Týden zahraničních Čechů v Praze

Vladimír Špidla a Petr Bísek, vydavatel Amerických listů, Týden zahraničních Čechů, foto: ČTK

Jak už jsme vás informovali, od nedělního večera žila Praha Týdnem zahraničních Čechů. Jedním z jeho aktivních účastníků byl vydavatel Amerických listů pan Petr Bísek. Do dnešního vydání rubriky Česko v komentáři ho pozval Josef Kubeczka.

Petr Bísek (vpravo) a Vladimír Špidla, Týden zahraničních Čechů, foto: ČTK
V čem Vy spatřujete základní význam takových setkání, jako je pražský Týden zahraničních Čechů?

"Abychom se navzájem poznali, my, kteří žijeme generaci mimo Českou republiku. Náš život šel určitým směrem, tady šel život posledních 13 let úplně novým směrem, tak abychom si trošku lépe rozuměli."

Jaká témata Vás na setkání zahraničních Čechů nejvíce zaujala?

"Z těch velice konkrétních je to obvykle dvojí občanství, možnost korespondenční volby, restituce. Nejnovější téma bylo, a to bych možná měl velice zdůraznit, vypadá to, že by se velice hodilo, kdyby ministerstvo zahraničí ustavilo nějaký takový centrální bod v Praze, nějakou budovu, kam by mohli krajané z celého světa, odkudkoliv přijít pro informace a vše by se tím usnadnilo."

Tedy něco na způsob Domu zahraničních Čechů...

Týden zahraničních Čechů, foto: Milena Štráfeldová
"Přesně tak. Byl tady jeden člověk už na začátku devadesátých let, myslím, že se jmenoval Šplíchal, který dokonce někde nějakou budovu koupil, ale to byl soukromý podnik a tenkrát to vyhaslo. Mohlo by se ale udělat něco, jako jsou česká centra po světě. Říká se, že se některá budou zavírat, tak z těch ušetřených peněz by se mohlo takové centrum pro zahraniční Čechy otevřít tady v Praze."

Předchozí Týden zahraničních Čechů se konal v roce 2000. Změnilo se za tu dobu něco v přístupu českého státu k Čechům žijícím v zahraničí?

"Velmi potěšující je jedna věc. Přišel za námi premiér Vladimír Špidla, velice dobře mluvil a my všichni máme pocit, že to je člověk, který za svými slovy stojí. Tím se uvedla ta začáteční atmosféra, velice pozitivní, přátelská."

Ve kterých oblastech má Vaše původní vlast největší dluh vůči svým nejoddanějším příznivcům v zahraničí?

"Já bych neřekl nejoddanějším příznivcům, protože ten stupeň oddanosti těžko odhadnout. My, jako Čechoameričané, jsme byli nejvíce diskriminováni, cítíme to, na základě úmluvy z roku 1928. Americkou stranou už byla dávno prohlášena jako protiústavní, ale česká strana s ní pořád operovala. To jsme se cítili vyloženě ustrčení a to nás hodně bolelo."

Masarykův rukopis konceptu tzv. Washingtonské deklarace si prohlížejí čeští krajané, foto: ČTK
A co se naopak změnilo k lepšímu?

"Jak jsem už řekl, ta úvodní atmosféra celého týdne navozená premiérem Špidlou. Byl vynikající. Jsou už tady také vyšší úředníci z různých oborů, které jsme dříve neviděli. Jsou lépe připraveni, zůstávají s námi. Jedinou nevýhodu vidím snad v tom, že kromě Radia Praha a BBC média opět příliš velký zájem neměla. To by se mělo změnit, abychom mohli místním Čechům vysvětlit, co jsme zač a že nejsme nějací zlí, hamižní krajané, kteří přišli, aby rozebrali republiku nebo tady dělali rotiku. To pravda není."

Existuje nějaká oblast, kterou by podle Vás bylo dobré zařadit na program příštího Týdne zahraničních Čechů?

"Myslím, že nic podstatného není vynecháno. Samozřejmě nějaké detaily by se mohly změnit, ale pan doktor Černý, Čechošvýcar, který to vždy organizuje s Ivanem Dubovickým a celou armádou pomocníků, připravili velice dobrý program. Je to kvalitní, probíhá to dobře. Občas se sice vyskytnou nějaké drobné organizační zádrhely, ale to je všude při tak velkých podnicích."

Myslíte si, že týden na setkání zahraničních Čechů stačí?

"Týden stačí. Já už jsem z toho po třech dnech zdrchaný, pospíchám domů do práce. Důležitý je ale, jak se říká, follow up, co bude potom následovat, co se konkrétně bude realizovat, jestli to zase nevyšumí."

Hostem rubriky Česko v komentáři byl vydavatel Amerických listů Petr Bísek.