Týden v ČR

Švédský premiér Fredrik Reinfeldt, photo: CTK
0:00
/
0:00

O Lisabonské smlouvě ve čtvrtek telefonicky mluvili švédský premiér Fredrik Reinfeldt s prezidentem Václavem Klausem. Švédsko jako předsednický stát Evropské unie zajímá Klausův postoj. Prezidentův mluvčí Radim Ochvat rozhovor pouze potvrdil:

Švédský premiér Fredrik Reinfeldt, photo: CTK
O Lisabonské smlouvě ve čtvrtek telefonicky mluvili švédský premiér Fredrik Reinfeldt s prezidentem Václavem Klausem. Švédsko jako předsednický stát Evropské unie zajímá Klausův postoj. Prezidentův mluvčí Radim Ochvat rozhovor pouze potvrdil:

"Pan prezident telefonicky hovořil s předsedou Rady Evropské unie a předsedou vlády Švédského království Fredrikem Reinfeldtem na jeho žádost. Předmětem rozhovoru byl probíhající ratifikační proces Lisabonské smlouvy v České republice."

O čem přesně prezident Klaus v telefonátu mluvil, ale mluvčí sdělit nechtěl. Švédský premiér Reinfeldt nicméně agentuře Reuters sdělil, že Václav Klaus požaduje před podepsáním ratifikačního dokumentu, aby byla ke smlouvě připojena poznámka týkající se listiny základních práv. Prezident je známým odpůrcem lisabonské reformní smlouvy Evropské unie a bez jeho podpisu není ratifikace v Česku možná. Prezident teď čeká na rozhodnutí Ústavního soudu, který dokument posuzuje.

Předseda Senátu občanský demokrat Přemysl Sobotka je přesvědčen, že prezident Václav Klaus bude respektovat ústavní pořádek a po rozhodnutí Ústavního soudu podepíše Lisabonskou smlouvu. Řekl to po čtvrtečním jednání se švédskou ministryní pro evropské záležitosti Cecilií Malmströmovou:

"Byla velmi korektní, stejně jako premiér Švédska, žádný tlak nevyvíjela, získávala znalostí včetně toho, že se sešla s kolegou Oberfalzerem, představitelem sedmnáctky senátorů. Dohodli jsme se na tom, že v daném okamžiku nikdo neumí říct časový horizont, kdy rozhodne Ústavní soud. Předpokládáme ale, že bude tak, jak avizoval, zrychleně jednat a že budeme všichni ctít to rozhodnutí. Předpokládaný výsledek teď nikdo neumí určit."

Podle předsedy Senátu si celá Evropská unie přeje, aby byl do konce roku celý ratifikační proces v Česku ukončen. Švédskou ministryni pro evropské záležitosti také ujistil, že ze Senátu, jak slíbila skupina 17 senátorů, už další ústavní stížnost na Lisabonskou smlouvu neodejde.


Premiér Jan Fischer, photo: CTK
Ústavní soud v úterý odmítl návrh skupiny senátorů na zrušení novely zákonů o jednacích řádech Poslanecké sněmovny a Senátu. Novela zavádí takzvaný vázaný mandát. Ten má v návaznosti na Lisabonskou smlouvu zabránit kabinetu v převodu pravomocí na unijní úroveň bez souhlasu obou komor Parlamentu. Premiér Jan Fischer rozhodnutí Ústavního soudu uvítal. Podle něj nás přibližuje k ratifikaci Lisabonské smlouvy.

"Rozhodnutí Ústavního soudu ve věci tzv. prvního podání skupiny senátorů vítám. Myslím si, že je to dalším významným krokem, který nás přibližuje k výsledku, tedy k ukončení ratifikačního procesu a k připojení podpisu prezidenta pod Lisabonskou smlouvu. Já jsem hluboce přesvědčen, že se nám ji podaří ratifikovat v České republice, a jsem přesvědčen, že se to povede do konce roku."

Senátor ODS Jiří Oberfalzer, spoluautor stížnosti na novely, byl krokem Ústavního soudu zklamán:

"Já to mohu vnímat jedině jako porážku svrchovanosti České republiky."

Šéf ústavněprávního výboru Poslanecké sněmovny Marek Benda z ODS to ale vidí jinak:

"Je to porážka snahy stále všechny věci související s Lisabonem posílat na Ústavní soud."

U soudu však leží i další stížnost senátorů, tentokrát na Lisabonskou smlouvu jako celek. Soudci se jí ale budou zabývat v samostatném řízení. Veřejné jednání by mohlo být do měsíce.


Vláda v pondělí udělala další krok k tomu, aby si u nás mohli cizinci legálně kupovat domy. Schválila návrh novely devizového zákona, která po formální stránce uvádí do souladu evropské právo se zákony České republiky. Teď ji vláda předloží sněmovně, vysvětlil premiér Jan Fischer:

"Tím jdeme naproti tomu, že občané členských států Evropské unie mohou nabývat nemovitosti, zejména se to týká bytů, protože nám skončilo pětileté období, kdy jsme z toho byli vyjmuti. Ta změna se naopak netýká zemědělské půdy a lesů, kde je ta derogace sedmiletá a zbývají ještě dva roky."


Vzděláváním proti krizi chtějí bojovat školští odboráři. V úterý předali petici s tímto názvem předsedovi příslušného senátního výboru. Odboráři chtějí oslovit nejenom Senát, ale i vládu a Poslaneckou sněmovnu, aby se prostředky na vzdělávání dál nesnižovaly. Podle předsedy školských odborů Františka Dobšíka je pod peticí skoro sto tisíc podpisů:

"Je to řádově velmi výrazně ke sto tisícům. Týká se to celého regionálního školství, takže jsme podpisy sbírali od zaměstnanců a příznivců školství od mateřských škol až po střední školy. Petiční akci jsme ukončili 30. září s tím, že podpisy pořád chodí a jsme za to velmi rádi."

Odbory zatím chtějí mít čas na jednání. Pokud to ale bude bez výsledku, nevylučují další akce.


Příští vlna/next wave... - tak se jmenuje festival divadelního okraje a kulturní alternativy, který v úterý začal v Praze. Po sedm dnů lze navštívit představení souborů a uměleckých osobností české nezávislé scény. Mimořádnou událostí je podle producenta Jakuba Matějky premiéra opery-oratoria Vladimíra Franze Údolí suchých kostí:

"Tuto velkou hudební plochu nazkoušel soubor Ars Brunensis Chorus a účinkuje v něm téměř 70 lidí. Je to projekt, který nyní jen hudební, ale jedná se o scénické provedení, kde byl kladen důraz na to, aby se podařilo celý sbor rozpohybovat. A tak se můžeme těšit na poměrně působivé jevištní provedení."