Týden v ČR

nosorozec_hk.jpg
0:00
/
0:00

Zákon o státním rozpočtu na příští rok bude platit. Rusko chce na americký systém protiraketové obrany zareagovat vyvíjením dalších útočných systémů. Z armády odchází skoro 1700 vojáků z povolání a přes 2 tisíce občanských zaměstnanců. Aféra s falešnými tituly na plzeňských právech už má první oficiální resumé. Čtyři nosorožci severní bílí, kteří před dvěma týdny zamířili z Česka do Afriky, zvládají přesun zatím bez komplikací.

Zákon o státním rozpočtu na příští rok bude platit. V neděli ho v přímém přenosu televize Prima podepsal prezident Václav Klaus. Rozpočet počítá s rekordním schodkem 163 miliard korun. Václav Klaus ho kvůli vysokému schodku kritizoval, avšak již dříve dal najevo, že jej podepíše, aby nenastalo rozpočtové provizorium. Vláda, která tento rok vzejde z parlamentních voleb, ale bude muset podle Václava Klause veřejné finance stabilizovat:

"Naším jediným úkolem bude stabilizovat veřejné finance, a to bude bolet. Jestli se já něčeho bojím pro příští rok nebo roky následující, tak to není to, že by podniková sféra se nevrátila k normálnímu ekonomickému růstu. Toho já se nebojím. Potíže bude mít stát se svým hospodařením, se svým rozpočtem, jak ho stabilizovat. Lidé nebudou chtít platit větší daně, ale nebudou chtít, aby dostávali méně toho, na co si zvykli. Jak tohleto řešit, to je strašně těžký úkol."

Za nejvýznamnější vnitropolitickou událost loňského roku považuje prezident Václav Klaus březnový pád vlády premiéra Mirka Topolánka.


Vladimír Putin,  foto: ČTK
Rusko chce na americký systém protiraketové obrany zareagovat vyvíjením dalších útočných systémů. Při úterní návštěvě Vladivostoku to prohlásil ruský premiér Vladimir Putin. Podle něj by nové zbrojení mělo zajistit rovnováhu mezi USA a Ruskem. Komunisté podle předsedy svých poslanců Pavla Kováčika vnímají vyjádření Putina hlavně jako odpověď na kroky USA:

"Vyjádření pana premiéra Putina jsou reakcí na činy, slova nebo přípravy Spojených států. V tomto smyslu to beru jako obrannou reakci Ruska."

Podle bývalého ministra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry z ODS je Putinovo nové vyjádření důkazem toho, že je v zájmu Česka být součástí systému, který bude dbát na ochranu nás i našich spojenců:

"Rusku se v tomto ohledu nedá věřit, a kdo si toto poučení z naší historie neodnesl, je blázen nebo přinejmenším absolutně nezodpovědný člověk. Těšíme se dneska nejlepším bezpečnostním garancím v historii společně se Spojenými státy a západní Evropou."


Z armády odchází skoro 1700 vojáků z povolání a přes 2 tisíce občanských zaměstnanců. Snižování počtu zaměstnanců ohlásil ministr obrany Martin Barták v souvislosti s tím, že rezort musí šetřit, protože má na příští rok zhruba o sedm miliard nižší rozpočet než letos. I přes škrty bude armáda nadále akceschopná, ujistil v úterý šéf rezortu:

"Zatím ty škrty ani predikce není taková, abychom se museli obávat, že by funkce armády, a to jak v mezinárodních operacích nebo na našem území, byla omezena."

Úspory se zatím příliš netýkají nákupů vojenské techniky. Minulý měsíc obrana podepsala smlouvu na dodávku 90 lehkých obrněných vozidel Iveco za více než 3,5 miliardy korun. Zastaven nebude ani nákup transportérů Pandur II, za které vojáci v příštích letech zaplatí celkem 14 miliard korun.


Aféra s falešnými tituly na plzeňských právech už má první oficiální resumé. Závěrečnou zprávu v pondělí zveřejnila Západočeská univerzita. U čtrnácti z 63 absolventů našla nezávislá komise vážná pochybení. Zpráva například potvrdila, že někteří zájemci byli přijati bez přijímacích zkoušek. Jaká další porušení pravidel komise konstatovala, řekl rektor Západočeské univerzity Josef Průša:

"Nejzávažnějšími problémy byly předmětové zkoušky a obhajoby, kde mnohdy zkoušející oborově nepříslušeli danému předmětu. Týkalo se to zejména jazyků, dále některých dalších předmětů. Někteří zkoušející nebyli jmenováni do komisí, předem schváleni vědeckou radou a neprojednáni oborovou radou. To bych řekl, že byly ty nejzávažnější problémy."

Ve všech čtrnácti případech doporučila komise prověřit disertaci a ve hře je dokonce odebrání titulu.


Čtyři nosorožci severní bílí, kteří před dvěma týdny zamířili z Česka do Afriky, zvládají přesun zatím bez komplikací. Ojedinělá akce, která má přispět k záchraně tohoto ohroženého druhu, se chystala několik měsíců. Podle ředitelky Královédvorské zoologické zahrady Dany Holečkové se nosorožci cítí výborně. Svědčí prý o tom i neustálý zájem dvou samců o dvě samice:

"Naši samci vždycky projevovali zájem o ta děvčata. Problém, proč jsme vlastně nebyli úspěšní v reprodukci tak, jak bychom si přáli, není v samcích. Ti jsou vždy připraveni. Ten je v samicích, u nichž právě nedostatek potřebného sociálního teritoriálního chování, možná v kombinaci s potravou, způsobuje, že v zoologických zahradách se jižní i severní poddruh bílého nosorožce množí velmi sporadicky."

Podle ředitelky Holečkové teď musí odborníci v rezervaci několik měsíců čtyři zvířata z Česka pečlivě sledovat.