Uherské Hradiště se rozloučilo s Letní filmovou školou

V Uherském Hradišti skončila v neděli Letní filmová škola, která je po Karlovarském festivalu, druhou největší přehlídkou filmů v České republice. Podle organizátorů navštívilo letošní ročník 2 800 lidí, na rozdíl od Karlovarského festivalu zústává slovácká přehlídka spíše komorní událostí pro skutečně filmové fanoušky. Více Jaromír Marek.

Během týdne konání festivalu promítli pořadatelé na 170 celovečerních a 250 krátkometrážních filmů. Jako hlavní filmové cykly letos ředitel školy Jiří Králík vybral Film a erotiku a Film a tanec. Mezi další významná témata, která nabídla škola svým posluchačům, patřily jugoslávský a holandský film, experimentální film, ozvěny filmových festivalů, výročí slavných osobností, nová filmová tvorba a krátkometrážní tvorba. Jaký byl právě skončený festival, to je otázka pro jeho ředitele Jiřího Králíka.

"Byl bezesporu rekordní po všech stránkách, myslím si, že program byl kvalitní, měli jsme dost věcí, které překvapily nejen laiky, ale i odborníky. Uvedli jsme filmy, které se tady nikdy před tím nepromítaly. Doslova nás zaskočil i zájem návštěvníků. Do poslední chvíle to vypadalo, že návštěvnost bude stejná jako loni, ale nakonec jsme vydali 2800 akreditací, což je o šest set více než v loňském ročníku."

Letní filmová škola nabízí vždy i zajímavý doprovodný program, letos byly největším lákadlem koncerty skupin Legendary Pink Dogs a legendárních Laibach. Letní školu podle Králíka navštívila i řada zajímavých osobností.

"Já mám, kupodivu, největší radost z nefilmových návštěv. Ty jsou totiž důkazem, že se škola neuzavírá sama do sebe, že tady nevaří jen ten "kotlík guláše", jako třeba ve Varech, kam přijíždějí jen lidi z branže. Tady se nám daří zvát lidi, kteří nemají s filmem bezprostředně nic společného. Na cyklus Film a tanec ale přijela například špička naší taneční scény, Vlastimil Harapes, Michal Caban. Pro mně byl největší vrchol návštěva Egona Bondyho, spisovatele, který s filmem nemá vůbec nic společného. ten se tady setkal s další legendou jugoslávským režisérem Dušanem Makavjevem. Bylo to krátké a náhodné setkání, protože Bondy byl na festivalu jen čtyři hodiny, ale po zásluze se stal jeho největší hvězdou."

Jak prozradil Jiří Králík, hlavními tématy příštího ročníku letní filmové školy budou Film a opera a Film a mytologie.