Týden v ČR

Barack Obama a Dmitrij Medveděv, foto: www.kremlin.ru
0:00
/
0:00

Praha se chystá na setkání prezidentů USA a Ruska, připravují se mimořádná bezpečnostní opatření. ODS řídí místopředseda a volební lídr Petr Nečas. Premiér Jan Fischer se v úterý setkal s předsedou slovenské vlády Robertem Ficem. V pražském Mánesu probíhá od pondělí třetí ročník Veletrhu fotografie - Prague Photo.

Praha se chystá na setkání prezidentů USA a Ruska, připravují se mimořádná bezpečnostní opatření. V pondělní přiletěly do Prahy přípravné týmy. Americký prezident Barack Obama a jeho ruský protějšek Dmitrij Medveděv 8. dubna v Praze podepíší novou smlouvu o snížení počtu jaderných zbraní. Ve čtvrtek prosákla na veřejnost informace, že se Barack Obama 8. dubna v Praze setká s prezidenty a premiéry zemí střední a východní Evropy.V rezidenci amerického velvyslance v Praze by se mohli objevit zástupci Slovenska, Polska, Maďarska, Rumunska, Bulharska, Slovinska, Chorvatska a pobaltských států.

Barack Obama a Dmitrij Medveděv, foto: www.kremlin.ru
Místem podpisu smlouvy bude Pražský hrad. Jestli bude uzavřený pro veřejnost, zatím není jisté. Podle šéfa pražské policie Martina Červíčka se o tom jedná:

"Pokud bude veřejné vystoupení, tak to bude obdobné jako při minulé návštěvě prezidenta Spojených států. Tam nedošlo k úplnému uzavření, ale bude tam nějaký režim nastaven."

V ulicích Prahy bude v pohotovosti tisíc policistů a další specialisté.


Mirek Topolánek, foto: ČTK
ODS řídí místopředseda a volební lídr Petr Nečas. Pravomoci předsedy mu předal Mirek Topolánek. Oficiálně na svou funkci ale rezignuje na výkonné radě 12. dubna. Takový je výsledek čtvrtečního jednání grémia strany. Topolánkův krok, který sám nazval podmíněnou rezignací, hodnotí členové nejužšího vedení strany jako korektní a odpovědný. Podle volebního lídra ODS Petra Nečase pomůže k čitelnosti strany směrem k voličům:

"Pan předseda k dnešnímu předal veškeré pravomoci k řízení Občanské demokratické strany mně jako lídrovi ODS a místopředsedovi ODS s tím, že k 12. dubnu je svolána výkonná rada, která odsouhlasí toto řešení a ke stejnému datu pan předseda rezignuje na funkci předsedy ODS. Tento krok znamená zklidnění dovnitř ODS, znamená zklidnění i ve vztahu k našim voličům."

Podle předsedy Senátu Přemysla Sobotky, který Mirka Topolánka jako první k odchodu vyzval, tím dal najevo, že mu na ODS záleží. Topolánkův odchod podle Přemysla Sobotky ODS prospěje:

"Já teď nebudu mluvit jenom za sebe, ale budu mluvit za ty stovky mailů, SMS, telefonátů a osobních setkání. Lidé to vnímají velmi pozitivně a naši voliči se v daném okamžiku vrací zpátky k nám, k ODS. Je to jasné, je to čitelné a lidé chápou, že tento krok bylo potřeba udělat,"

Avizovaný odchod Mirka Topolánka z čela ODS podle politiků ostatních stran výrazně její charakter nezmění. Politologové se shodují, že to ODS spíše prospěje. Petr Nečas je podle nich zkušenější a bude lepším lídrem než první místopředseda David Vodrážka.


Robert Fico (vlevo) a Jan Fischer, foto: ČTK
Premiér Jan Fischer se v úterý setkal s předsedou slovenské vlády Robertem Ficem. Ve vile druhého československého prezidenta Edvarda Beneše v Sezimově Ústí jednali o energetické bezpečnosti, dostavbě elektrárny v Jaslovských Bohunicích, výstavbě silnic a dálnic, Evropské unii a NATO. Premiér Fischer ještě před jednáním řekl, že zajímavé budou také otázky fungování Visegrádské skupiny:

"Ta V čtyřka nabírá poměrně silný dynamismus, a Slovensko bude předsedat V 4, čili bude zajímavé si vyslechnout slovenské priority pro řízení V čtyřky."

Podle premiéra Fica se čeští partneři budou z poloviny podílet na dostavbě jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích. Obě země čekají v dohledné době také volby. Zatímco slovenský premiér kandiduje, český potvrdil, že ke vstupu do aktivní politiky se rozhodně nechystá.


Kvalitnější a efektivnější věda a lepší přenos jejích poznatků do praxe. To je cíl společného projektu Biotechnologického a biomedicínského centra Akademie věd a Univerzity Karlovy nazvaného Biocev, který jeho organizátoři v úterý představili veřejnosti. Projekt, jehož základem je vybudování společného výzkumného centra ve Vestci u Prahy, stojí na třech základních pilířích, které popsal jeho manažer Jan Rajnoch:

"První z nich je kvalitní výzkum a vývoj. Cílem této oblasti je propojit, spojit a fyzicky koncentrovat na jednom místě ty nejlepší z nejlepších nejen z těch uvedených institucí, ale i špičkové vědce zejména ze zahraničí. Druhým pilířem je dávání. Samozřejmě ten projekt by se měl podílet na vzdělávání mladých vědců. A třetí pilíř je transfer technologií, spojení mezi výzkumnou základnou a průmyslovou oblastí nebo k oblasti, ve které dochází k aplikaci výsledků výzkumu a vývoje."

Příští týden by se mělo ministerstvo školství podle vědeckého koordinátora projektu Václava Pačese vyjádřit k tomu, jak projekt naplňuje požadavek návaznosti na firmy. Světoví odborníci, kteří projekt hodnotili, kladli důraz na spolupráci Biocevu s podobnými centry v Evropě i s jinými univerzitami v Česku i zahraničí, nejen s Univerzitou Karlovou.


Foto: Adam Bartas (The Chemistry Gallery)
V pražském Mánesu probíhá od pondělí třetí ročník Veletrhu fotografie - Prague Photo. Potrvá až do neděle a představuje snímky renomovaných i méně známých autorů. Podle výkonné ředitelky Ivy Nesvadbové na veletrhu představuje 25 galerií tvorbu dvou stovek fotografů:

"To znamená, že lidé najdou všemožné chutě fotografie, ať už je to fotografie aranžovaná, dokonce i studentská, reportážní atd. Dali jsme letos velký prostor také školám, takže uvidí práce pěti výtvarných vysokých škol z celé České republiky. Dokonce máme školu z Bratislavy - Vysoká škola výtvarných umění."

Veletrh nabízí i řadu doprovodných programů, na dalších místech Prahy se pak budou během celého jara konat kurátorské výstavy fotografie; společně tvoří novou přehlídku fotografie s názvem Prague Photo Festival, který potrvá až do 10. května.