Týden v ČR

Foto: CTK
0:00
/
0:00

Asi hlavní událostí uplynulého týdne byla úterní stávka v předním a velmi prosperujícím českém podniku Škoda Auto v Mladé Boleslavi. Došlo k ní po týdnech vyjednávání mezi vedením firmy a odbory o růstu mezd, které už dnes jsou v podniku nad českým průměrem.

Foto: ČTK
Asi hlavní událostí uplynulého týdne byla úterní stávka v předním a velmi prosperujícím českém podniku Škoda Auto v Mladé Boleslavi. Došlo k ní po týdnech vyjednávání mezi vedením firmy a odbory o růstu mezd, které už dnes jsou v podniku nad českým průměrem. Firma hovořila o sedmi a půl procentech a dalších zaměstnaneckých výhodách. Odbory chtěly růst vyšší než 20 procent a po úterní stávce hrozily další. Ve středu došlo nakonec k dohodě. Roční nárůst platů bude téměř 13 procent. Podnik se také dohodl s odbory na určité kompenzaci výpadku úterní výroby. Personální ředitel Škody Auto Martin Jahn zhodnotil dohodu jako vítězství zdravého rozumu. Odbory považují dohodu za své vítězství. Ekonomové se domnívají, že vývoj ve Škodě Auto je prvním signálem určité tendence na celostátní úrovni. Ze strany zaměstnanců bude stále častěji docházet k většímu tlaku na růst mezd a stále častěji se pracovníci budou srovnávat se svými kolegy v Německu anebo v Rakousku. Do sporu zasáhl tentokrát i prezident Václav Klaus. A to se nelíbilo předsedovi odborového svazu Kovo Josefu Středulovi.

"Vůbec nerozumím, k čemu došlo, když pan prezident sdělil na adresu v podstatě obrovské části české populace, že on podporuje zaměstnavatele a vyzývá je, aby nepodlehli při vyjednávání a nedali lidem více."


Václav Klaus,  foto: ČTK
Český prezident Václav Klaus byl naproti tomu v uplynulém týdnu potěšen údajně kvalitativním posunem při jednáních o reformách Evropské unie. Na zámku Meseberg u Berlína jednal Klaus soukromě s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a pak si pochvaloval, že se při debatě o základním unijním textu začalo mluvit o "nové" smlouvě, ze které se navíc definitivně vytrácí slovo ústava.

"Diskutuje se o tom, že nová smlouva nemá hrát rétoriku staré ústavní smlouvy. To znamená zapomenout na některá slova, na některé signální výroky, zapomenout na slova ústava, ministr zahraničních věcí, atd. atd."


Starostové obcí ze Zlínského kraje chtějí v květnu protestovat před úřadem vlády proti chystaným daňovým reformám. Navržené změny by podle nich připravily rozpočty obcí až o devět miliard korun. Starostové ze Zlínského kraje doufají, že v protestu je podpoří také jejich kolegové z ostatních regionů České republiky. Obavy starostů se pokusil ve čtvrtek na kongresu starostů a primátorů v Brně rozptýlit ministr financí Miroslav Kalousek, což potvrdil i jeho náměstek Eduard Janota.

"Je pravdou že v roce 2009 a zejména v roce 2010 je už ta bilance pro obce a kraje nepříznivá. V každém případě tedy, stoprocentně, bude ministerstvo financí a vláda tuto situaci řešit novelou zákona o rozpočtovém určení daní."

Většinu starostů ale ujišťování ministerstva financí nepřesvědčilo. Skeptický zůstává i jeden z iniciátorů chystaného protestu, starosta obce Suchá Loz u Uherského Hradiště Petr Gazdík.

"Chápeme, že je naprosto nutné udělat reformu veřejných financí. Nepovažujeme pouze tu reformu, která je navržená, za dostatečnou. Neodstraňuje diskriminaci obcí a menších měst vůči větším územním a sídelním celkům."


Vláda ve středu souhlasila s radikálním omezením imunity ústavních činitelů tak, jak ji navrhli senátoři. Podle senátní novely se má imunita napříště vztahovat jen na projevy v parlamentu. Kromě poslanců a senátorů se omezení imunity bude týkat i soudců, celkem zhruba 2500 lidí. Je ale otázkou, jestli návrh uspěje i ve Sněmovně. Parlament se totiž zatím nikdy na žádném omezení trestní imunity zákonodárců nedokázal shodnout. Vláda také vyjádřila souhlas s poslaneckým návrhem novely zákona o provozu na pozemních komunikacích. Z normy by měly být odstraněny nejspornější pravidla, například dvojí trest za vjezd do pěší nebo obytné zóny. Ze zákona má také vypadnout uložení pokuty cyklistovi či řidiči, který zraní pouze sám sebe


Nahlédnout do své zdravotní karty, nebo do dokumentace svého příbuzného by v budoucnu už nemusel být problém. Senát totiž schválil novelu zákona o péči o zdraví lidu. Normu teď dostane k podpisu prezident. Proti novele se ale postavila Česká lékařská komora, podle které by mohly pacienta údaje z jeho zdravotní dokumentace bez znalosti souvislostí zmást. Podle prezidenta Svazu pacientů Luboše Olejára ale nemůže možnost nahlížet do své zdravotní dokumentace pacientům nijak ublížit:

"Každý pacient, který si dokumentaci obstarává, dělá tak s ohledem na konzultace s jiným lékařem, kterému důvěřuje."


Foto: ČTK
A na závěr jeden paradoxní soudní verdikt. Obvodní soud v Praze 1 zamítl žalobu lidí, kterým vadí nadměrný hluk v okolí magistrály. Obyvatelům domů se totiž nelíbí, že magistrát proti hluku dlouhodobě nic nedělá, a porušuje tak podle nich jejich právo na bydlení a zdraví. Společenství vlastníků a bytová družstva proto podala historicky první civilně právní žalobu na magistrát jako vlastníka pozemní komunikace. Obyvatelé se opírali především o znalecké posudky a měření. Soud konstatoval, že hluk skutečně vysoce překračuje hygienické normy. Zároveň ale uvedl, že magistrát, vlastník komunikace, nemá prostředky, aby situaci napravil, a žalobu obyvatel proto zamítl.