Týden v ČR

Dana Kuchtová, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Ministryně školství Dana Kuchtová ohlásila odchod z vlády. Sněmovna vydala komunistického poslance Josefa Vondrušku k trestnímu stíhání. Český prezident Václav Klaus promluvil v New Yorku na ostře sledované konferenci o klimatických změnách.

Dana Kuchtová, foto: ČTK
Ministryně školství Dana Kuchtová ohlásila odchod z vlády. Rezignuje kvůli komplikacím při čerpání peněz z evropských fondů. Jak uvedla, dostala se pod velký tlak hlavně ze strany některých koaličních partnerů. V čele resortu by měla zůstat ještě týden, poté oficiálně podá demisi.

"Cítím, že to politické napějí i jiné napětí například v akademických kruzích vzrůstá. To velmi intenzivně padá na mou hlavu s tím, že já bych měla splnit určité termíny a vyřešit něco, na co tady byl čas 2,5 roku. To bych já měla vyřešit ve velmi krátké době."

Zelení nemají v úmyslu vedení ministerstva školství přenechat dalším stranám v koalici. Za Kuchtovou, které vyjádřili podporu, teď budou intenzivně hledat náhradu. Žádné velké změny zatím neplánuje ani premiér Mirek Topolánek.

"Nemám pocit, že by to mělo znamenat nějaké výraznější změny ve vládě. Ten krok je trochu vynucený a myslím si, že Dana Kuchtová pochopila, že ji některé poslední kroky natolik poškodily, že je rezignace celkem logická. A já musím zopakovat, že si ji za toto vážím."


Josef Vondruška, foto: ČTK
Sněmovna vydala komunistického poslance Josefa Vondrušku k trestnímu stíhání. Vondruška měl údajně v minulosti působit jako obzvlášť krutý dozorce ve věznici v Minkovicích, kde si opykávali za minulého režimu tresty i političtí vězni. Poslanec ale obvinění odmítá a tvrdí, že je celý případ zpolitizovaný. Podle občanského demokrata Marka Bendy, však má případ jasný kriminální podtext.

"My jsme od začátku říkali, že budeme hlasovat pro jeho vydání, že to není typ trestného činu, na který by se mohla nebo měla vztahovat poslanecká imunita. Odehrál se před mnoha lety a ty věci, ze kterých je pan poslanec Vondruška viněn, mají čistě kriminální charakter, takže tam musí posoudit orgány činné v trestním řízení a soud, jestli mu vinu prokáží či neprokáží."

Josef Vondruška před dolní komorou prohlásil, že se stíhání nebojí. Celý případ považuje navíc za útok na celou komunistickou stranu. Pro vydání svého stranického kolegy byl i místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Stejně jako zbytek klubu ale při hlasování v sále nebyl.

"Já myslím, že nevydat by bylo špatně. Skutečně mohou rozhodnout jedině soudy a přimlouval bych se za to, aby tato kauza nebyla příliš politizovaná, aby svědkové nebyl ani špiněni, ani hájeni. Tohle už je opravdu věc orgánů činných v tresním řízení."

Sněmovna vydala k trestnímu stíhání také poslance ODS Ondřeje Plašila. Podle policie řídil na začátku letošního srpna pod vlivem alkoholu. Plašil se svým vydáním souhlasil a hlasoval pro.


Konferenci o klimatických změnách, foto: ČTK
Český prezident Václav Klaus promluvil v New Yorku na ostře sledované konferenci o klimatických změnách. Řečníci v podstatě opakovali, že alarmující fakta o důsledcích globálního oteplování jsou známá a lze je překovat jen silnou politickou vůlí. Tento typ příspěvků přerušilo podle očekávání až vystoupení Václava Klause. Podle něj "hrozba spojená s hypotetickým budoucím globálním oteplováním vychází výlučně z velmi spekulativních prognóz, nikoli z vědecky ověřené minulé zkušenosti a z rozpoznávání jejích trendů". Jak řekl Klaus Českému rozhlasu, oponentura určitému trendu je žádoucí. Prezident se zároveň ohradil vůči otázce, zda v New Yorku prezentoval své názory nebo názory určité skupiny.

"To je opravdu pořád stejná debata, kterou - nevím kdo - sem zbytečně zanáší. V České republice přece nemáme názor 100 : 0 na tuto věc. V České republice máme na to různé názory. Velmi se například na tyto věcí různí názory v naší vládě. Velmi se na to různí názory v našem Parlamentu. Názor Strany zelených a pana Bursíka je samozřejmě jeden, názory jiné části vlády jsou jiné. Nevytvářejme tedy nějakou falešnou iluzi, že máme jeden definitivní očekávaný názor. To je přesně ten obrovský podvod a švindl, jak se říká, který vytvářejí páni Gorové na straně jedné a páni Bursíkové na straně druhé, jako kdyby to bylo 100 : 0."

Český prezident v New Yorku navrhl, aby klimatické změny nestudovala v OSN pouze jedna vědecká komise jako dosud, ale dva odborné panely, které by si vzájemně konkurovaly. Václav Klaus zároveň podotkl, že nelpí dogmaticky na svých postojích.


Učitelé, vědci i umělci jsou signatáři výzvy, která varuje před poklesem úrovně vzdělanosti v České republice. Absolventi škol mají dnes podstatně horší všeobecný rozhled než generace jejich rodičů. Někteří maturanti mají problémy s pravopisem, početními úkony. Nejsou často schopni porozumět psanému textu či napsat smysluplný odstavec, což souvisí také se stále se snižujícím počtem čtenářů v populaci dnešních dětí a dospívajících. Děti se při získávání informací často spoléhají pouze na internet. Jaká úskalí s sebou tento způsob přináší přiblížil psychiatr Jan Cimický.

"Setkávám se třeba s takovým prohlášením mladých lidí, že vlastně nemusejí číst knížky, protože když budou potřebovat, tak si ten obsah najdou na internetu. Jestliže ale nebudou číst knížku, tak jim do oka a vnímání nevejdou slova, nevejde jim tam určitá slovní zásoba."

Menší důraz na encyklopedické znalosti přináší také nový školský zákon. Ten si klade za cíl zaměřit výuku mnohem více na praktické dovednosti, naučit žáky komunikovat a orientovat se v problémech dnešního světa. Nic z toho ovšem nejde bez určitého množství informací. Jak pronesl první školní den prezident Václav Klaus, bylo by nerozumné učit děti komunikovat a ty by přitom neuměly malou násobilku.