Týden v ČR

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Česko je připraveno podílet se na novém americkém systému protiraketového štítu. Dokončení ratifikace Lisabonské smlouvy do prosince - to je jedna z priorit kabinetu Jana Fischera. Poslanci v pátek propustili do druhého čtení návrh státního rozpočtu na příští rok. Česko má první oběť prasečí chřipky. Novým trenérem české fotbalové reprezentace se v úterý stal Michal Bílek, který byl dosud asistentem prozatímního kouče Ivana Haška.

Jan Fischer (vlevo) a Joe Biden, foto: ČTK
Česko je připraveno podílet se na novém americkém systému protiraketového štítu. V listopadu proto přijede do Prahy tým expertů. Po pátečním jednání v Praze o tom informovali americký viceprezident Joe Biden a český premiér Jan Fischer:

"Česká republika je připravena se na koncipování takovéto nové architektury podílet, hledat si v ní své místo. Samozřejmě jak budeme získávat nové informace, věcné, časové a podobně, tak si to místo v té architektuře hledat, konkretizovat, a budeme si ho hledat sami. Americká strana považuje tuto zemi za dostatečně dospělou po těch dvaceti letech budování demokracie, aby mohla brát odpovědnost i za takováto rozhodnutí."

Jan Fischer, foto: ČTK
Podle Jana Fischera má Česko zájem na naplnění řady vzájemných dohod o vědě, výzkumu či vzdělávání:

"Dostalo se nám ujištění, že americká strana má plný zájem na těchto projektech pokračovat, respektive otevřít nové. To není dnes jednosměrná cesta nějakého přelévání know-how ze Spojených států do České republiky, to je o aktivní účasti našich vědců, kteří jsou schopni nabídnout svůj talent, kumšt a know-how i v takových oblastech, jako je například kosmický výzkum a další oblasti. Čili není to pouze o obranném výzkumu."

Americký viceprezident a český premiér diskutovali i o energetické bezpečnosti a diverzifikaci energetických zdrojů.


Foto: ČTK
Dokončení ratifikace Lisabonské smlouvy do prosince - to je jedna z priorit kabinetu Jana Fischera. Při středeční sněmovní prezentaci základních cílů vlády do řádných voleb na jaře příštího roku premiér poslance ujistil, že bude jednat o tom, aby podmínka, kterou si dal prezident Václav Klaus k Lisabonské smlouvě, byla splněna. Současně sdělil, že vláda nebude zahajovat nové privatizace nebo vyhlašovat velké státní zakázky.

"Považuji však za nezbytné, aby rozhodla o těch, které jsou již v běhu. Není možné odkládat rozhodnutí v případě privatizace ČSA a nebude možné jej odložit ani v případě tzv. ekologické superzakázky. Nicméně v obou případech slibuji, že vláda rozhodne odpovědně a výhradně na základě dlouhodobé ekonomické výhodnosti pro stát. Konečně v případě Ruzyňského letiště nebudu podporovat, aby vláda pokračovala v přípravě jeho privatizace."

Priority kabinetu do řádných voleb shrnul premiér Fischer do jedenácti bodů. Pokud nenastane nepředvídaný propad ekonomiky, nebude už vláda předkládat sněmovně další verzi balíku úsporných opatření. Ekonomická krize však podle premiéra není minulostí, a proto chce vládu vést k opatrnosti a šetření.

Předseda ODS Mirek Topolánek zhodnotil priority vlády jako střídmé a realistické:

"Přál bych si, aby jeho dnešní slovo zároveň obsahovalo ujištění, že se razantně postaví proti jakýmkoliv postranním snahám upravovat dílčími zásahy už jednou schválené vládní návrhy. Varoval bych před vznikem dvou vlád. Jedné Fischerovy vlády, která bude sedět ve Strakově akademii, a té druhé, která bude sedět tady ve sněmovně a pomocí poslanecké většiny komunistů, socialistů, případně dalších, opravovat Janotův balíček, upravovat rozpočet špatným směrem a skutečně vládnout."


Foto: ČTK
Poslanci v pátek propustili do druhého čtení návrh státního rozpočtu na příští rok. Už dříve schválený úsporný balíček počítá s tím, že by se neměl schodek rozpočtu vyšplhat nad 163 miliard korun. V prvním čtení poslanci schvalovali příjmy, výdaje a schodek rozpočtu. V dalším čtení už čekají návrh pozměňovací návrhy. Poslanec ODS Petr Bratský už má svou představu:

"Tam se odehraje trošku vize do budoucna a já jsem proto připravil některé tabulky. Jsem velmi rád, že i panu ministrovi Janotovi se líbily a požádal mě, abych mu je poslal. Z takového národohospodářského hlediska, řadu posledních deseti let a kam bychom se asi chtěli ubírat, do kterých resortů nalít třeba trochu více peněz, abychom to procento jejich resortu trochu vylepšili. Jestli chceme dát více do školství, abychom se nad tím zamysleli. Když ne pro příští rok, tak aspoň na další léta."

Jak potvrdil místopředseda ČSSD Milan Urban, jeho strana bude chtít výhrady k rozpočtu řešit v dalších čteních:

"My máme problém s Janotovým balíčkem, ale na druhou stranu větší problém by byl, kdyby nebyl schválen žádný rozpočet. Budeme se tady snažit pozměňovacími návrhy změnit některé věci, jako je výrazné snížení platů pro učitele, dorovnat platby pro zemědělce, a budeme se snažit také nesnižovat mateřskou tak, jak je v Janotově balíčku navrženo."


Nemocnice v Karlových Varech, foto: ČTK
Česko má první oběť prasečí chřipky. V Karlových Varech ve čtvrtek zemřela v nemocnici žena se srdečními problémy. Její stav byl vážný i bez chřipky, ta ale její stav zkomplikovala. Primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení karlovarské nemocnice Roman Brázdil však bezprostředně poté řekl, že pacientka nezemřela v souvislosti s prasečí chřipkou, ale na selhání srdce a komplikace:

"My jsme tu pacientku při prvním kontaktu vyšetřovali samozřejmě i na vir z prasečí chřipky a je tam podezření, že tento vir bude u ní prokázán. Zatím naše závěry ověřuje Národní referenční laboratoř."

V pátek tato laboratoř potvrdila u zemřelé ženy nákazu prasečí chřipkou.


Michal Bílek, foto: ČTK
Novým trenérem české fotbalové reprezentace se v úterý stal Michal Bílek, který byl dosud asistentem prozatímního kouče Ivana Haška. Na jmenování Bílka se jednomyslně shodl výkonný výbor Českomoravského fotbalového svazu. Michal Bílek má jasno nejen o složení realizačního týmu (za asistenty by chtěl Františka Komňackého, Luďka Klusáčka a Jana Stejskala), ale i o pojetí hry:

"Já vyznávám agresivnější pojetí, rychlejší, samozřejmě hru musíme mít založenou na posílení defenzivy s tím, že po ztrátě balónu okamžitě začínáme pracovat na jeho získání. Takže chci do té hry přidat víc rychlosti a agresivity tak, jako se hraje v předních evropských týmech."