Týden v ČR

Štefan Füle, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Český kandidát na eurokomisaře Štefan Füle u většiny europoslanců uspěl. Tempo zadlužování Česka a nutnost šetřit - to je důvod schůzek premiéra Jana Fischera s předsedy stran, které mají ve sněmovně své kluby. Zůstane výše mateřské na loňské úrovni a dostanou důchodci mimořádný příspěvek k penzi? Tisící transplantaci krvetvorných buněk provedli lékaři Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Svatém Kopečku v Olomouci byla v úterý po třech letech opět plně přístupná veřejnosti.

Štefan Füle,  foto: ČTK
Český kandidát na eurokomisaře Štefan Füle u většiny europoslanců uspěl. Tříhodinové úterní slyšení v Evropském parlamentu přestál bez jakýchkoliv potíží. Řada poslanců českého politika vyzdvihla především při srovnání s pondělním vystoupením unijní ministryně zahraniční Catherine Ashtonové. I slovenský europoslanec Eduard Kukan si myslí, že Štefan Füle obstál lépe:

"Bol ľudskejší, hovoril nefrázovite, vytvoril dobré, pozitívne ovzdušie, atmosféra v tej miestnosti bola, myslím si, veľmi dobrá. A keby sme to hodnotili aj podľa signálov, ktoré sú v politike dôležité, aplauz, ktorý obdržal po svojom vystúpení, bol minimálne dva a pol krát dlhší a srdečnejší, ako aplauz, ktorý dostala baronesa Ashtonová."

I sám Štefan Füle je se svým vystoupením v Evropském parlamentu spokojený. Údajně jej nepřekvapila žádná otázka. Po slyšení se mu dostalo uznání jak od politiků evropské levice, tak i od pravicových lidovců. Dostával hlavně otázky týkající se rozšíření unie a sousedských vztahů s okolními zeměmi. To má mít jako eurokomisař na starosti:

"Pokud jde o obsah, musím říct, že šlo o férovou a velmi otevřenou výměnu názorů. Obecně musím říct, že z toho mám dobrý pocit, a jestli je tohleto příslib aktivní spolupráce mezi Evropským parlamentem a mnou, tak se na takovouto komunikaci těším."


Foto: Archiv Radia Praha
Tempo zadlužování Česka a nutnost šetřit - to je důvod schůzek premiéra Jana Fischera s předsedy stran, které mají ve sněmovně své kluby. Předseda vlády se už setkal s lidovci, zelenými a TOP 09, ve čtvrtek jednal s lídrem ODS Mirkem Topolánkem a s předsedou komunistů Vojtěchem Filipem. Návrhy, které by zvýšily výdaje rozpočtu, ve sněmovně prosazuje především levice. Premiér Fischer chce na politiky apelovat, aby přitom zvážili stav veřejných financí:

"Otevírání cesty ke zvýšení schodku státního rozpočtu na tento rok, nota bene rozpočtu, který již sněmovna schválila, považuji za velmi nebezpečné a samozřejmě s potenciální hrozbou pro celou makroekonomickou rovnováhu, pro obnovení růstu a pro stav veřejných financí."

Jak po schůzce s premiérem řekl Mirek Topolánek, jakékoli kroky, které by vedly ke zvýšení schodku státního rozpočtu, jsou nebezpečné. Oba se také shodli na nutnosti penzijní reformy. Podle Mirka Topolánka ODS plně podporuje záměr ministra financí Eduarda Janoty zřídit znovu tzv.Bezděkovu komisi:

"Já se nedomnívám, že ta komise může dojít k jinému závěru než ta první Bezděkova komise, a je spíše na vládách po volbách, aby nejpozději do roku 2012 realizovaly důchodovou reformu. A my jsme ochotni okamžitě začít spolupracovat."


Zůstane výše mateřské na loňské úrovni a dostanou důchodci mimořádný příspěvek k penzi? Na tyto otázky hledal ve středu odpověď sociální výbor sněmovny. Jak řekl jeho předseda Zdeněk Škromach, minimálně mateřská by podle něj podporu najít mohla:

"Pokud jde o mateřskou, tak tam jsme se více méně dohodli na tom, že to předkládají lidovci a jako vždy to nakonec sociální demokracie a komunisté asi podpoří. Myslím, že tam je šance poměrně velká, a zřejmě i někteří poslanci za ODS budou mít problém s tím, aby to nepodpořili. Pokud jde o třinácté důchody, tak tam mohu situaci těžko odhadnout. Bude asi záležet na konkrétní účasti jednotlivých poslanců."

Oba návrhy se snaží zmírnit dopady tzv. Janotova balíčku protikrizových opatření na některé skupiny lidí. Podle místopředsedy ODS Petra Nečase by se ale dohodnutý balíček už neměl měnit. I proto ODS nesouhlasí ani s návratem mateřské na loňskou výši:

"Toto snížení mateřské je jedním ze základních důvodů, proč my jsme řekli, že tzv. Janotův balíček přijímáme pouze se skřípějícími zuby. My jsme nabídli jiné druhy úspor na straně výdajů místo snížení mateřské, nicméně nad výsledným zněním tzv. Janotova balíčku nakonec bylo dosaženo širší politické shody. My jsme seriózní politická strana a držíme dohody."


Tisící transplantaci krvetvorných buněk provedli lékaři Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. První zákrok, kdy je dárcem buněk samotný pacient, provedli před 16 lety. Od té doby se úspěšnost léčby hodně zvýšila, řekl v úterý přednosta kliniky hematologie všeobecné nemocnice Marek Trněný:

"Úspěšnost léčby hodně závisí na tom, o jakou nemoc se jedná, v jaké je fázi. Jsou nemoci, kde po autologní transplantaci, když selže předchozí léčba, máme třeba šanci na vyléčení 60 procent. Jsou nemoci, kde víme, že pacienta ani touto léčbou nevyléčím, ale jsme schopni třeba prodloužit o několik let tu epizodu."

Ročně provedou lékaři Všeobecné fakultní nemocnice až 70 transplantací, při kterých je dárcem buněk sám pacient. Transplantace pomohla i pacientce Lucii z Prahy:

"Byla jsem připravovaná na autologní transplantaci a sama sobě jsme si darovala krevní buňky. Ta proběhla na podzim roku 2000 a zatím můj stav je dobrý. Úplným zázrakem bylo, když jsem čtyři roky po léčbě samovolně, přirozeně otěhotněla, kdy mi vlastně už nedávali vůbec žádnou šanci."


Foto: CzechTourism
Bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Svatém Kopečku v Olomouci byla v úterý po třech letech opět plně přístupná veřejnosti. Skončily v ní totiž opravy fresek a štukové výzdoby. Na opravách se podle restaurátora Tomáše Rafla vystřídalo několik desítek odborníků:

"Těch lidí bylo několik desítek. Jenom 14 malířů se tu vystřídalo, moře mých kolegů sochařů, ale i štukatérů, štafírů, zlatičů, vitráže se dělaly. Tam těch řemesel nebo uměleckých disciplín bylo mnoho."