Týden v ČR

0:00
/
0:00

Ostře sledovaná byla tento týden česká měna, která několik měsíců rekordně posilovala. Vláda tento týden schválila návrh novely trestního řádu. Je rozhodnuto, šéf zelených Martin Bursík bude mít na zářijovém sjezdu strany protikandidátku v osobě dosavadní první místopředsedkyně strany a exministryně školství Dany Kuchtové. Německý koncern Siemens v Praze na Zličíně končí.

Ostře sledovaná byla tento týden česká měna, která několik měsíců rekordně posilovala. Za jeden rok to bylo vůči euru o 23 procent. Analytička Raiffeisenbak Helena Horská uvedla, že je toto posílení dlouhodobě neudržitelné. A měla by pomoci centrální banka.

"Myslím si, že by koruně určitě pomohlo, kdyby Česká národní banka změnila svůj dosavadní laxní postoj. Stačilo by, aby například vyjádřila riziko, že se silnou korunou nemůžeme čekat vyšší sazby, a že dokonce, když koruna bude dál posilovat, by sazby mohly jít dolů. Taková informace by mohla některé investory odradit od spekulací na další posilování české koruny."

A tak se i stalo. Guvernér centrální banky Zdeněk Tůma řekl, že banka by mohla kvůli rychlému růstu kurzu koruny už příští měsíc sáhnout ke snížení úrokových sazeb. Silný kurz znamená podle jeho slov hrozbu pro ekonomiku. Koruna po výrocích guvernéra k euru oslabila a v tomto trendu pokračovala. Slovní intervence guvernéra ČNB byla podle analytika Tomáše Vlka dobře načasovaná, zasáhla trh právě ve chvíli, kdy se po dosažení úrovně 23 Kč za euro rozhodovalo o dalším směru.


Vláda tento týden schválila návrh novely trestního řádu. Obsahuje i revoluční novinku. Má zavést možnost dohody o vině a trestu mezi státním zástupcem a obviněným. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil si od toho slibuje zrychlení a zjednodušení trestního řízení.

"Dohoda o druhu a výši trestu bude možná v případě, kdy půjde o trestný čin do pěti let, obžalovaný se přizná a navrhne přiměřený trest. To může navrhnout i státní zástupce. Pokud se takto dohodnou, předloží návrh dohody soudci a ten uzná, že trest je přiměřený a že daný případ je vhodný, aby byl vyřešen takto ve zkráceném řízení, tak takovouto dohodu potvrdí."

Takovými trestnými činy by podle Pospíšila mohly být skutky spáchané v souvislosti s dopravní nehodou nebo neúmyslné ublížení na zdraví.


Martin Bursík a Dana Kuchtová,  foto: ČTK
Je rozhodnuto, šéf zelených Martin Bursík bude mít na zářijovém sjezdu strany protikandidátku v osobě dosavadní první místopředsedkyně strany a exministryně školství Dany Kuchtové. Ta je se současným kurzem zelených dlouhodobě nespokojená.

"Už dlouhodobě se ve Straně zelených projevuje určitý odklon od zeleného středového programu, se kterým Strana zelených kandidovala a pro který získala hlasy voličů. Já kritizuji to, že tato středová zelená pozice se nedodržuje v některých záležitostech jako je třeba zdravotnictví, otázka zahraniční politiky, radar nebo doprava."

Strana zelených je už dlouho rozdělena na dva názorové tábory, jejichž nejviditelnějšími představiteli jsou právě Kuchtová a Bursík. Od Dany Kuchtové teď Bursík očekává, že jasně představí svůj program.

"Samozřejmě, že je v nevýhodě, protože já mám něco za sebou a jsou tu konkrétní výsledky. Ten koncept se ukázal úspěšný nejen v České republice, ale v celém prostoru střední a východní Evropy, protože jsme byli první zelení, kterým se podařilo vyskočit z toho ghetta."


Foto: ČTK
Německý koncern Siemens v Praze na Zličíně končí. Do druhé poloviny roku 2009 se stáhne z továrny na výrobu kolejových vozidel. V podniku pracuje kolem tisícovky lidí. Pár minut po oznámení zprávy se před branami závodu sešlo několik stovek nespokojených zaměstnanců.

"S něčím takovým jsme předběžně počítali, protože jsme si říkali, že radši se obětuje firma na východě, než firma na západě,"

říká předseda jedné ze dvou zdejších odborových organizací Jiří Žáček. Koncern Siemens nedávno oznámil, že propustí zhruba 17.000 zaměstnanců po celém světě. V Česku zaměstnává 12.000 lidí. Podle mluvčího Petra Sedláčka se ostatní aktivity koncernu v Česku nemění, odchod se týká pouze zličínské firmy Siemens Kolejová vozidla.

"Továrna zůstává v provozu, do té doby se pokusíme v první řadě najít kupce, který by zachoval průmyslovou výrobu. Rozhodnutí padlo po velmi důkladné ekonomické analýze, kterou ovlivnilo několik faktorů. Jedním z nich je posilující česká koruna, nedostatek kvalifikované pracovní síly a také nízký podíl na lokálním trhu."

Komentátoři upozorňují, že díky sílící koruně a rostoucím mzdám zřejmě začíná balení kufrů velkých průmyslových firem v Česku.


Nová budova Národní knihovny na Letné stát nebude. Po jednání vlády to prohlásil ministr kultury Václav Jehlička. Budoucnost projektu architekta Jana Kaplického byla několik měsíců na mrtvém bodě a stále více se z něj stávalo politické téma. Podle ministra kultury Václava Jehličky celý projekt ztroskotal na nedostatku peněz i výběru pozemku. Ministr se teď chce zaměřit na obnovu knihovny v historické budově Klementina.

"Chobotnice se na Letné stavět nebude, protože tato stavba a projekt byl nepřipraven a byl jistým dobrodružstvím. Musíme správně zhodnotit využití Klementina tak, aby dále bylo centrem vzdělanosti."

Ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek poukázal na to, že Praha knihovnu na Letné odhlasovala a své usnesení za dva roky nenaplnila. Soutěž stála 25 milionů korun, a pokud se nebude podle vítězného návrhu stavět do 24 měsíců od vyhlášení výsledků, náleží jejímu vítězi ještě odstupné ve výši 160.000 eur. Zároveň může svůj projekt realizovat jinde. Podle tisku zahodila politická elita šanci zanechat moderní, odvážnou architekturu, přesahující horizont pár let.