Ultramaratónec Škorpil se na věži v Pelhřimově pokusil zdolat Mont Everest

Miloš Škorpil, foto: ČTK

Ultramaratónec Miloš Škorpil chtěl zdolat Mont Everest. Nejvyšší horu světa však zastoupila věž kostela sv. Bartoloměje v Pelhřimově. Na zdolání měl 12 hodin. Kolikrát výstup zopakoval a podařil se rekord?

Miloš Škorpil, foto: ČTK
Já vás budu ještě chvíli napínat. Nejdřív něco málo informací o věži kostela sv. Bartoloměje. Ta Mont Everest připomíná zejména svojí krkolomností výstupu. Věž má 148 schodů a převýšení 30 metrů.

"Miloš Škorpil v útrobách této věže během 12cti hodin zdolal nadmořskou výšku 7 kilometrů a 112 metrů. Tentokrát to chtěl dotáhnout až na nejvyšší horu světa, ale ono se mu to nepodařilo,"

uvedl Miroslav Marek z agentury Dobrý den. Aby rekord padl, musel by zdolat dva schody v každé vteřině a to včetně časů na občerstvení a převlékání. Přesto to byl úctyhodný pokus. Miloš Škorpil vydržel stoupat nahoru a dolů 11 hodin a 16 minut.

"Naběhal při tom 162 krát výšku věže, která se tyčí nad pelhřimovským náměstím. Zdolal 23.976 schodů nahoru a stejný počet schodů zase dolů. Nicméně někdy ve čtvrt na čtyři v noci ho zradily stehenní svaly. Námaha byla tak značná, že Miloš, když jsem potom v noci za ním přijel, nebyl schopen sejít ani osm schůdků, musel couvat, tak měl svaly namožené."

Kolik při takovém pokusu vypil vody a propotil triček?

"Ta první odpověď je snadná. To jsou asi 3 litry vody. Co se týče propocení triček, tak v tom je trošku zrádnost té historické budovy. Věž má i 4 metry silné kamenné zdi a drží se tam po zimě chlad. Tělo tak při sestupu dolů vychládá. To byl právě problém, se kterým se Miloš potýkal a to mu přivodilo zradu, která zapříčinila, že se mu to tentokrát nepodařilo."

Pan Škorpil je držitelem i řady dalších rekordů. Kterých?

"Uběhl například vzdálenost z Hodonína do Aše za 76 hodin. Je sportovcem každým coulem, nejen co se týče běhu. Například na veslařském trenažéru za něco málo přes tři hodiny zdolal maratónskou trať, to znamená při střední zátěži trenažéru uvesloval 42 kilometrů a 195 metrů."