Týden v ČR

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Řada lidí a politiků si v Česku připomněla 62. výročí konce války v Evropě. Zásadní kritiku z Bruselu za příliš velký deficit veřejných financí očekává ministr financí Miroslav Kalousek. Do Prahy minulý týden dorazila kontroverzní výstava konzervovaných lidských ostatků metodou tzv. plastinace.

Foto: ČTK
Řada lidí a politiků si v Česku připomněla 62. výročí konce války v Evropě. Na dramatické chvíle vzpomínali v českých městech spíš starší občané, oficiální oslavy Dne vítězství příliš netáhly. Na slavnostní ceremoniál na pražském Vítkově přišlo jen pár desítek lidí a několik turistů. Prezident ocenil historické tradice naší armády a vyzdvihl zahraniční i domácí odboj. Větší zájem byl mezi lidmi o nejrůznější rekonstrukce bojů a přehlídky historických vozidel z období druhé světové války.

Mladí na největší konflikt v dějinách pomalu zapomínají. Shodla se na tom většina z třiadvaceti osobností, které ministryně obrany Vlasta Parkanová ocenila vysokým vyznamenáním - Záslužným křížem. Jedním z těch, kteří dostali ocenění za celoživotní službu v ozbrojených silách, je generál Pavel Jevula:

"Já jsem se teď zúčastnil několika kladení věnců, musím bohužel říct, že zájem té mladší generace je minimální. Řekněme, že se nás tam sejdou řádově desítky a happening třeba k legalizaci marihuany má návštěvnost několika tisíc lidí a podstatně větší publicitu v tisku než třeba to, že tu bojovaly různé národy na našem území a umíraly tady."

Foto: ČTK
Zatímco politici kladli věnce, krajně pravicová Národní strana už posedmé putovala Prahou. Převážně mladí lidé nesli transparenty jako Zelení diskriminují Čechy, Odsun byl správný či Sudeťáky v Praze nechceme. Místopředseda Národní strany - Radoslav Laš vysvětlil, že jejich protest míří mimo jiné na Němce, kteří u nás kupují nemovitosti a půdu. Pro ty, kteří už mají v Česku svůj majetek, vzkázal:

"Mohou se o to bát. Ano. To znamená, vyhnali bychom je."

Zajímavý v této souvislosti je průzkum Česko-německého fóra mládeže. Většina mladých Němců neví, co to jsou Benešovy dekrety. V Česku Benešovy dekrety nezná asi pětina mladých od sedmnácti do dvaadvaceti let.


Foto: Evropská komise
Zásadní kritiku z Bruselu za příliš velký deficit veřejných financí očekává ministr financí Miroslav Kalousek. Praha se totiž dobrovolně zavázala, že schodek nebude letos vyšší než 3,3 procenta hrubého domácího produktu. Jenže deficit asi dosáhne 4 procent, a to spolu s dalšími problémy znamená, že česká vláda neplní kritéria pro přijetí eura. I proto si ministr Kalousek myslí, že kritika ze strany Bruselu je oprávněná.

Na velký schodek poukazuje i jarní hospodářská prognóza Evropské unie. Analytik HVB Bank Pavel Sobíšek k tomu dodává:

"Vadou na kráse toho jinak pozitivního obrázku české ekonomiky v očích Evropské unie je výhled hospodaření státu. Odhadovaný schodek veřejných financí pro letošní rok znamená druhou nejvyšší hodnotu celé Evropské unie hned po Maďarsku."

Ministr Kalousek se během jednání ministrů financí Evropské unie v Bruselu nechal slyšet, že pokud Poslanecká sněmovna schválí reformu veřejných financí, sestaví rozpočet, který bude kritériím unie vyhovovat. Na hlasování poslanců bude záviset zřejmě nejen osud celé vlády, ale i Kalouskovo červencové vystoupení v Bruselu.

"Projdou-li, bude možné předložit návrh rozpočtu s deficitem do tří procent, neprojdou-li, možné to nebude. To znamená, že já už při projednávání konvergenčního programu, tedy 7. července, buď oznámím, že v Parlamentu je politická vůle k výraznému snížení deficitu, anebo jako ministr v demisi oznámím, že ta vůle tady zřejmě není."


Foto: ČTK
Do Prahy minulý týden dorazila kontroverzní výstava konzervovaných lidských ostatků metodou tzv. plastinace. I v Česku, jako jinde na světě, od prvních dnů vyvolává ostrý nesouhlas zejména církve a části lékařů.

Lidské ostatky jsou zde zbaveny kůže či některých orgánů, jsou jimi provedeny různé řezy. Nadto jsou představovány v polohách imitujících sportovní a jiné aktivity. Jeden z prvních protestů přišel od katolického kněze a pedagoga Tomáše Halíka. Výstavu odsoudila i Česká anatomická společnost. Objevila se dokonce úvaha o možném porušení zákona o pohřebnictví a byla podána občanská stížnost. To ale spolu s dalšími výhradami odmítá Petr Novák ze spolupořadatelské agentury Interkoncerts:

"Výstava neporušuje jakýkoliv zákon. S tím, že proti výstavě se samozřejmě objevují jakékoliv kritiky a odpůrci, s tím se výstava setkává po celém světě. Samozřejmě výstava je tak populární, že to dává důvod a hlavně šanci někomu se zviditelnit. Aniž by tu výstavu předem navštívil."

Etické pochyby Petr Novák nemá a reakce veřejnosti jsou podle něj pozitivní.