Týden v ČR

Václav Kasík, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Vláda přijala Politiku územního rozvoje. Nárůst pravicového extremismu a nízká životní úroveň samotných Romů - to jsou hlavní důvody jejich odchodu do Kanady. Čeští vědci v úterý protestovali v centru Prahy proti chystaným škrtům ve státním rozpočtu na vědu a výzkum. Ve středu byl odvolán generání ředitel Českého rozhasu Václav Kasík. Zkrachovala známá cestovní kancelář Tomi Tour. Kongresovému centru v Praze 4 hrozí do roka krach. Ve fotbale se konalo další zemětřesení.

Vláda přijala Politiku územního rozvoje. Mezi nejvíce kritizované projekty, na které bude mít vliv, patří vybudování paralelní dráhy na ruzyňském letišti, nové dálnice, pražský okruh, elektrárny či stavební úpravy na Labi. Velké spory přetrvávají také kolem úložiště vyhořelého jaderného paliva. Ekologické organizace Politice územního rozvoje mj. vytýkají, že v mnoha případech umístění staveb a silnic příliš konkrétně definuje a tím neumožňuje jinou variantu.


Nárůst pravicového extremismu a nízká životní úroveň samotných Romů - to jsou hlavní důvody jejich odchodu do Kanady. Uvádí to zpráva mapující situaci Romů v loňském roce, kterou projednala vláda. Podle oředsedkyně vládní rady pro romské otázky Gabriely Hrabaňové z analýzy vyplývá, že Romové chtějí emigrací uniknout diskriminaci.

Hrabaňová: "Je to snaha o celkové zlepšení podmínek, nevyplývá pouze z bezpečnosti, kterou ohrožuje pravicový extremismus, ale z celkových podmínek, v zaměstnání, v obchdech, z přístupu k bydlení. S tím samozřejmě nemají extrémisté nic společného."

Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb analýzu předložil týden poté, co Kanada kvůli vzrůstajícímu počtu žadalelů o azyl zavedla po dvou letech pro Čechy opět vízovou povinnost.


foto: ČTK
Čeští vědci v úterý protestovali v centru Prahy proti chystaným škrtům ve státním rozpočtu na vědu a výzkum. V příštích třech letech by měl příspěvek státu pro Akademii věd klesnout na polovinu.

"Tento happening měl znázornit, co se děje z pozice vlády České republiky a Rady pro vědu a výzkum, to znamená zlikvidovat českou vědu nebo omezit činnost Akademie věd ČR,"

uvedl jeden z organizátorů protestu Martin Krummholz z Ústavu dějin umění. V příštím roce do vědy výzkumu půjde kolem 25 miliard. Vláda se ale rozhodla, že se prostředky přerozdělí a více peněz na úkor základního výzkumu dostanou vysoké školy a tzv. aplikovaný výzkum.


Václav Kasík,  foto: ČTK
Ve středu byl odvolán generání ředitel Českého rozhasu Václav Kasík. Na tomto postu pracoval deset let. Zprávy o snaze Rady Českého rozhlasu odvolat jeho šéfa se v médiích objevovaly už delší dobu. Sám Václav Kasík minulý týden v Lidových novinách prohlásil, že na něj činí nátlak různí lobbyisté. Konkrétnější ale nebyl a radní mu jako důvod odvolání vyčetli manažerské chyby. Například předražení rekonstrukce historické budovy rozhlasu, kterou mimochodem Kasík slavnostně otevřel přesně týden před svým odvoláním. Kritiku odmítl.

Kasík: "Ve zprávě pro parlament žádné jiné než dobré věci nebyly. Rozpočet je čím dál tím pevnější. Kde jsou základní chyby, za které odpovídá generální ředitel? Poslechovost stoupá a je nejlepší za poslední 4 roky. Finance jsou v takovém pořádku, že by zasluhovaly obdiv."

Výběrové řízení na nového generáního ředitele se uskuteční v průběhu do tří měsíců. Do té doby Český rozhlas povede dosavadní programový ředitel Richard Medek. Odvolaný generální ředitel požádá své právníky v nejbližších dnech o analýzu svého odvolání. Vyzval rovněž svého nástupce, aby zadal nezávislý externí audit hospodaření rozhlasu k datu odvolání.


Foto: ČTK
Zkrachovala známá cestovní kancelář Tomi Tour. Rozsah krachu ilustruje mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura:

Okamura: "Cestovní kancelář Tomi Tour je jednou z nejkvětších cestovních kanceláří v České republice a loni měla přibližně 50.000 klientů."

V době krachu měla Tomi Tour v zahraničí asi tři tisíce klientů. Zájezdy mělo zakoupeno dalších asi 10 tisíc. Podle ministra vnitra Martina Peciny bylo poškozeno velké množství lidí, proto se celou věcí zabývá policie.


Kongresovému centru v Praze
Kongresovému centru v Praze 4 hrozí do roka krach. V současné době má dluh jedné miliardy a devíti set milionů korun. Každoročně se navíc musí vypořádat se ztrátou dalších 70 milionů. Podle radního pro kulturu Milana Richtera nechal pražský magistrát vyhotovit analýzu, jak jsou možná řešení této situace:

"Buď restrukturalizace majetku Kongresového centra, to znamená fakticky odprodej nadbytečného majetku případně odprodej celé společnosti. varianta druhá byla, že město zafinancuje těch 1,9 miliardy korun, třetí je, že budeme postupovat podle insolvenčního zákona a fakticky prostě dojde ke krachu společnosti."

Radní Richter hodlá vyzvat vládu, aby se na záchraně bývalého Paláce kultury podílela. Dluhy vznikly totiž v letech 1998 až 2000, kdy Česká republika pořádala zasedání Mezinárodního měnového fondu.


Pavel Mokrý,  foto: ČTK
Ve fotbale se konalo další zemětřesení. Policie nejprve zadržela bývalého předsedu Českomoravského fotbalového svazu Pavla Mokrého a později ještě další dva funkcionáře Chválu a Malého. Pak se začaly objevovat informace, že se případ týká krácení daní a vztahuje se k evropskému šampionátu v Portugalsku v roce 2004. Podle Mokrého advokáta Julia Kramariče přišla policie s tím, že firma Fotbal Trading prodala vstupenky za 50 milionů korun a nepřiznala příjem. Pavel Mokrý uvedl, že po sérii výslechů nebyl z ničeno obviněn. Vrátil se do Brna, kde hodlá nastoupit zpět do svého současného zaměstnání ve fotbalovém klubu 1. FC Brno, kde je ředitelem.

Mokrý: "Nebyly předloženy žádné relevantní ani jiné důkazy, protože ani nemohly být nalezeny, protože za prvé neexistují a za druhé protože je ani nikdo nehledal. Za třetí nebyl jsem z ničeho obviněn."

Mokrý, Chvála i Malý byli propuštěni. Mluvčí pražského městského zastupitelství uvedla, že obviněna byla jedna za zadržených osob.