Týden v ČR

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

I v tomto týdnu byla v Česku jedním z hlavních témat Gruzie. Výkonná rada ODS v pondělí v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na Kavkaze vyzvala k tomu, aby se Gruzie urychleně stala členem Severoatlantické aliance. Rusko podle vedení ODS využilo konfliktu v Jižní Osetii k demonstraci síly na území suverénního státu.

Foto: ČTK
I v tomto týdnu byla v Česku jedním z hlavních témat Gruzie. Výkonná rada ODS v pondělí v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na Kavkaze vyzvala k tomu, aby se Gruzie urychleně stala členem Severoatlantické aliance. Rusko podle vedení ODS využilo konfliktu v Jižní Osetii k demonstraci síly na území suverénního státu. Vicepremiér pro evropské záležitosti Alexander Vondra řekl, že ODS podpoří všechny kroky pro udržení jednotné Gruzie.

"Výkonná rada ODS zásadně odmítá zasahování Ruska do územní integrity Gruzie. Výkonná rada ODS vyzývá k urychlenému jednání o členství Gruzie v NATO. A Výkonná rada ODS podpoří všechny kroky mezinárodního společenství, které povedou k udržení míru a územní integrity Gruzie a k podpoře geopolitických, investičních a energetických zájmů České republiky."

V úterý se na Pražském hradě k jednání o společném postoji ke konfliktu v Gruzii sešli prezident, premiér a další členové kabinetu. Premiér Mirek Topolánek v něm vidí paralelu se srpnovými událostmi v Československu, prezident Václav Klaus ale spatřuje chybu hlavně na straně Gruzie. Podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga je odpovědnost za válku na straně Ruska. Premiér po jednání uvedl, že se jeho účastníci v pohledu na gruzínskou problematiku nedokázali shodnout. Prezident Klaus odmítl přijít i na vládu, která ve středu jednala o mandátu pro bruselský summit Evropské unie o rusko-gruzínském konfliktu. Důvodem jsou podle Klause jeho odlišná stanoviska. Nechtěl se k situaci více vyjadřovat.

"Já jsem nevydal žádné silné prohlášení prostě proto, že se nemohu vézt na módní vlně "zlatá Gruzie a zlé Rusko".

Ve čtvrtek se ve Francii setkal ministr Schwarzenberg se svým protějškem Bernardem Kouchnerem. Shodli se na tom, že Francie ani Česká republika se zřejmě nepřipojí k sankcím, které chce na Rusko kvůli Gruzii uvalit Evropská unie. Prioritou české vlády bude zachování územní celistvosti Gruzie a pomoc válkou postiženým regionům. V Česku se bude léčit přibližně deset gruzínských dětí, které byly postiženy nedávným konfliktem své země s Ruskem. Děti by mohly do Česka přijet už za několik týdnů


V tomto týdnu se také vyhrotila situace v Občanské demokratické straně. Výkonná rada ODS v pondělí vyzvala regionální sdružení, aby se zabývala rebelujícími poslanci. Po jednání rady to potvrdil předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř.

"Výkonná rada zásadně nesouhlasí s opakovaným hlasováním několika poslanců, zvolených za ODS, s komunisty a socialisty, proti vlastnímu poslaneckému klubu a proti základním programovým prioritám ODS. Výkonná rada vyzývá představitele regionů, za které byli tito poslanci zvoleni, aby se touto situací se vší vážností zabývali."

Poslanci ODS hlasovali s opozicí minulý týden pro přijetí pozměňovacího návrhu zákona o sociální péči. Podala ho Alena Páralová, a kromě opozice ho podpořili i občanští demokraté Tlustý, Schwippel, Raninec a Klas. Pohovor s Alenou Páralovou potvrdil i člen vedení pardubické organizace a senátor za ODS Jiří Stříteský.

"Přesvědčovat ji nebudeme, budeme s ní mluvit, protože jednou je tady vládní koalice a nějaké úlety narušují celý systém. A hlavně všechny věci, které chce někdo udělat, musí předem prodiskutovat. Tvorba rozpočtu není střelba na vysoce létající zvěř, ale otázka určité úvahy. A její výkon ve sněmovně představuje dalších pět miliard. A teď je otázka, kde se vezmou?"

Alena Páralová však vzápětí uvedla, že se nedá zastrašit a dál bude hlasovat v souladu se svým svědomím.


Znovu se na přetřes dostává romská otázka. Romové minulou neděli v Rokycanech demonstrovali proti údajně rasistickému prostředí ve městě. Vedení města a policie se se zástupci Romů dohodlo na posílení policejních hlídek v ulicích.

O stoupajícím počtu českých Romů, kteří v Kanadě žádají o azyl, jednala ve středu vláda. Kvůli růstu azylantů totiž hrozí znovuzavedení kanadských víz. Podle premiéra Topolánka jsou za odchody Romů do Kanady hlavně ekonomické důvody. Vláda vyzvala ministra vnitra Ivana Langra a ministryni pro lidská práva a menšiny Džamilu Stehlíkovou, aby o situaci jednali s kanadskými úřady. Od loňského listopadu do letošního července požádalo a azyl v Kanadě 470 převážně romských občanů.

Dobrovolný odchod Romů z České republiky si do svého programu pro podzimní krajské volby dala extremistická Národní strana. Radikálové chtějí Romy vystěhovat do Indie. Ministerstvo vnitra zvažuje, že stranu postaví mimo zákon.