Týden v ČR

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Prezident Václav Klaus v pondělí jmenoval tři nové ministry. Poslanci ve středu poslali návrh státního rozpočtu pro příští rok do závěrečného schvalování. Rekordní nárůst státního dluhu se neobejde bez důsledků. Přetlačovanou s policisty, hlasitým pískotem před sněmovnou a předáním petice poslancům vyvrcholila středeční demonstrace farmářů v centru Prahy. Ústecký kraj zvažuje, že by od rodiny Lobkowiczů koupil nebo si pronajal horu Říp.

Zleva: Jan Fischer, Juraj Chmiel, Jan Dusík a Pavel Zářecký, foto: ČTK
Prezident Václav Klaus v pondělí jmenoval tři nové ministry. Šéfem ministerstva pro evropské záležitosti se stal dosavadní český velvyslanec v Austrálii Juraj Chmiel, který nahradil Štefana Füleho:

"Míním úzce spolupracovat s ministerstvem zahraničních věcí, s dalšími resorty, a samozřejmě s panem eurokomisařem, protože agenda rozšíření byla prioritou a nadále bude. Je to nová, zajímavá výzva, i když je jenom na šest, sedm měsíců. Myslím si ale, že i za tu dobu se dá udělat hodně. A hlavní priorita je teď uvedení Lisabonské smlouvy do praxe v České republice,"řekl nový ministr Juraj Chmiel.

Šéfem legislativní rady vlády je Pavel Zářecký a ministerstvo životního prostředí převzal po Ladislavu Mikovi jeho dosavadní náměstek Jan Dusík. Toho bude v prosinci čekat summit OSN ke změnám klimatu v Kodani:

"Předpokládám především, že to, s čím pojede česká vláda do Kodaně, bude do značné míry totožné s tím, co bude zastávat Evropská unie. Takže z toho my dlouhodobě vycházíme a nemyslím si, že bychom to měli nějak významně měnit."


Jan Fischer a Eduard Janota, foto: ČTK
Poslanci ve středu poslali návrh státního rozpočtu pro příští rok do závěrečného schvalování. Při druhém čtení navrhli přesuny v řádu miliard korun. Jen ČSSD by chtěla mezi jednotlivými kapitolami přesunout téměř 12 miliard korun. Své požadavky přednesli i lidovci, TOP 09 a komunisté. Proti tomu, aby se vládní návrh státního rozpočtu takto měnil vystoupil místopředseda ODS Petr Nečas:

"V rámci návrhů, které tady zazněly, pokud budou přijaty, tak budou naprosto vygumovány prakticky všechny úspory, které byly součástí vládního protideficitního balíčku, a že z tohoto rozcupovaného trhacího kalendáře zůstane prakticky pouze masivní zvýšení daní o více než 60 miliard korun. I ten maličký kousíček úspor, které tam ještě zůstaly po hlasování sněmovny, přijetím těchto pozměňovacích návrhů zmizí."

Sociální demokraté chtějí přidat na přímé platby zemědělcům, sociální služby a platy státních zaměstnanců. V případě, že by poslanci schválili všechny navržené změny v rozpočtu, ministr financí Eduard Janota by zvažoval svou rezignaci. Slíbil jen zvýšení částky na sociální služby:

"Já sám jsem si dal za úkol, že do třetího čtení se ještě setkám s předsedy poslaneckých klubů a pokusím se osobně řešit záležitost, která se týká sociálních služeb. My jsme na toto téma jednali s panem premiérem i s hejtmany a dali jsme určitý příslib, protože jsme respektovali a vnímali problém, který tam vznikl. My jsme opravdu oproti roku 2006 výdaje do této oblasti ztrojnásobili."

Státní rozpočet pro rok 2010 budou poslanci schvalovat příští středu.


