům cestovního ruchu slíbil, že jeho úřad bude hledat cesty, jak jim ztráty kompenzovat. Pokud by se peníze na evropské nebo národní úrovni našly, asociace si podle ministra Vondrušky samy určí klíč, podle kterého se o peníze podělí:

"Dále jsme se dohodli na tom, že ministerstvo pro místní rozvoj bude hledat další prostředky, i v souvislosti s plánem konsolidace cestovního ruchu, což je úkol vlády pro ministerstvo, tak, aby ze státních prostředků mohlo podpořit incoming a domácí cestovní ruch, aby ztráty z této živelné katastrofy byly kompenzovány v druhé polovině roku."


Foto: ČTK
Žáci gymnázií, středních škol a učilišť ve věku od 15 let měli první tři dny tohoto týdne možnost volit tytéž politické strany, hnutí a koalice, které o měsíc později kandidují do Poslanecké sněmovny. Studentské volby pořádala společnost Člověk v tísni. Co by měl projekt přinést řekl Karel Strachota z této nevládní organizace:

"My se vlastně tímto projektem snažíme poukázat na to, že existuje základní nástroj, jak ovlivnit správu veřejných věcí, a to je právě účast ve volbách. My z některých dotazníkových šetření víme, že mladí lidé příliš nevěří tomu, že oni sami mohou ovlivnit věci veřejné. A tímto způsobem jim právě chceme ukázat a upozornit je na to, že takový nástroj existuje a je to právě účast ve volbách."

Studentské volby nejdříve podpořilo i ministerstvo školství, poté se ale stáhlo. Podle školského zákona totiž ve školách není povolena činnost a propagace politických stran. Na projekt si stěžoval středočeský hejtman David Rath. Jak ale řekl předseda Asociace krajů Michal Hašek, neznamená to, že by se hejtmani proti projektu postavili:

"Tento projekt má velmi významný vzdělávací rozměr. Jediné, co udělal doktor Rath, bylo to, že připomněl ředitelům škol jejich odpovědnost za dodržování platné legislativy. A to byl také jediný předmět diskuse, kterou my jsme vedli s ministerstvem školství a který jsme vedli také s Člověkem v tísní. Šlo to si vyjasnit různé právní pozice a na minimum eliminovat nebo úplně eliminovat možné porušení zákona."

Organizátoři ze společnosti Člověk v tísní se nakonec s Asociací krajů dohodli ve všech sporných otázkách. Výsledky studentských voleb zveřejní až po uzavření volebních místností skutečných voleb do sněmovny.


Praha se v úterý rozhodla, že zatím nebude opravovat pilíře, mostní věže a plášť Karlova mostu. Na tuto závěrečnou etapu rekonstrukce národní kulturní památky se chce připravit a předejít tak problémům, které nastaly při opravě mostovky a zábradlí mostu. Podle ředitelky Národního památkového ústavu Naděždy Goryczkové okamžitá oprava opláštění a pilířů není nutná:

"Já si myslím, že je jedině dobře, když se třetí etapa dobře připraví. Tak se můžeme vyvarovat řady nepřesností a chyb, které třeba nastaly při druhé etapě. Současně se domnívám, že ta druhá etapa by měla pomoci právě nastavit standardní kritéria a postupy pro tu třetí etapu."


Sir Charles Mackerras,  foto: ČTK
Ocenění za propagaci českého umění převzal v úterý v Praze Sir Charles Mackerras. Slavný dirigent a znalec české hudby dostal medaili Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění), kterou udílí ministerstvo kultury osobám cílevědomě přispívajícím k šíření dobrého jména české kultury v tuzemsku i v zahraničí. Sir Mackerras při převzetí medaile v Nosticově paláci mimo jiné řekl:

"Můžete si představit, jaká je to dnes pro mně čest obdržet tuto medaili. Praha se stala opravdu mým druhým domovem."