Týden v ČR

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Událost roku - i tak se hodnotí víkendová návštěva papeže Benedikta XVI. v Česku. Senátoři hlavně z ODS předložili v úterý Ústavnímu soudu dlouho ohlášený návrh na další přezkoumání Lisabonské smlouvy, která má určit pravidla budoucího fungování Evropské unie. Vláda ve středu předložila Poslanecké sněmovně návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem téměř 163 miliardy korun. Výroba bižuterie v Jablonci končí. Už jsou známy nejméně a nejvíce veřejnosti otevřené úřady České republiky.

Foto: ČTK
Událost roku - i tak se hodnotí víkendová návštěva papeže Benedikta XVI. v Česku. Naposledy Svatý otec navštívil Českou republiku před dvanácti lety. Jan Pavel II. tu byl dokonce třikrát, a jako Polákovi mu tehdy nedělalo potíže promluvit k věřícím česky. Velkou snahu v tomto směru prokázal však i sám Benedikt XVI., když v sobotu promluvil na ruzyňském letišti:

"Mám velikou radost, že mohu být dnes v České republice, a jsem vám všem hluboce vděčný za srdečné přivítání. Díky vám všem. Musím říci, že jsem se opravdu dlouho těšil na tyto dny mezi vámi v České republice, kterou hrdě nazýváte země česká, domov můj. Srdečné díky."

Poté se Svatý otec poklonil Pražskému Jezulátku. Sošce, které katolíci po celém světě připisují zázračnou moc, přinesl jako svůj dar zlatou korunku. Jedním ze dvou vrcholů papežovy návštěvy v Česku byla nedělní mše v Brně. Na letištní ploše v Tuřanech se sešlo kolem 120 tisíc poutníků z Moravy, ale také z Čech, Slovenska, Rakouska, Polska a dalších zemí.

Foto: ČTK
V pondělí zavítal Svatý otec do Staré Boleslavi. Papež tu na mši oslovil zejména mládež a vyzval ji, aby se nenechala svést ke konzumnímu způsobu života. Jako mimořádnou hodnotil papežovu návštěvu katolický kněz, profesor Karlovy univerzity a prezident České křesťanské akademie Tomáš Halík:

"Například sám fakt, že papež tak krásně před celým světem hovořil o vznešenosti našeho národa, o kvalitě naší kultury, to v době, kdy naše země nemá příliš dobrý mezinárodní zvuk, díky těm komediálním veletočům na naší politické scéně, zdržování Lisabonské smlouvy a tak dále, tak v této době, když papež řekne před světem tato velká slova o naší zemi, to je vlastně reklama k nezaplacení."


Foto: ČTK
Senátoři hlavně z ODS předložili v úterý Ústavnímu soudu dlouho ohlášený návrh na další přezkoumání Lisabonské smlouvy, která má určit pravidla budoucího fungování Evropské unie. Kritici krok senátorů pokládají za obstrukci kvůli oddálení ratifikace smlouvy. Podle nich to ohrozí pozici a vliv Česka v rámci unie. Předseda ODS Mirek Topolánek po jednání s předsedou Evropské komise José Barrosem vyslovil obavy, že v případě průtahů s ratifikací by Česko mohlo přijít o svého komisaře. Nová komise by se totiž sestavovala podle smlouvy z Nice, a ta počítá s méně než 27 komisaři:

"Pokud nebude ratifikována Lisabonská smlouva a v případě irského ANO díky nepodpisu českého prezidenta, bude redukována Evropská komise. Nepochybně názor té šestadvacítky, bez České republiky, bude, aby byla redukována právě o Českou republiku. A i kdyby náhodou toto procedurálně neprošlo, kdyby se mělo o tom hlasovat jednomyslně a Češi by byli proti, tak Evropský parlament nepochybně českého komisaře neschválí."


Foto: archiv Radia Praha
Vláda ve středu předložila Poslanecké sněmovně návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem téměř 163 miliardy korun. K tomuto číslu dospělo ministerstvo financí po schválení úsporného balíčku minulý týden ve sněmovně. Další navrhované změny vláda podle premiéra Jana Fischera odmítla:

"Vláda zůstává na tom, že nebude valorizovat příští rok důchody a nehodlá projevovat tuto iniciativu, a že zůstává na snižování mezd ve státním sektoru o 4 procenta. Nicméně způsob realizace pro jednotlivé resorty bude ještě předmětem velmi pečlivé debaty na několika úrovních."


Výroba bižuterie v Jablonci končí. Sklářská a bižuterní společnost Jablonex Group zavírá svůj provoz a více než stovka zaměstnanců byla ve středu v práci naposledy. Jablonecký Úřad práce jim vyšel vstříc, jak potvrdil mluvčí úřadu Michal Holý:

"Úřad práce v Jablonci nad Nisou zřídil přímo v objektu bývalé Bižuterie provizorní detašované pracoviště jako krok vstřícný těm propuštěným zaměstnancům, aby se mohli rovnou zaevidovat na úřadě práce, podali si žádost o zprostředkování zaměstnání. Nemáme přesnou informaci, kolika lidí se vlastně bude tohleto propouštění týkat."

Továrna je už od srpna na prodej za více než 120 milionů korun.


Už jsou známy nejméně a nejvíce veřejnosti otevřené úřady České republiky. Sdružení Otevřená společnost vyhlásilo v úterý výsledky letošního ročníku této soutěže. Pozitivní cenu Otevřeno získala vláda za projekt Knihovny připravované legislativy. To je databáze, kde lidé najdou dokumenty pro jednání vlády. Největším hříšníkem je podle koordinátora soutěže Oldřicha Kužílka město Karlovy Vary:

"Už bych měl snad říci, že to pravděpodobně nejprohnilejší město v republice jsou opět Karlovy Vary. Ony vyhrály i loňskou soutěž, i v předloňské byly třetí, pokaždé za jinou nominaci, za úplně jinou obsahovou činnost. Letos to bylo za kauzu schvalování, spíše bych řekl manipulace s územním plánem na pozemcích ředitelky stavebního úřadu."

Anticenu Zavřeno dostal i Městský soud v Praze kvůli nečinnosti při projednání žalob na neposkytnutí informací. Po bok hříšníků se zařadil i exministr dopravy Aleš Řebíček a Ředitelství silnic a dálnic kvůli výrokům na adresu ekologů, kteří soudně dosáhli pozastavení sporné stavby.