Týden v ČR

Martin Bursík (vlevo) a Ondřej Liška, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Ondřej Liška se stal novým ministrem školství. V úterý zůstala zavřená asi polovina škol. Poslanci schválili rozpočet se schodkem 71 miliard korun. Lidovci znovu navrhli svého předsedu Jiřího Čunka do funkce místopředsedy vlády a ministra pro místní rozvoj. Loupež století - tak se mluví o krádeži v pražské bezpečnostní agentuře G4S. Jiný pohled na politika, než jaký nabízejí denně média, najdou diváci v celovečerním dokumentu Občan Havel režisérů Pavla Kouteckého a Miroslava Janka.

Martin Bursík  (vlevo) a Ondřej Liška,  foto: ČTK
Ondřej Liška se stal novým ministrem školství. Prezident Václav Klaus třicetiletého poslance a místopředsedu Strany zelených jmenoval do funkce ve stejný den, kdy zhruba polovina škol stávkovala. Liška slíbil, že v nejbližší době představí svou koncepci řízení resortu. Dvě věci je však třeba řešit hned:

"První je dlouhodobé systémové řešení financování školství a to především v oblasti regionálního školství a platů učitelů. A ten druhý problém, to je otázka evropských fondů. Je potřeba zajistit čerpání fondů a to nejenom co do objemu, ale i co do kvality. Počítám, že na jaře bych chtěl přivést tenhle proces k podpisu s Evropskou komisí."


Foto: ČTK
V úterý zůstala zavřená asi polovina škol. Podle odborářů stávkovalo přes 117 000 učitelů. Protestovali proti nízkým platům a nedostatku peněz pro školství na příští rok. Žádali 3 miliardy korun navíc, vláda slíbila nejvýš jednu miliardu. V Ústeckém kraji a na Plzeňsku se do stávky zapojila jen asi pětina škol, v Praze, Středočeském kraji a na Vysočině víc než polovina, ale například v Libereckém a Moravskoslezském kraji stávkovalo až 70 procent škol.


Foto: ČTK
Poslanci schválili rozpočet se schodkem 71 miliard korun. Jak slíbili, necelou miliardu přidali rezortu školství a téměř dvě miliardy rozdělili mezi regiony - například na opravy škol, sportovních areálů nebo hřišť, v poslanecké hantýrce se tomu říká porcování medvěda. Šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek hned v úvodu diskuse prohlásil, že státní rozpočet nepodporuje hospodářský růst a začíná rozbíjet sociální soudržnost. Naopak premiér Mirek Topolánek opouštěl sněmovnu v dobré náladě. Kromě rozpočtu vláda totiž ustála i druhé hlasování o nedůvěře.

"Prosadili jsme všechny zahraniční mise, získali jsme nový mandát pro důvěru vládě, schválili jsme rozpočet v tom znění, v jakém jsme chtěli, zabránili jsme 'porcování medvěda' z druhého čtení ve výši několika miliard a já jsem s tímto dnem spokojen."

Nadšení z toho, že příští rok by měl být deficit státního hospodaření nižší než letos, tlumí analytik Reiffeisenbank Aleš Michl:

"Na první pohled je to velká zpráva pro vládu, na druhý pohled jenom malinká zpráva pro českou ekonomiku. Hospodářskému růstu to příliš nepomůže a ten největší problém je, že se ten rozpočet příliš soustředil na stranu příjmů. Došlo tam ke změně daňových sazeb, ale náš problém je, že neumíme šetřit ve výdajích."


Jiří Čunek,  foto: ČTK
Lidovci znovu navrhli svého předsedu Jiřího Čunka do funkce místopředsedy vlády a ministra pro místní rozvoj. Rozhodl o tom celostátní výbor strany poté, co byl definitivně uzavřen případ Čunkovy údajné korupce. Koaličním partnerům se ale tento krok nelíbí. Pokud by se do vlády vrátil šéf lidovců Jiří Čunek, zelení zvažují že jejich ministři z ní odejdou. Sdělila to šéfka poslaneckého klubu zelených Kateřina Jacques.

"Určitě to problém je a ten případný odchod je jednou z vážně míněných variant, o kterých budeme hovořit. Jak už jsem předeslala, my stále ještě věříme, že se do té situace nedostaneme a že si strana lidová uvědomí, že to není dobré řešení ani pro ně, ani pro tuto vládu. A že případně také premiér Mirek Topolánek využije své možnosti jednat s koaličním partnerem, sám do toho děje vnese nějakou dynamiku."

Premiér Mirek Topolánek chce, aby šéf lidovců Jiří Čunek svůj návrat do vlády odložil. Měl by tak podle něj udělat proto, že je terčem mediálních útoků, které by kabinet poškozovaly. Zároveň ale uvedl, že bude ve věci Čunkova návratu do vlády respektovat rozhodnutí KDU-ČSL.


Foto: ČTK
Loupež století - tak se mluví o krádeži v pražské bezpečnostní agentuře G4S. Její zaměstnanec František Procházka si z firmy odnesl přes půl miliardy korun. Jde asi o nejvyšší sumu, jakou se podařilo zlodějům v Česku ukrást. Strážný bezpečnostní agentury zřejmě vybral celý obsah trezorové místnosti, přeložil do svého auta řízeného komplicem, a sám celých dalších deset hodin setrval ve službě. V pondělí po celé odpoledne desítky policistů hledaly údajného zloděje Praze 9 Hloubětíně, kde byl údajně viděn.

"Dá se říci, že tady taky pan František Procházka bydlel, ale nejedná se o poslední dobu."

Akce úspěšná nebyla a policii zůstává utajena i totožnost komplice, který podle jejích poznatků odvezl ukradené peníze v Procházkově autě. Možná těžší, než rekordní sumu ukrást, nyní bude pro pachatele ji dostat do oběhu. Bulvární tisk spekuluje, kam mohl Procházka zmizet a publikují odhady, jak by mohl vypadat po plastické operaci. Na jeho dopadení se i sází.


Občan Havel
Jiný pohled na politika, než jaký nabízejí denně média, najdou diváci v celovečerním dokumentu Občan Havel režisérů Pavla Kouteckého a Miroslava Janka. První z nich ho začal natáčet v roce 1992 a sledoval prvního českého prezidenta ve funkci přes 13 let, druhý po Kouteckého tragické smrti loni na jaře snímek dokončil. Kamera sledovala pracovní jednání, přípravu významných zahraničních návštěv i chvíle odpočinku. Jak uvedla v rozhovoru s Vilémem Faltýnkem producentka filmu Jarmila Poláková, s Havlem se znala už od roku 1988.

"Věděl, co od nás může čekat. Znal filmy Pavla Kouteckého a líbily se mu a věděl, že dodržíme džentlmenskou dohodu, že se natočený materiál nebude uveřejňovat během jeho prezidentského období. Takže jsme se domluvili docela rychle."

Měl nějaké další podmínky?

"Neměl. To bylo úžasné, a Pavel Koutecký zvolil observační metodu, která účastníky natáčení nezdržuje, protože se točí jen to, co se děje před kamerou, nezdržuje se otázkami. A to se teď po těch 13 letech ukázalo strašně zajímavé, že divák je autenticky přítomen těch jednání a událostí."