Týden v ČR

Dana Kuchtová (vlevo), foto: ČTK
0:00
/
0:00

Ministryně školství Dana Kuchtová předala ve středu premiérovi Mirkovi Topolánkovi demisi. Novelu zákona o určení daní obcím a městům ve středu schválila vláda.

Dana Kuchtová (vlevo), foto: ČTK
Ministryně školství Dana Kuchtová předala ve středu premiérovi Mirkovi Topolánkovi demisi. Kabinet opouští kvůli sporům o řízení evropských fondů. Rezignace ministryně rozdělila Stranu zelených. Někteří straničtí kolegové Kuchtové vidí za jejím odchodem nátlak koaličních partnerů, a to včetně Topolánka. Část zelených proto žádá, aby zelení z vlády vystoupili nebo alespoň diskutovali o úpravě fungování koaliční vlády. Většina krajů i šest zelených poslanců je pro setrvání v koalici. Zelení téma proberou v neděli na zasedání republikové rady v Brně. Člen Rady Petr Pávek chce navrhnout hlasování o tom, jestli zelení nemají z vlády úplně odejít.

"Jestliže zelení chtějí nadále zůstávat ve vládní koalici a nést spolu vládní odpovědnost, tak by si měli vytvořit nástroje, které jim umožní také prosazovat svůj politický program. Například se jedná o různé klíčové pozice, které mohou jít až do podniků se státní účastí."


Novelu zákona o určení daní obcím a městům ve středu schválila vláda. Ovšem s několika změnami proti původní předloze lidoveckého ministra financí Miroslava Kalouska. Novela měla přinést víc peněz především nejmenším obcím do 300 obyvatel. Výkonná rada ODS ale návrh kritizovala a označila za jednostranný, který málo zohledňoval místo vzniku daní. Starostové malých obcí ale tvrdí, že rozdělování daní je nespravedlivé. Například místostarostka obce Chýně na hranicích Prahy Věra Kovářová říká, že počet obyvatel obce se v posledních letech zdvojnásobil, především o lidi, kteří v obci bydlí a v Praze pracují. Za každého občana ale obec dostává pět a půlkrát méně než sousední Praha.

"Potřebujeme přivést vodu, musíme rozšířit čističku z 2 tisíc na 7 tisíc ekvivalentů, abychom tam měli nějakou rezervu. Velký tlak je na rozšíření, respektive na stavbu nové mateřské školky, protože většina rodin, které se sem stěhují, jsou mladé rodiny. Potřebujeme samozřejmě školu. Máme úplně starou malou školičku, nemáme tělocvičnu, kde by se mohly dít různé aktivity. A tak dále."


Od pondělí 1. října se veřejnost se může zapojit do diskuse o českém zdravotnictví. Odborníci z projektu Kulatý stůl k budoucnosti financování českého zdravotnictví zveřejnili třicet otázek. Organizace pacientů a lékařů i zástupci zdravotních pojišťoven mají na svá vyjádření třicet dní, občané se mohou do diskuse zapojit prostřednictvím internetu. Koordinátor projektu Ondřej Mátl vidí jako problém například přístup lidí k vlastnímu zdraví.

"To je z mého pohledu prostor pro výrazné zlepšení a zefektivnění systému. Je třeba si uvědomit, že celá řada nemocí závisí na našem životním stylu, závisí na tzv. rizikových faktorech jako je spotřeba tabáku, spotřeba alkoholu, stravovací návyky a podobně. A zde podle mého názoru máme velký prostor ke zlepšení."

Sociální demokracie však projekt bojkotuje a do diskuse nezapojí. Podle poslance Davida Ratha ČSSD nechce mít nic společného s reformami jeho nástupce ve funkci, ministra zdravotnictví Tomáše Julínka. Ministr Julínek chce do roku 2009 změnit české zdravotnictví za pomoci devíti zákonů. Předstupněm jsou opatření jako poplatky pacientů, které jsou součástí schválené reformy veřejných financí.


Livie Klausová s oceněnými ženami, foto: ČTK
Pět žen letos získalo ocenění Významná česká žena ve světě. Tuto prestižní cenu uděluje Mezinárodní koordinační výbor zahraničních Čechů ve spolupráci s krajanskou komisí Senátu už potřetí. Letos cenu získala například osmdesátiletá hraběnka Margareta Waldsteinová - Wartenbergová z Rakouska, která byla prezidentkou České maltézské pomoci:

"Můj hlavní úkol byl, když byla povodeň na Moravě. Já pocházím z Moravy a samozřejmě jsem tam měla přátelé, kterých jsem se ptala, kde ta hrůza je nejhorší. A my jsme potom dostali od Evropské unie 1 milion ecu a s tím jsme postavili 260 domků."

Další laureátkou je světoznámá architektka Eva Jiřičná, která od 60. let žije ve Velké Británii. Její dílo ocenila i Americká asociace architektů. Po roce 1989 navrhla i několik staveb i v České republice. Vnučka Jana Antonína Bati Dolores Bata Arambasic z Brazílie získala cenu za svůj podíl na rozvoji česko - brazilských vztahů a šíření české kultury. Její rodina také usiluje o očištění jména Jana Antonína Bati:

"Je jeden náš plán vydat knížky, které Jan Antonín Baťa napsal během 23 let, co byl v Brazílii. Je jich celkem 59, ale řekla bych, že asi 20 knížek je velice zajímavých, aby se vlastně celá ta pravda věděla. Jak to všechno začalo ve Zlíně se strýcem Tomášem a potom jak on pokračoval v práci."

Čtvrtou oceněnou v letošním roce je čtyřiadevadesátiletá choreografka a nositelka Thálie za celoživotní mistrovství v baletním umění Zora Šemberová, která v 60. letech emigrovala do Austrálie. Mezinárodní výbor zahraničních Čechů tentokrát udělil jeden titul také in memoriam. Ocenil tak Vlastu Kálalovou di Lotti, která ve 30. letech založila tzv. Československou nemocnici v iráckém Bagdádu.