Týden v ČR

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

O půlnoci z úterý na středu uplynula lhůta pro navrhování kandidátů na úřad prezidenta. Ve hře zůstala dvojice dosud známých uchazečů, z nichž ani jeden stále nemohl s jistotu počítat s nadpoloviční většinou hlasů volitelů. Oba tak pokračovali v návštěvách parlamentních klubů.

Václav Klaus,  foto: ČTK
Prezident Václav Klaus se v úterý setkal se senátory Občanské demokratické strany, která mu od začátku slibovala stoprocentní podporu. Poslance ODS tentýž den navštívil Jan Švejnar, který zde ale setrval jen pár minut. "My jsme jasně deklarovali, že jsme strana korektní a slušná, že pokud Jan Švejnar bude mít zájem vystoupit na klubech, tak tomu nebudeme bránit," vysvětlil premiér a šéf ODS Mirek Topolánek zdvořilostní přijetí Klausova protikandidáta, který se po krátkém vystoupení nedočkal žádných otázek.

"Já myslím, že to nebylo zbytečné. Naopak. Já myslím že to bylo důležité ať už z hlediska toho, že já jsem mohl informovat o tom, jak postupuji, jaké jsou mé názory, jaké jsou mé postoje," pochvaloval si Jan Švejnar setkání s poslanci ODS, u kterých ještě stále doufal získat nějaké hlasy. Šéf klubu Petr Tluchoř to ale vyloučil: "Já nemám ani nejmenší pochybnost o tom, že 81 poslanců Občanské demokratické strany bude volit svého kandidáta Václava Klause."

Jan Švejnar,  foto: ČTK
Prezident tak nadále spoléhal na ODS a část křesťanských demokratů, zbytek lidovců spolu se zelenými, sociálními demokraty a nezávislými senátory sliboval tvořit tábor Švejnarových volitelů. Za takového rozložení sil nadále trvala možnost, že rozhodnou hlasy komunistů. Jejich poslance Václav Klaus navštívil v úterý: "Já myslím, že jsem své postoje v řadě věcí vysvětlil. Samozřejmě, žádné hlasy mně přislíbeny bohužel nebyly." Ve středu pak prezident před poslanci sociální demokracie zopakoval, že možná účast KSČM ve vládě není na pořadu dne.

Směrem k ČSSD samotné Klaus jako svou přednost uvedl schopnost najít s ní v důležitých okamžicích společnou řeč a nalézat řešení. Stejně jako Švejnar v řadách ODS, i Klaus mezi sociálními demokraty vyjádřil víru ve svou šanci je oslovit a najít hlasy ve svůj prospěch, což zase popřel místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach: "Naši poslanci možná nemusí být přesvědčeni o tom, že pan profesor Švejnar je ideální kandidát, ale myslím si, že žádný z nich nemá důvod volit Václava Klause."


Přítel bývalého sociálnědemokratického premiéra Miloše Zemana Miroslav Šlouf tento týden potvrdil, že se předtím setkal s kancléřem prezidenta Václava Klause Jiřím Weiglem. Tato informace zaplnila česká média před volbou prezidenta. Proč vlastně?

Expředseda ČSSD Miloš Zeman a tehdejší lídr ODS Václav Klaus po celá devadesátá léta představovali vyhraněné politické odpůrce, zároveň se však netajili určitým vzájemným respektem. Ten se ještě vzrostl po Zemanově odchodu z politiky i navzdory tomu, že před pěti lety Zeman s Klausem prohrál souboj o křeslo hlavy státu. Miloš Zeman spíše zanevřel na vlastní stranu, z níž později vystoupil. Zčásti i kvůli tomu, že ho před pěti lety ČSSD vyzvala k prezidentské kandidatuře, kterou pak zřejmě nepodpořili ani zdaleka všichni volitelé z řad sociální demokracie. Dnes Zeman podporuje a chválí Klause jako dobrého prezidenta.

Jiří Weigl,  foto: ČTK
Na tom, že se dlouholetí přátelé a spolupracovníci těchto dvou mužů setkali krátce před novou prezidentskou volbou, by nemuselo být nic divného. Redaktoři informačního serveru aktuálně.cz však ve stejnou chvíli zavolali lobbyistu Šloufovi a kancléři Weiglovi a vyslechli si dvě různé verze obsahu setkání. Médii se začala šířit spekulace, že je za tím snaha ovlivnit páteční hlasování. Strana zelených záhy otočila svou přízeň od tajného hlasování k veřejnému. Poslankyně Kateřina Jacques vysvětlila: "My jsme se domnívali, že tajná volba je zárukou důstojného zvolení prezidentského kandidáta, ať už to bude kdokoliv. Ale události posledních dnů vyvolaly naše vážné obavy, jestli se nejedná nekalým způsobem. Záruka transparentní a čisté volby se ukazuje být teď v té veřejné volbě a přispělo k tomu především setkání pana kancléře Weigla s šedou eminencí Miloše Zemana, panem Šloufem."

Martin Bursík,  foto: ČTK
Lídr zelených Martin Bursík opakovaně, dokonce i ve svém vystoupení na páteční volební schůzi parlamentu narážel na hrozbu zákulisních dohod, které by podle různých spekulací mohly zahrnovat ovlivnění části sociálních demokratů, věrných Miloši Zemanovi. Posledním obhájcem tajné volby tak zůstala ODS. Prezident Václav Klaus, který podle svých slov o schůzce nevěděl, považuje celou konstrukci za pouhou spekulaci. Nicméně by nepohrdnul hlasem žádného volitele: "Já myslím, že pan Šlouf žije svým životem a já žiju také svým. Na druhé straně já teda musím říci, že já si vážím každého hlasu, který dostanu. A kdokoli k tomu přispěje, tak mu poděkuju."