Týden v ČR

Český prezident Václav Klaus se setkal s americkou ministryní zahraničí Condoleezzou Riceovou, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Prezident Václav Klaus odletěl počátkem týdne na návštěvu Spojených států. V jejím úvodu se v New Yorku setkal s krajany a prohlédl si českou Národní budovu na Manhattanu. Je to nejnákladnější stavební akce České republiky v zahraničí.

Český prezident Václav Klaus se setkal s americkou ministryní zahraničí Condoleezzou Riceovou,  foto: ČTK
Prezident Václav Klaus odletěl počátkem týdne na návštěvu Spojených států. V jejím úvodu se v New Yorku setkal s krajany a prohlédl si českou Národní budovu na Manhattanu. Je to nejnákladnější stavební akce České republiky v zahraničí. Rekonstrukci však provázejí problémy a její dokončení v závěru roku 2006 je podle ministra zahraničních věcí Cyrila Svobody ohroženo:

"Bohužel nemáme to všechno ve své moci, protože působíme na území jiného státu, se zákony Spojených států amerických, s pravidly, která tu platí. Už teď říkám, že je možné, že se termín posune. Je to mimořádně komplikované."

Václav Klaus na úvod své návštěvy ve Spojených státech také v Metropolitním muzeu v New Yorku zahájil výstavu o české gotice doby Lucemburků. Je to první reprezentativní expozice starého českého umění na americkém kontinentě.

"Česká gotika z lucemburského období je věcí, na kterou můžeme být pyšní. Máme šanci ukázat ji světu a není tolik míst, jako je Metropolitní muzeum v New Yorku, které by umožnilo, abychom tuto věc ukázali co největšímu počtu lidí na světě. Já věřím, že to bude výstava úspěšná,"

prohlásil prezident při jejím zahájení. Ve středu se pak Klaus ve Washingtonu setkal s viceprezidentem Richardem Cheneym a ministryní zahraničí Condoleezzou Riceovou. Šéfka americké diplomacie dala Čechům naději na zrušení některých víz pro cesty do Spojených států. Václav Klaus k tomu uvedl:

"(Condoleezza Riceová) říká, že je ráda, že jistý proces nastal a že se pro to pokusí udělat maximum. Asi se nezdaří zrušit víza zítra, ale udělat nějaké posuny, třeba nejdříve pro studenty a podobně. Studentské získávání víz, o kterém se zmínila, považuji za velmi pozitivní krok vpřed."


Foto: ČTK
CzechTek i po dvou měsících poté, co nepovolenou technoparty v Mlýnci na Tachovsku rozehnala policie, ovlivňuje českou politickou scénu. Ministr vnitra František Bublan musel tento týden obhajovat policejní zákrok proti technařům ve sněmovně. Vládní zpráva o zásahu, kterou Bublan poslancům předložil, však vyvolala ostrou diskusi. Výhrady k ní měl i šéf sněmovního branného výboru Jan Vidím z ODS:

"To opravdu byla celá řada nepravd vedle sebe, velmi umně zkonstruovaných. Rozprava ukázala, že tam byly fatální nedostatky. Dokonce ani ministr vnitra a žádný z koaličních poslanců, aby se ta vládní zpráva schválila. To svědčí o tom, že věděli, že je neschvalitelná."

Narozdíl od CzechTeku však policisté nezakročili proti víkendovému srazu neonacistů v Křtěticích na Strakonicku. Šlo o pravděpodobně největší letošní sraz neonacistů z celé Evropy. V restauraci se sešlo kolem pěti stovek příznivců neonacistických kapel. Ze sálu se během večera ozývalo hajlování a skandování jména nacistického pohlavára Rudolfa Hesse. Před půlnocí přijeli i policejní těžkooděnci, kteří ale nijak nereagovali na rasistické výkřiky. Premiér Paroubek v pondělí prohlásil, že chce postup policie proti neonacistům prošetřit, současně ale přiznal, že právě po kritice zásahu proti technařům je policie oslabena:

Ministr vnitra František Bublan  (vpravo) s policejním prezidentem Vladislavem Husákem,  foto: ČTK
"Já udělám všechno pro to, aby tento týden byl jmenován policejní prezident, aby policie měla zcela legitivní, jasné vedení a aby se neobávala jakéhokoli zásahu tohoto typu."

Přitom právě po tvrdém zásahu proti CzechTeku vedení ministerstva vnitra i policie ujišťovalo, že podobně razantně bude zasahovat i proti neonacistům, ministr vnitra František Bublan ale s vysvětlením postupu svých podřízených váhal. Nedostatečnou přípravu jihočeských policistů na akci neonacistů v Křtěticích přiznal až nový policejní prezident Vladislav Husák, když spolu s ministrem vnitra předstoupil před poslance sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost. Podle Husáka nyní případ šetří policejní prezidium.

"Dal jsem termín kolegům do čtvrtečního večera, aby informace vyhodnotili a připravili zhodnocení celé věci. Potom samozřejmě přikročíme k eventuálním trestům. nemám s tím problém a vnitřně jsem přesvědčen, že se tady musíme zachovat velice razantně."


Projednáván zákoníku práce vyvolalo zatím nejostřejší spory ve vládní koalici od jmenování Paroubkova kabinetu. Své výhrady k návrhu měli lidovci i unionisté. Lidovcům vadí hlavně jeho údajný rozpor s ústavou a nerovnost mezi zaměstnanci podle toho, jestli jsou nebo nejsou odboráři. Oběma vládním stranám se nelíbí ani pondělní schůzka Jiřího Paroubka s šéfem komunistů Miroslavem Grebeníčkem. Své výhrady k ní měl šéf lidovců Miroslav Kalousek.

Já nebudu spekulovat o tom, do jaké míry se pan premiér domlouvá o těchto věcech s panem Grebeníčkem. Já s panem Grebeníčkem nejednám a jsem tomu rád."

ČSSD ještě před středečním projednáváním ve vládě dala najevo, že když se jí nepodaří domluvit se s lidovci a unionisty, prosadí kodex na vládě sama a ve sněmovně bude vyjednávat o podpoře s opozicí, především s komunisty. Více premiér Jiří Paroubek.

"Já jsem pořád optimista, že to dokážeme řešit v rámci koalice. Pokud ne, je naší legitimní možností sáhnout po někom jiném, kdo nám ty věci podpoří."

Nový zákoník práce nakonec podle očekávání při vládním hlasování prošel. Sociální demokraté využili své převahy v kabinetu a schválili ho pouze vlastními hlasy.

Vztahy v koalici se vedle sporů o zákoník práce vyhrotily i kvůli jednání o vyšetřovací komisi Unipetrolu. Premiéra Jiřího Paroubka rozčílilo, že se lidovci přidali k ODS a byli pro to, aby sněmovna jednala o zřízení vyšetřovací komise k Unipetrolu. Prohlásil, že nejsou ideálním partnerem a on se jimi nenechá vydírat jako jeho předchůdci. "V každé jiné zemi by vyletěli z koalice," řekl ministerský předseda. Dodal ale, že kvůli zachování politické stability "alespoň do konce roku" nikoho z koalice vyhazovat nebude.