Foto: archiv Radia Praha
Rekordní nárůst státního dluhu se neobejde bez důsledků. Jak u úterý oznámilo ministerstvo financí, stát hospodařil ke konci listopadu se schodkem skoro 170 miliard korun, což je nejhorší výsledek za dobu České republiky. Prudký nárůst veřejného zadlužení ohrožuje podle analýzy renomovaných ekonomů tuzemské podniky a snižuje budoucí hospodářský růst. Ten už podle bývalého viceguvernéra České národní banky Luďka Niedermayera nedosáhne šesti procent jako před krizí:

"Už kvůli tomu, že krize vytvořila velký nadbytek existujících kapacit. To znamená, že bude třeba méně investovat, a my, jako země, ve které se investovalo hodně, budeme sklízet negativní důsledky tohoto. Zároveň už nejsme ta země zdaleka nejlevnější, to znamená, že naše konkurenční pozice v získávání některých výrob bude slabší. Myslím, že kdybychom rostli v následujících řekněme pěti letech kolem tří procent, tak bych byl velice spokojený."

Český průmysl se však začíná stabilizovat. Produkce průmyslových firem se v říjnu oproti loňskému roku snížila o 7,3 procenta. Jde o nejnižší pokles za poslední rok. Ekonomové ale upozorňují, že v pondělí zveřejněná čísla vypadají opticky lépe, protože se srovnávají s loňským říjnem, kdy se začal domácí průmysl už propadat. Oldřich Körner ze Svazu průmyslu a dopravy také upozorňuje na to, že hodnota nových zakázek firem se meziročně propadla o 11 procent:

"V současné době je hlavním problémem propad domácí poptávky, kdy se ekonomika jakoby nasákla dopady recese z vnějšku a zhoršila se i finanční situace firem. To se projevuje mimo jiné v tom, že se snižuje jejich poptávka a snižuje se také poptávka obyvatelstva."


Foto: ČTK
Přetlačovanou s policisty, hlasitým pískotem před sněmovnou a předáním petice poslancům vyvrcholila středeční demonstrace farmářů v centru Prahy. Zemědělci v petici požadují navýšení rozpočtu o 5,5 miliardy. Prezident Agrární komory Jan Veleba vysvětlil, že z této částky by mělo ministerstvo zemědělství najít 4 miliardy uvnitř rezortu, zbylou miliardu a půl pak poslanci v jiných oblastech:

"Pokud se to podaří, pak ten rozpočet s využitím veškerých zdrojů uvnitř kapitoly ministerstva zemědělství je sestavitelný, podle našich názorů. Druhý výstup, sdělení občanům ale i politikům, je, že české zemědělství se vydalo špatnou cestou. V podstatě je na začátku úpadku."

Nedostatek financí může souviset i s politikou Evropské unie, která novějším členským zemím dává nižší dotace. Jak řekl předseda Svazu chovatelů českého strakatého skotu Roman Šustáček, tuzemské zemědělství to znevýhodňuje:

"Když to řekneme velice obecně a spočítáme dohromady veškeré prostředky, které přijdou pro našeho zemědělce z Evropské unie a naše dorovnání, tzv. národní, tak kdyby to bylo maximum, jsme pořád na nějakých 60 procentech úrovně například Německa, Rakouska a podobně. Samozřejmě to souvisí s úrovni ekonomiky státu, ale myslím si, že při vstupních dohodách se na to mělo myslet. Dnes jsme tímto ve velké nevýhodě."


Ústecký kraj zvažuje, že by od rodiny Lobkowiczů koupil nebo si pronajal horu Říp. Nedávno kvůli tomu založil obecně prospěšnou společnost Říp, která se má o památný vrcholek starat. Jak ve středu uvedl krajský radní pro cestovní ruch Radek Vonka, v tuto chvíli nelze říct, zda by kraj chtěj horu skutečně koupit:

"Rozhodně to v této chvíli nelze říct, protože když se jakákoliv národní kulturní památka na území České republiky prodává, v jakémkoliv případě má předkupní právo stát. Takže tato otázka v této chvíli vůbec není na stole."